Založ si blog

Koniec „kazítkam“ ?

Obdobie chrlenia výrobkov a maximálneho nakupovania končí.  To všetci vnímame už z aspektu súčasných ekonomických podmienok. Tie podmieňujú   zvyšovaníe cien tovarov  a znižovanie solventnosti bežného občana. Európska komisia v dokumentoch  o environmentálnej udržateľnosti výrobkov v podstate nepriamo jemne zachádza do  problémov  neželaného konzumerizmu z pohľadu    ochrany spotrebiteľa.

Ochrana spotrebiteľa v podmienkach zelenej transformácie

30.marca  sa EK bude zaoberať „posilnením postavenia spotrebiteľov v podmienkach zelenej transformácie“.  Témou bude  poskytovanie informácií  o opraviteľnosti a boji proti predčasnému  zastaraniu  výrobku. Legislatívny proces  začal  už v roku 2022.  V dokumente prvého draftu boli formulované konkrétne príklady „rýchlej smrti“ výrobkov. V novom texte sú  doplnené ďalšie  formulácie o nedovolených nástrojoch  tzv.  nekalej praktiky pri poskytovaní informácií.  Z pôvodného i doplneného nového návrhu vyplýva cieľ právnej úpravy, ktorá prezentuje  úsilie:

predĺžiť dobu spotreby výrobkov,  vytvoriť možnosti opraviť výrobok, vymeniť pokazený prvok vo výrobku,    možnosť využiť neoriginálne náhradné súčiastky.  Už v pôvodnom návrhu boli nastavené prísne obmedzenia pred zneužívaním  ľúbivých  zavádzajúcich  formulácií o environmentálnej udržateľnosti. Každá formulácia s  tvrdením environmentálnej hodnoty výrobku bude musieť byť dokumentovaná  konkrétnym certifikátom.

Záručné štítky

Návrh  tzv. záručných štítkov  poskytuje výrobcovi možnosť, aby  popri zákonom stanovenej záručnej doby  prezentoval aj ďalšie dobrovoľné bezplatné predĺženie záruky.  Podľa navrhovateľa by záručné štítky umožnili výrobcom poukázať na kvalitu a trvanlivosť svojich výrobkov a v podstate garanciu predĺženej možnosti používať výrobok. Táto možnosť síce existuje aj teraz, ale výrobcovia podmieňujú predĺženú dobu záruky rôznymi poplatkami alebo dokonca špeciálnym poistením.

A čo ceny?

Z uvedeného vyplýva, že ide o tlak na výrobcov.  Tí  momentálne riešia zvýšené náklady za nákup energií presúvaním ťarchy na zákazníka, čiže  zvýšením cien svojich produktov. Malé a stredné podniky, ktoré nezvládajú tento tlak, zatvárajú svoje prevádzky. Preto len dúfajme, že reakcia výrobcov na posilnenie postavenia spotrebiteľov v podmienkach zelenej transformácie  nebude znamenať zvyšovanie cien  za  tzv.  „zvýšenú kvalitu“. V  rámci tohto problému totiž zatiaľ žiadna ochrana spotrebiteľa nie je.

Zdroj spracovania:

https://epthinktank.eu/2022/06/17/empowering-consumers-for-the-green-transition-eu-legislation-in-progress/

https://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/BRIE/2022/733543/EPRS_BRI(2022)733543_EN.pdf

 

Trojbalíček bez efektu, ITF Slovakiatour – labutia pieseň?

24.04.2023

Všetci poznáme marketingové balíčky 3 v jednom. V prípade ITF Slovakiatour (v minulosti veľtrhu cestovného ruchu) je to však naopak. Tento rok bol cestovný ruch len jednou minimálnou tretinkou celého podujatia. V bratislavskej Inchebe sa zmestili tri výstavy do komplexu areálu aj to ešte s veľkou časťou nevyužitého priestoru. Je otázka, či ide o postcovidový [...]

Nový down-town v Bratislave vyvára sociálnu priepasť

12.04.2023

Metropolitný inštitút Bratislava v rámci seriálu „Plánujeme Bratislavu“ zorganizoval podujatie s troma architektmi na tému: Ako vytvoriť obľúbenú ulicu. Pozvanie do diskusie prijal česko-japonský architekt, publicista a pedagóg Osamu Okamura, spoločne s architektkou Natáliou Puschmannovou zo Sekcie tvorby mestských priestorov MIB a architektom a riaditeľom [...]

Pani prezidentka a Spišský hrad

29.03.2023

Dnes, v rozhovore pre Slovenský rozhlas, pani prezidentka hovorila milé (aj pravdivé) slová o výnimočnosti Spišského hradu. Išlo o návštevu v súvislosti s prezentáciou tejto lokality prezidentovi Estónska. V rozhovore ďalej oznámila, že na Spišskom hrade sa uskutoční výberové konanie. To znamená, že ide o personálne zmeny vo vedení Spišského hradu? Alebo [...]

klientské centrum

Hrozí, že nebudú cestovné pasy? Rezort vnútra sa dva roky snažil zaobstarať čistopisy, za úspešný pokus môže dostať pokutu

08.06.2023 10:00

Podľa ÚVO ministerstvo vnútra porušilo zákon tým, že zadalo mnohomiliónovú zákazku bez verejnej súťaže a bez udania dôvodu.

dedeček

Keď vstúpil do miestnosti, ozval sa nárek pozostalých. Začal sa proces s Dědečkom, hrozí mu až doživotie

08.06.2023 09:06, aktualizované: 09:55

Dědeček opitý vrazil vlani do ľudí na zastávke v centre Bratislavy. Nehoda si vyžiadala piatich mŕtvych a niekoľko zranených.

kachovka

Ak to boli Rusi, tak si poriadne zavarili. Zničenie Kachovky ich pripravilo o obranné pozície

08.06.2023 09:00

Zničenie vodného diela podľa ISW výrazne zmení podobu frontu v Chersonskej oblasti.

SR Prezidentka Vláda Úradnícka Vymenovanie BAX

České zdravotníctvo uťahuje opasky, personál hrozí štrajkom. Slovensko už nemá kde šetriť

08.06.2023 08:00

Šéf rezortu Michal Palkovič pre denník Pravda priznal, že zdravotníctvo je podfinancované a nevie si predstaviť, že by mu boli krátené financie.