Mladý muž si počas sprevádzania turistov vytkol členok. Odporučila som mu, aby po ošetrení riešil svoj úraz ako pracovný. Jeho odpoveď znela: „to asi nie je pracovný úraz, ja som dobrovoľník…..“
Mladí, jazykovo zdatní ľudia vykonávajú v mestách pre zahraničných turistov free guiding. Sú presvedčení, že sú dobrovoľníci.Tento názor odôvodňujú skutočnosťou, že sprevádzajú turistov bez stanoveného poplatku. Záleží od rozhodnutia turistu, či zaplatí a koľko zaplatí za sprievodcovskú službu, za sprievodcovský výklad. Aká je skutočná pravda?
Tzv. dobrovoľnícki sprievodcovia – free guides nepracujú individuálne. Často ich organizujú ľudia,ktorí od sprievodcu vyberajú paušálne poplatky. Tie sú stanovené podľa počtu osôb plus percentuálny podiel z čiastky, ktorú sprievodca od turistov dostal. Ako tento vzťah funguje, je otázka disciplíny sprievodcov. Mzdu sprievodcu tvorí finančné ohodnotenie od turistov po odpočte sumy, ktorú odovzdá svoju organizátorovi.
Čo je však mimoriadne dôležité je skutočnosť, že organizátori free guidingu
- neriešia zabezpečenie sprievodcu pre prípad úrazu či choroby počas pracovného výkonu, alebo v dôsledku pracovného výkonu
- neriešia pracovný vzťah so sprievodcom a neplatia za sprievodcu žiadne sociálne ani zdravotné poistenie
- neodvádzajú dane zo zisku
- závisí od konkrétneho mestského úradu, či organizátori resp. sprievodcovia platia poplatky za prenájom priestoru, ktorý si vytýčia ako „svoje miesto, svoje stanovisko“,
- je otázne, či organizátori vystupujú ako registrovaná inštitúcia, či majú formálny status podnikateľského subjektu, občianskeho združenia alebo nadácie.
Po uvedených faktoch je diskutabilné, či ide o dobrovoľníctvo. Ja by som to nazvala šedá ekonomika.
Celá debata | RSS tejto debaty