Doba, keď určití ľudia boli v správnom čase na správnom mieste a dostávali hotely za 1 korunu, tá je nenávratne preč. Na prstoch by sme mohli zrátať, koľko týchto zariadení na Slovensku ešte existuje a vlastníci sa postarali o ich rozvoj. Investície do cestovného ruchu idú zväčša z balíka peňazí, ktoré vznikli v inom biznise. Je otázka ako rýchlo sa investície vrátia. Tak a čo s tým ryžovaním….. Dá sa ? Áno, ale seriózne. Bez fiktívnych transferov, či fiktívnych schránkových firiem. Skutočné priam klasické ryžovanie zlata vo vode. Táto turistická atrakcia funguje na Slovensku na viacerých miestach, kde dolovanie zlata má svoje historické opodstatnenie.
S mladými žurnalistami svetovej federácie FIJET sme ryžovali zlato v Hodruši Hámre. Celý „zážitok“ organizuje muž, ktorý nečaká na zbohatnutie. Svoje športové hobby premenil na zážitok – atrakciu, spojenú aj s prehliadkou 10 km podzemných chodieb pôvodnej bane na zlato a vlastnej expozície nerastov.
Tento muž zatiaľ do cestovného ruchu vkladá a zisky ešte neočakáva. Budovu súčasného múzea Bane Starovšesvätých rekonštruoval na vlastné náklady, bez finančnej pomoci štátu, či inej inštitúcie. Múdro by sme to nazvali brownfield. Ppôvodne rozpadávajúca budova riaditeľstva bane po rozsiahlej rekonštrukcii opäť ožila. Pre zlatokopov zlatko nasypú do štrku, aby ho zážitku chtiví turisti spätne poctivo ryžovali. Žltý kov organizátori nemusia kupovať v obchode. Kúsok ďalej je baňa na ťažbu zlata, striebra, medi a olova. Obnovená ťažba funguje a tak jeden zo spolumajiteľov sa pre svoju radosť aj radosť návštevníkov venuje v Hodruši Hámre cestovnému ruchu.
http://tv.teraz.sk/spravodajstvo/ryzovanie-zlatamp4559d35f594739921ebc0c811/4431/
Video – autor Viliam Šuška
Celá debata | RSS tejto debaty