Založ si blog

Kresťanstvo zaujímavé pre turistov

Kresťanstvo u nás a v Gruzínsku

Viaceré zdroje uvádzajú, že kresťanstvo  čiastočne existovalo   na území  južného Slovenska ( hlavne v obci Iža)  už  v 4. – 6. Storočí n.l.  Išlo o rímske obyvateľstvo, ktoré sa sem dostalo v súvislosti  s vojenskou pevnosťou, ktorá slúžila na ochranu  hraníc rímskeho impéria “ limes Romanus”.

Pravda však je, že až v roku 828 bol za vlády kniežaťa Pribinu vysvätený prvý kostol v Nitre a že knieža Rastislav požiadal o zriadenie biskupstva. Až v roku 863 prichádzajú  Cyril a Metod. na naše územie (863) s cieľom  šíriť  kresťanstvo  a vytvorili preklad liturgických a biblických textov do staroslovienčiny. Slovensko je štatisticky považovaná za kresťanskú krajinu a podľa najnovších prieskumov až 84 % obyvateľov je veriacich.

Gruzínsko je kresťanská krajina tiež.  Podľa oficiálnych štatistík, ortodóxne – oficiálne – náboženstvo vyznáva  viac ako 83 % obyvateľstva. Ďalšie náboženstva  (islam – 10,7%, arménsko apoštolské –  2,9% a iné  náboženstvá  v rozsahu 1,2% tvoria katolíci, protestanti, židia, svedkovia Jehovovi, Yazidi). Len 0,5 % obyvateľov  Gruzínska je bez vyznania.

Tradícia kresťanstva sa v Gruzínsku datuje do 4. Storočia nášho letopočtu.  Aj na území súčasného Gruzínska možno hovoriť o vyslancoch, ktorí šírili kresťanskú vieru. V zmysle učenia Sv. Nino z Kapadocie bolo kresťanstvo vyhlásené ako oficiálne náboženstvo vo východnom Gruzínsku.  Návšteva biskupa Pitiunta v roku 325  na koncile v Nicea  povrdila zaradenie gruzínska do kresťanského sveta. (pozn. autorky Pitiunt, podľa neho je pomenovaná lokalita letoviska Picunda, Nicea je lokalita na území súčasného mesta Iznik v Turecku.) Sakrálne historicky a umelecky významné pamiatky datujú svoj vznik   v období  už od  6. Storočia n.l.  V súčasnosti pôsobí v Gruzínsku samostatná Gruzínska apoštolská pravoslávna cirkev.

Kresťanské pamiatky v Gruzínsku

Pamiatky sa nachádzajú na celom území Gruzínska.   Samozrejme ide o hlavné mesto Tbilisi, komplex  chrámov v Mtskheta a  pod úpätím Veľkého Kaukazu Mtskheta – Mtianeti, ktoré sú zaradené do svetového zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Ďalšie chrány sa nachádzajú  v najhornajtešom  obývanom regióne Svaneti. Chrámy  nájdeme vo východnej časti krajiny Shida KArtli, a Kvemo Kartli a Kakheti, stredoveké chrámy v najstaršej južnej časti GruzínskaSamtskhe-Javakheti, v západnej časti Gruzínska Imereti,  v druhom najväčšom meste Gruzínska v Kutaisi a tiež   pri pobreží Čierneho mora  v oblasti  Guria.

Gruzínske pamiatky, ktoré navštevujú  turisti z celého sveta

V Mtsketa možno navštíviť komplex  piatich pamiatkových objektov, ktoré sú zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V najnavštevovanejšom chráme Svetischoveli z 11. storočia sme mali štastie, pop práve dával požehnanie prichodivším návštevníkom. V tejto najväčšej stavbe, patriarchálnej katedrále 12 apoštolov sa údajne nachádza rúcho Ježiša Krista. Ide o najvýznamnejšiu relikviu na území Gruzínska, ktorú priniesli židia ( miestny žid Elozi)  z Jeruzalema.  História pôvodného chrámu sa  datuje  oveľa skôr, do  obdobia 4. Storočia, kedy bol plášť Ježiša uložený do dreveného kostolíka.

Miesto, kde sa nachádza chrám Svetischoveli  sa stalo významnou turistickou destináciou. Celú katedrálu za hradbou obkolesujú uličky so suvenírmi, obrázkami miestnych umelcov a reštauráciami. K dispozícii  sú elektromobily a taxíky.   Všetko pre turistov, ale zatiaľ s mierou, ktorú limituje kresťanský motív návštevy chrámu.  7 km na východ od Svetischoveli,  na nevysokom kopci je kláštor sv. Kríža (Jvari) s výhľadom na mesto a na sútok riek Aragvi a Mtkvari. Symbol kláštora, drevený kríž má svoju legendu, ktorá sa tiež spája s prijatím kresťanstva. V r. 330 n.l.  možno konštatovať kresťanstvo na území celého Kaukazu.  Kamenný kláštor  Jvari bol postavený v 6. storočí n.l. Je príkladom architektúry Južného Kaukazu, ktorá veľmi citlivo prepojila kamennú stavbu s prostredím.   V neveľkom priestore chrámovej lode sa nachádza symbol drevený kríž.

V celom  priestore   kláštora   miestny pop striktne sleduje každého návštevníka s cieľom disciplíny a vhodného správania sa.

Foto. autorka

Skauting je nielen o prírode

01.12.2019

Generácia 30+ prežívala virtuálne dobrodružstvá prostredníctvom knižiek českého autora Jaroslava Foglara. Myslela som si, že to bola určitá forma prezentácie skautingu. Dnes som sa v istej viac »

Bratislavské letisko nepozná základy cestovateľskej kultúry?

30.08.2019

26.08. prílet do Bratislavy o 00,30. Vstupná hala pred pasovou kontrolou ponúka aj sociálne zariadenia. Bez toaletného papiera, bez mydla, rozbité nádržky na vodu. Možno výnimočný prípad. viac »

Ministerstvo cestovného ruchu návrat pani Višňovcovej?

19.08.2019

Je pravda, že v každej krajine majú obdobie, kedy riešia problém štátneho manažmentu cestovného ruchu a možnosti spolupráce so súkromným sektorom. Ministerstvo cestovného ruchu v SR. Ide viac »

Robert Fico

Fico reaguje na obvinenie: Je to zarážajúce

06.12.2019 13:51

Je zarážajúce, že v obvinení, ktoré vnímam ako mediálne a vyjadrím k nemu svoj osobný názor, ma označia za extrémistu, reaguje líder Smeru na obvinenie z extrémizmu

Razsochy, buranie, pellegrini,

Búranie skeletu nemocnice na Rázsochách ide podľa plánu

06.12.2019 13:22

Búracie práce na bratislavských Rázsochách sa začali a pokračujú v súlade s harmonogramom.

Peter Pellegrini v Prahe

Premiér Pellegrini sa stretne s pápežom Františkom

06.12.2019 12:58

Počas návštevy Vatikánu premiér navštívi aj Pápežské slovenské kolégium sv. Cyrila a Metoda v Ríme.

Presov plyn

V paneláku v Prešove vybuchol plyn, hlásená je prvá obeť

06.12.2019 12:45, aktualizované: 13:55

Nad miestom výbuchu je uväznených viacero osôb, najmenej jedna osoba spadla z balkóna, ktorá pád neprežila.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 135
Celková čítanosť: 432601x
Priemerná čítanosť článkov: 3204x

Autor blogu

Kategórie