Ranná informácia o výsledkoch referenda vyvoláva rôzne názory o ďalšom vývoji. Je zrejmé, že celý proces nebude bleskový, ako sa dnes zdá. Dopyt v cestovnom ruchu (turisti) reaguje v krízových situáciách veľmi rýchlo, ale na druhej strane sa cestovný ruch vie aj rýchlo skonsolidovať s novými, často komplikovanými podmienkami.
Študenti, ktorí cestovali do Veľkej Británie z titulu európskych vzdelávacích projektov určite stihnú dokončiť svoje štúdiá. Otázka je, aký režim otvorenosti a ústretovosti bude v budúcnosti. Jedno je však isté, že aj v súčasnosti si britské univerzity vyberali svojich partnerov na určitej požadovanej úrovni a mali záujem o študentov, ktorí boli aj pre hostiteľskú univerzitu prínosom. Takže tento princíp bude určite platiť aj v budúcnosti.
Čo ten typický cestovný ruch? Turisti z Veľkej Británie sa cítia všade ako doma. Na svoj cestovný pas so znakom Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska boli vždy hrdí a na svoju libru tiež. Možno očakávať, že obyvatelia Veľkej Británie budú aj po referende cestovať do destinácií, ktoré budú pre nich zaujímavé a bezpečné. Nemám pocit, že budú riešiť otázku, či je navštívená krajina v EU, alebo nie. Iné kritériá sú pre týchto turistov dôležitejšie. Ak sa pozrieme na štatistiky príjazdov , tak čísla o návštevnosti Slovenka boli doteraz pozitívne: v r. 2014 navštívilo Slovensko 44 107 turistov zo Spojeného kráľovstva a v r. 2015 o vyše dvadsaťtisíc ľudí viac. Ich priemerná dĺžka pobytu bola cca 2,2 dňa. Ak bude libra znižovať svoju hodnotu voči EUR-u vo výraznej miere, tak sa títo turisti rýchlo preorientujú na krajiny mimo eurozóny. Povedzme si úprimne, pre obyvateľov britských ostrovov je svet gombička, nemajú problém cestovať aj na iné kontinenty.
Cesty našich občanov do Veľkej Británie budú do ukončenia celého procesu vystúpenia z EU pokračovať v štandarde, na ktorý sme zvyknutí v súčasnosti. Ako bude ďalej, to uvidíme.
Významná európska nízkonákladová letecká spoločnosť asi nadšená nie je. Svoju expanziu aj doterajšie úspechy v Európe dosiahla hlavne vďaka trhu strednej a východnej Európy s vysokým počtom letov do Veľkej Británie. Nejde o straty, ktoré jej prinesie súčasná akcia leteniek za nízke ceny. Viac ide o možné zníženie trhu cestujúcich práve zo strednej a východnej Európy. Veď išlo nielen o turistov. Veľký podiel cestujúcich tvorili práve ľudia, ktorí pracujú vo Veľkej Británii alebo ľúdí, ktorí cestovali na návštevu k týmto príbuzným a známym. . Lety ktoré spájali krajiny strednej a východnej Európy z ostrovnou krajinou boli preto veľmi populárne a obsadzované. Podľa neoficiálnych informácií vo Veľkej Británii žije cca 200 tisíc Slovákov. Je otázka, koľkí z nich použijú letenku len z dôvodu návratu na Slovensko.
Celá debata | RSS tejto debaty