Skutočne ich je viac ako dosť. Sprievodcovia hovoria o počte 750 tisíc, iné zdroje spomínajú aj číslo viac ako milión. Fakt, vidno ich na každom kroku a nachádzajú sa aj tam, kde by sme ich možno ani neočakávali.
Na vidieku sme videli bunkre typické s polkruhovou kupolovitou strieškou, ale aj bunkre vybudované priamo v podzemnej časti umelo vytvorených kopcov. Tieto skutočne pripomínali kryt a boli aj priestorovo trochu väčšie.
Šokujúco na mňa zapôsobil obrázok krajiny, ktorý sa nám naskytol pri pohľade z vyvýšeného priestoru antického Apolónia. Bunkre postavené v jednej línii možno v 200 metrovom rozostupe. Tu som si opäť uvedomila, čo znamenajú politické rozhodnutia.
Súvisia bunkre s okupáciou Česko- Slovenska v r. 1968?
Rozhodnutie totalitného režimu Envera Hodžu o vytvorení obrany proti nepriateľovi, to bol projekt bunkrov. Kto bol nepriateľ? Západ aj východ. Východ hlavne v čase po roku 1968. Tu sa dostávame do súvislosti s okupáciou Česko-Slovenska vojskami vtedajšej „Varšavskej zmluvy“. Albánsko odmietlo participovať na okupácii a vystúpilo z tohto vojenského paktu. Či išlo o vyústenie sporov Albánska s vtedajším Sovietskym zväzom, alebo okupácia bola skutočne výrazný stimul na rozhodnutie Albánska odtrhnúť sa od vtedajšieho východného vojenského bloku – to určite kvalifikovane posúdia historici.
Bunkre ako retro
V Tirane z jedného bunkra urobili múzeum, ďalší menší je súčasťou pamätníka totality spolu so symbolom Berlínskeho múra. Na vidieku sú bunkre zväčša prázdne. V záhrade domu sme videli aj bunker s komínom, ktorý využívajú ako udiareň. V poli sme sa zastavili pri bunkri, na ktorom viala vlajočka. V tomto bunkri býval subtílny človiečik. V blízkom potoku si pral bielizeň a hneď vedľa bunkra sa pásol koník, uvoľnený z jednoduchého povozu. Aj v tejto strašnej chudobe nás privítal s úsmevom a ponúkol nám plánky, ktoré odtrhol zo stromu……
Pokračovanie
Stavanim bunkrov davali ludom pracu. Dnes sa ...
Celá debata | RSS tejto debaty