Založ si blog

Nový down-town v Bratislave vyvára sociálnu priepasť

Metropolitný inštitút Bratislava v rámci seriálu „Plánujeme Bratislavu“ zorganizoval   podujatie  s troma architektmi na tému: Ako vytvoriť obľúbenú ulicu.  Pozvanie do diskusie prijal česko-japonský architekt, publicista a pedagóg  Osamu Okamura, spoločne  s architektkou  Natáliou Puschmannovou zo Sekcie tvorby mestských priestorov MIB a architektom a riaditeľom Sekcie verejných priestorov MIB  Romanom Žitňanským. Do posledného miestečka zaplnený priestor  na sedenie i státie (viac ako stovka ľudí)  a perfektný moderátor vytvorili  príjemnú atmosféru.

Obľúbená ulica

Počiatočné názory čo architekti vnímajú ako obľúbenú ulicu  bol len začiatok na rozohriatie. Obľúbená ulica Osama Okamuru v jeho rodnom Tokiu  predstavuje  verejný priestor, kde možno ísť po ulici pešo,  autá nesmú stáť na ulici, obyvateľ mesta  ešte pred kúpou auta si musí zabezpečiť  garáž, alebo parkovacie miesto v garážových priestoroch. Na otázku ako vytvoriť obľúbenú ulicu  zarezonovala myšlienka, že  mesto nie je  len to čo vymyslí architekt, mesto  – to sú obyvatelia. Architekt je moderátor vzťahov v meste.

Z aspektu verejných priestorov Roman Žitňanský  informoval o existencii  4 manuálov s 19 pravidlami, ktoré MIB vytvoril. Prvý výsledok  predstavuje park v Karlovej Vsi. Bratislavský architekt hovoril o „úspešnom“ postupnom zavádzaní parkovacej politiky v Bratislave a o znižovaní vizuálneho smogu z reklamy. Natália Puschmanová  upozornila na 30 ročný deficit starostlivosti o verejný priestor. Pozitívum skonštatovala  len v súvislosti s trasou  električky do Petržalky.

Nová výstavba v Bratislave

Osama Okamura zaujal stanovisko ku problému novej výstavby v meste. Budovu na Nivách vyhodnotil ako mimoriadne veľké nákupné centrum, ktoré v konečnom dôsledku sťahuje  obchodné prevádzky z mesta.  Zbežná prechádzka po centre mesta (napr. nám. SNP, kde je  ponuka  veľkého  počtu  prázdnych  priestorov na prenájom) dokumentuje, že mesto sociálne aj ekonomicky vykráda samo seba. Výstavba nového down-townu pôsobí impozantne, ale vytvára veľkú sociálnu bariéru (priekopu). Európske mestá v porovnaní s inými kontinentmi majú najväčší  predpoklad, aby vytvorili balans  medzi  zachovaním budov resp. výstavbou nových budov a doplnením toho, čo potrebujú ľudia.

Predpoklady pre viac obľúbených ulíc

Mať v meste  viac obľúbených ulíc  si vyžaduje vzdelávanie detí od základnej školy vrátane prípravy metodických materiálov pre učiteľov, Dôležitá je permanentná komunikácia o tejto verejnej téme s obyvateľmi aj s nespokojnými občanmi. Preto je veľmi dobre, že MIB sa snaží o koncepčnú prácu. Výbornú  zelenú zónu v meste tvorí  Park Janka Kráľa na pravom brehu Dunaja,

Otázky a odpovede

Do vymedzeného času sa asi nedostalo na všetky elektronické otázky.  Určite by bola zaujímavá téma o priestore bývalého parku kultúry a oddychu na nábreží Dunaja, alebo o zbúranej budove Istropolisu na Trnavskom námestí. Na otázku o Šancovej ulici bola odpoveď zo strany Romana Žitňanského  mierne  chaotická.

V každom prípade išlo o výbornú a prínosnú diskusiu, ktorá vyvolala aj veľa podnetov na zamyslenie. 

Všetci prítomní na konci vyjadrili potleskom súhlas aj so slovami  Osama Okamuru: „Ľudia tvoria mesto. Aby bolo šťastné, mali by sme byť všetci vzájomne ohľaduplnejší“.

Ľ.Nov.

Link na celé video z priebehu podujatia zverejnil MIB vo svojom aprílovom vydaní Newsletter:  https://www.youtube.com/watch?v=2ur0KXF_JTI&feature=youtu.be

Trojbalíček bez efektu, ITF Slovakiatour – labutia pieseň?

24.04.2023

Všetci poznáme marketingové balíčky 3 v jednom. V prípade ITF Slovakiatour (v minulosti veľtrhu cestovného ruchu) je to však naopak. Tento rok bol cestovný ruch len jednou minimálnou tretinkou celého podujatia. V bratislavskej Inchebe sa zmestili tri výstavy do komplexu areálu aj to ešte s veľkou časťou nevyužitého priestoru. Je otázka, či ide o postcovidový [...]

Pani prezidentka a Spišský hrad

29.03.2023

Dnes, v rozhovore pre Slovenský rozhlas, pani prezidentka hovorila milé (aj pravdivé) slová o výnimočnosti Spišského hradu. Išlo o návštevu v súvislosti s prezentáciou tejto lokality prezidentovi Estónska. V rozhovore ďalej oznámila, že na Spišskom hrade sa uskutoční výberové konanie. To znamená, že ide o personálne zmeny vo vedení Spišského hradu? Alebo [...]

Koniec „kazítkam“ ?

28.03.2023

Obdobie chrlenia výrobkov a maximálneho nakupovania končí. To všetci vnímame už z aspektu súčasných ekonomických podmienok. Tie podmieňujú zvyšovaníe cien tovarov a znižovanie solventnosti bežného občana. Európska komisia v dokumentoch o environmentálnej udržateľnosti výrobkov v podstate nepriamo jemne zachádza do problémov neželaného konzumerizmu z [...]

klientské centrum

Hrozí, že nebudú cestovné pasy? Rezort vnútra sa dva roky snažil zaobstarať čistopisy, za úspešný pokus môže dostať pokutu

08.06.2023 10:00

Podľa ÚVO ministerstvo vnútra porušilo zákon tým, že zadalo mnohomiliónovú zákazku bez verejnej súťaže a bez udania dôvodu.

dedeček

Keď vstúpil do miestnosti, ozval sa nárek pozostalých. Začal sa proces s Dědečkom, hrozí mu až doživotie

08.06.2023 09:06, aktualizované: 09:55

Dědeček opitý vrazil vlani do ľudí na zastávke v centre Bratislavy. Nehoda si vyžiadala piatich mŕtvych a niekoľko zranených.

kachovka

Ak to boli Rusi, tak si poriadne zavarili. Zničenie Kachovky ich pripravilo o obranné pozície

08.06.2023 09:00

Zničenie vodného diela podľa ISW výrazne zmení podobu frontu v Chersonskej oblasti.

SR Prezidentka Vláda Úradnícka Vymenovanie BAX

České zdravotníctvo uťahuje opasky, personál hrozí štrajkom. Slovensko už nemá kde šetriť

08.06.2023 08:00

Šéf rezortu Michal Palkovič pre denník Pravda priznal, že zdravotníctvo je podfinancované a nevie si predstaviť, že by mu boli krátené financie.