V Bratislave vyhral konzum nad kultúrou

Korunovačné slávnosti  patria ku najvýznamnejším out-doorovým  podujatiam v Bratislave.  Organizátori očakávajú,  že názorným  spôsobom oživia históriu korunovačnej Bratislavy a   diváci sa pobavia.  O tohtoročnú korunováciu Jozefa I.   mali záujem nielen tisícky Bratislavčanov, ale aj veľký počet turistov z domova i zo zahraničia. Korunovačné slávnosti boli zvláštne.  Stanovený časový harmonogram v skutočnosti nebol dodržaný. Hodinové posuny  svedčia o nedocenení celého prostredia, v ktorom sa tzv. korunovačný sprievod pohyboval.   Počasie bolo príjemné,  žiadna horúčava, ani chlad.   Možno počkať, prečo nie?  Priestor pred  Slovenským národným divadlom bol v porovnaní s minulými rokmi zmenšený a tvrdo ohraničený  kovovými zábranami.  Stoličky boli pripravené len pre „vrchnosť“.   Novodobí poddaní  bez rozdielu, či sú mladí alebo starší, z domova alebo zo sveta, mohli len pekne stáť  a čakať čo sa bude diať. Nič sa nedialo, organizátori neboli schopní časový sklz vyplniť aspoň hudbou. Nevhodne nastavená veľkoplošná obrazovka, na ktorú svietilo  slnko počas celého podvečerného programu,  poskytovala statický obrázok muškátov.  Ani náznak, že by ľudia mohli preklenúť  čakanie v stoji, ako tomu býva pri podujatiach pre mladých. Celá plocha Hviezdoslavovho námestia bola zaprataná stánkami s občerstvením, prípadne suvenírov. Stánky dominovali aj pred altánkom  za sochou Hviezdoslava, kde vystupovali deti zo Srbska so slovenskými tancami a piesňami.  Niekoľko vytrvalcov chvíľku postálo a sledovalo vystúpenie.  Načo stoličky!  O tieto vystúpenia  asi vrchnosť záujem nemala. Poddaní?  Tí nech idú ku stánkom,  kúpia si 2 deci červeného a klobásu.  V podmienkach vysokej návštevnosti, popri klasických záhradkách kaviarní a reštaurácií iste treba aj   ambulantný predaj. Ale všetko s mierou. Prenájom stánkov, to bol asi  najdôležitejší  cieľ celých korunovačných slávností v r. 2014.

Silvester, ktorý zostal v srdci

01.01.2025

V čase môjho študentského života som pôsobila aj ako sprievodkyňa cestovného ruchu. Silvester vo Vysokých Tatrách, mala som na starosti 3 autobusy z bývalej Juhoslávie. Každý z inej republiky vtedajšej federácie (v súčasnosti už samostatné štáty). Všetky tri skupiny ubytované v jednom hoteli. Trochu som mala obavy z nespokojnosti z dôvodu bazéna, bol to [...]

Keď sú informácie o cestovaní len poskladané slová bez pravdivého obsahu

02.07.2023

V dnešnom vysielaní Metropolitného rádia o 9,35 som si vypočula zmes informácií čo všetko bude platiť turista po príchode do zahraničia. Pani moderátorka čítala informácie rýchlo ale dosť neisto. Bolo zrejmé, že ani ona sama si nebola istá, či číta informácie pre individuálne cestujúceho alebo účastníka zájazdu. Neuvádzala ani prameň, z ktorého tieto [...]

Trojbalíček bez efektu, ITF Slovakiatour – labutia pieseň?

24.04.2023

Všetci poznáme marketingové balíčky 3 v jednom. V prípade ITF Slovakiatour (v minulosti veľtrhu cestovného ruchu) je to však naopak. Tento rok bol cestovný ruch len jednou minimálnou tretinkou celého podujatia. V bratislavskej Inchebe sa zmestili tri výstavy do komplexu areálu aj to ešte s veľkou časťou nevyužitého priestoru. Je otázka, či ide o postcovidový [...]

Russia CIS Summit

Rusko zakázalo dovoz kvetov, koňaku aj minerálky z Arménska. Prečo sa Putin pomstil jeho lídrovi?

25.05.2026 06:00

Z Moskvy odkázali do Jerevanu, že sa nedá tancovať na dvoch svadobných hostinách súčasne, a Vladimir Putin vyslal nebezpečne znejúci odkaz.

maturita, maturanti, stredná odborné škola  strojnícka, Fajn

Veľká reforma školstva pokračuje: štát chce prepojiť školy a zdieľať učiteľov. Aké ďalšie zmeny chystá?

25.05.2026 06:00

Malé školy sú desaťročia srdcom slovenských obcí. Dnes však čelia trendu, ktorý môže zmeniť podobu vidieka na celé generácie.

NATO, cvičenie, Londýn, Reuters, NEPOUZIVAT

VIDEO: Vojnové hry NATO. Simulovali konflikt v Estónsku, 100-tisíc vojakov riadili z londýnskeho metra

24.05.2026 21:39

Cvičenie simulovalo konflikt v Estónsku, v ktorom bola aktivovaná klauzula NATO o kolektívnej obrane podľa článku 5.

Cyprus voľby

Konzervatívci ovládli voľby na Cypre. Do parlamentu mieri aj strana známeho influencera

24.05.2026 21:26

Voľby sú pozorne sledované ako dôležitý ukazovateľ nálad verejnosti pred prezidentskými voľbami.