Založ si blog

Nový down-town v Bratislave vyvára sociálnu priepasť

Metropolitný inštitút Bratislava v rámci seriálu „Plánujeme Bratislavu“ zorganizoval   podujatie  s troma architektmi na tému: Ako vytvoriť obľúbenú ulicu.  Pozvanie do diskusie prijal česko-japonský architekt, publicista a pedagóg  Osamu Okamura, spoločne  s architektkou  Natáliou Puschmannovou zo Sekcie tvorby mestských priestorov MIB a architektom a riaditeľom Sekcie verejných priestorov MIB  Romanom Žitňanským. Do posledného miestečka zaplnený priestor  na sedenie i státie (viac ako stovka ľudí)  a perfektný moderátor vytvorili  príjemnú atmosféru.

Obľúbená ulica

Počiatočné názory čo architekti vnímajú ako obľúbenú ulicu  bol len začiatok na rozohriatie. Obľúbená ulica Osama Okamuru v jeho rodnom Tokiu  predstavuje  verejný priestor, kde možno ísť po ulici pešo,  autá nesmú stáť na ulici, obyvateľ mesta  ešte pred kúpou auta si musí zabezpečiť  garáž, alebo parkovacie miesto v garážových priestoroch. Na otázku ako vytvoriť obľúbenú ulicu  zarezonovala myšlienka, že  mesto nie je  len to čo vymyslí architekt, mesto  – to sú obyvatelia. Architekt je moderátor vzťahov v meste.

Z aspektu verejných priestorov Roman Žitňanský  informoval o existencii  4 manuálov s 19 pravidlami, ktoré MIB vytvoril. Prvý výsledok  predstavuje park v Karlovej Vsi. Bratislavský architekt hovoril o „úspešnom“ postupnom zavádzaní parkovacej politiky v Bratislave a o znižovaní vizuálneho smogu z reklamy. Natália Puschmanová  upozornila na 30 ročný deficit starostlivosti o verejný priestor. Pozitívum skonštatovala  len v súvislosti s trasou  električky do Petržalky.

Nová výstavba v Bratislave

Osama Okamura zaujal stanovisko ku problému novej výstavby v meste. Budovu na Nivách vyhodnotil ako mimoriadne veľké nákupné centrum, ktoré v konečnom dôsledku sťahuje  obchodné prevádzky z mesta.  Zbežná prechádzka po centre mesta (napr. nám. SNP, kde je  ponuka  veľkého  počtu  prázdnych  priestorov na prenájom) dokumentuje, že mesto sociálne aj ekonomicky vykráda samo seba. Výstavba nového down-townu pôsobí impozantne, ale vytvára veľkú sociálnu bariéru (priekopu). Európske mestá v porovnaní s inými kontinentmi majú najväčší  predpoklad, aby vytvorili balans  medzi  zachovaním budov resp. výstavbou nových budov a doplnením toho, čo potrebujú ľudia.

Predpoklady pre viac obľúbených ulíc

Mať v meste  viac obľúbených ulíc  si vyžaduje vzdelávanie detí od základnej školy vrátane prípravy metodických materiálov pre učiteľov, Dôležitá je permanentná komunikácia o tejto verejnej téme s obyvateľmi aj s nespokojnými občanmi. Preto je veľmi dobre, že MIB sa snaží o koncepčnú prácu. Výbornú  zelenú zónu v meste tvorí  Park Janka Kráľa na pravom brehu Dunaja,

Otázky a odpovede

Do vymedzeného času sa asi nedostalo na všetky elektronické otázky.  Určite by bola zaujímavá téma o priestore bývalého parku kultúry a oddychu na nábreží Dunaja, alebo o zbúranej budove Istropolisu na Trnavskom námestí. Na otázku o Šancovej ulici bola odpoveď zo strany Romana Žitňanského  mierne  chaotická.

V každom prípade išlo o výbornú a prínosnú diskusiu, ktorá vyvolala aj veľa podnetov na zamyslenie. 

Všetci prítomní na konci vyjadrili potleskom súhlas aj so slovami  Osama Okamuru: „Ľudia tvoria mesto. Aby bolo šťastné, mali by sme byť všetci vzájomne ohľaduplnejší“.

Ľ.Nov.

Link na celé video z priebehu podujatia zverejnil MIB vo svojom aprílovom vydaní Newsletter:  https://www.youtube.com/watch?v=2ur0KXF_JTI&feature=youtu.be

Keď sú informácie o cestovaní len poskladané slová bez pravdivého obsahu

02.07.2023

V dnešnom vysielaní Metropolitného rádia o 9,35 som si vypočula zmes informácií čo všetko bude platiť turista po príchode do zahraničia. Pani moderátorka čítala informácie rýchlo ale dosť neisto. Bolo zrejmé, že ani ona sama si nebola istá, či číta informácie pre individuálne cestujúceho alebo účastníka zájazdu. Neuvádzala ani prameň, z ktorého tieto [...]

Trojbalíček bez efektu, ITF Slovakiatour – labutia pieseň?

24.04.2023

Všetci poznáme marketingové balíčky 3 v jednom. V prípade ITF Slovakiatour (v minulosti veľtrhu cestovného ruchu) je to však naopak. Tento rok bol cestovný ruch len jednou minimálnou tretinkou celého podujatia. V bratislavskej Inchebe sa zmestili tri výstavy do komplexu areálu aj to ešte s veľkou časťou nevyužitého priestoru. Je otázka, či ide o postcovidový [...]

Pani prezidentka a Spišský hrad

29.03.2023

Dnes, v rozhovore pre Slovenský rozhlas, pani prezidentka hovorila milé (aj pravdivé) slová o výnimočnosti Spišského hradu. Išlo o návštevu v súvislosti s prezentáciou tejto lokality prezidentovi Estónska. V rozhovore ďalej oznámila, že na Spišskom hrade sa uskutoční výberové konanie. To znamená, že ide o personálne zmeny vo vedení Spišského hradu? Alebo [...]

Joe Biden

Prezident Biden sa v utorok vráti do Bieleho domu, prekonal covid

23.07.2024 06:44

Očakáva sa, že Biden sa tento týždeň stretne s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Poliaci tlačia, aby spojenci povolili Kyjevu streľbu hlboko do ruského vnútrozemia

23.07.2024 06:25

Poľsko nepovažuje povolenie úderov zbraňami od spojencov hlboko v Rusku za eskaláciu situácie, ale za oprávnenú sebaobranu.

Harris

Harrisová je vo výhode, veď nemá 80. Zľakne sa jej Trump?

23.07.2024 06:00

Svojho osemdesiatnika sa zbavili demokrati, keď 81-ročný vládca Oválnej pracovne Joe Biden oznámil, že odstupuje zo súboja o Biely dom. Či urobí Trump (78)?

fico, matovič, PVV

Výzvy na zmierenie krachujú, Smer a SNS sú proti. Politológovia: Matovič a Fico za jedným stolom? Nemožné

23.07.2024 06:00

Z koaličných strán tak ochotu vyjadruje zatiaľ len Hlas. SNS v stretnutí zmysel nevidí, podobne ako niektorí členovia Smeru. Problémom je pre koalíciu najmä hnutie Slovensko Igora Matoviča.