Metropolitný inštitút Bratislava v rámci seriálu „Plánujeme Bratislavu“ zorganizoval podujatie s troma architektmi na tému: Ako vytvoriť obľúbenú ulicu. Pozvanie do diskusie prijal česko-japonský architekt, publicista a pedagóg Osamu Okamura, spoločne s architektkou Natáliou Puschmannovou zo Sekcie tvorby mestských priestorov MIB a architektom a riaditeľom Sekcie verejných priestorov MIB Romanom Žitňanským. Do posledného miestečka zaplnený priestor na sedenie i státie (viac ako stovka ľudí) a perfektný moderátor vytvorili príjemnú atmosféru.
Obľúbená ulica
Počiatočné názory čo architekti vnímajú ako obľúbenú ulicu bol len začiatok na rozohriatie. Obľúbená ulica Osama Okamuru v jeho rodnom Tokiu predstavuje verejný priestor, kde možno ísť po ulici pešo, autá nesmú stáť na ulici, obyvateľ mesta ešte pred kúpou auta si musí zabezpečiť garáž, alebo parkovacie miesto v garážových priestoroch. Na otázku ako vytvoriť obľúbenú ulicu zarezonovala myšlienka, že mesto nie je len to čo vymyslí architekt, mesto – to sú obyvatelia. Architekt je moderátor vzťahov v meste.
Z aspektu verejných priestorov Roman Žitňanský informoval o existencii 4 manuálov s 19 pravidlami, ktoré MIB vytvoril. Prvý výsledok predstavuje park v Karlovej Vsi. Bratislavský architekt hovoril o „úspešnom“ postupnom zavádzaní parkovacej politiky v Bratislave a o znižovaní vizuálneho smogu z reklamy. Natália Puschmanová upozornila na 30 ročný deficit starostlivosti o verejný priestor. Pozitívum skonštatovala len v súvislosti s trasou električky do Petržalky.
Nová výstavba v Bratislave
Osama Okamura zaujal stanovisko ku problému novej výstavby v meste. Budovu na Nivách vyhodnotil ako mimoriadne veľké nákupné centrum, ktoré v konečnom dôsledku sťahuje obchodné prevádzky z mesta. Zbežná prechádzka po centre mesta (napr. nám. SNP, kde je ponuka veľkého počtu prázdnych priestorov na prenájom) dokumentuje, že mesto sociálne aj ekonomicky vykráda samo seba. Výstavba nového down-townu pôsobí impozantne, ale vytvára veľkú sociálnu bariéru (priekopu). Európske mestá v porovnaní s inými kontinentmi majú najväčší predpoklad, aby vytvorili balans medzi zachovaním budov resp. výstavbou nových budov a doplnením toho, čo potrebujú ľudia.
Predpoklady pre viac obľúbených ulíc
Mať v meste viac obľúbených ulíc si vyžaduje vzdelávanie detí od základnej školy vrátane prípravy metodických materiálov pre učiteľov, Dôležitá je permanentná komunikácia o tejto verejnej téme s obyvateľmi aj s nespokojnými občanmi. Preto je veľmi dobre, že MIB sa snaží o koncepčnú prácu. Výbornú zelenú zónu v meste tvorí Park Janka Kráľa na pravom brehu Dunaja,
Otázky a odpovede
Do vymedzeného času sa asi nedostalo na všetky elektronické otázky. Určite by bola zaujímavá téma o priestore bývalého parku kultúry a oddychu na nábreží Dunaja, alebo o zbúranej budove Istropolisu na Trnavskom námestí. Na otázku o Šancovej ulici bola odpoveď zo strany Romana Žitňanského mierne chaotická.
V každom prípade išlo o výbornú a prínosnú diskusiu, ktorá vyvolala aj veľa podnetov na zamyslenie.
Všetci prítomní na konci vyjadrili potleskom súhlas aj so slovami Osama Okamuru: „Ľudia tvoria mesto. Aby bolo šťastné, mali by sme byť všetci vzájomne ohľaduplnejší“.
Ľ.Nov.
Link na celé video z priebehu podujatia zverejnil MIB vo svojom aprílovom vydaní Newsletter: https://www.youtube.com/watch?v=2ur0KXF_JTI&feature=youtu.be
Videl som viacere vacsie japonske mesta,... ...
Celá debata | RSS tejto debaty