Doprava
Let z Bratislavy do Ománu znamenal prelet nad územím Maďarska, Rumunska, časti Ukrajiny, Čierneho mora, Turecka, Iránu a Spojených Arabských Emirátov. Necelých osem hodín, ktoré sme strávili v lietadle však stálo za to. Omán nás včera privítal s dennou teplotou 28 stupňov. Predpoveď hovorí o stabilnom celom týždni. Kúpanie, spoznávanie pohorí, ešte cestovným ruchom nedotknutých bielych pláží, magickú atmosféru púšte si určite užijeme.
Ománsky Sultanát
Ománsky sultanát je oficiálne hodnotený a v skutočnosti sa aj tak javí ako bezpečná bohatá krajina. Vstup do krajiny je bezproblémový. Na letisku treba zaplatiť za vstupné vízum 50 EUR. Evidenciu majú zjavne dobre spracovanú, pri pasovej kontrole hneď reagujú, či ide o prvý vstup do krajiny, alebo cestujúci už v Ománe bol.
Popri nafte a plyne ktoré priniesli krajine bohatstvo je zjavné, že cestovný ruch je v pozornosti a už má svoje významné miesto v developerských projektoch. Relatívny dostatok podzemnej vody je určite limitovaný a je otázka, do akej miery to developeri vnímajú aj z hľadiska budúcnosti. V súčasnosti predstavuje voda samozrejme veľkú výhodu.
Cestovný ruch priniesol krajine v roku 2016 2,3 miliardy USD ( v SR 2,4 mld USD). Životná úroveň miestneho obyvateľstva sa zvyšuje aj vďaka novým pracovným možnostiam. V cestovnom ruchu pracuje 106 tisíc ľudí ( v SR 70 tisíc )a v ďalších doplnkových službách 60 tisíc osôb ( v SR 90 tisíc).
Podmienky pre cestovný ruch
Cestovný ruch píše v Ománe svoju novodobú históriu. Dokumentujú to letiská v blízkosti Muscatu pri Ománskom zálive, najjužnejšie položené letisko Sallalah pri Arabskom mori a najsevernejšie letisko pri Khasab-e. Vybudované sú cestné ťahy, nové sú hotelové rezorty. V porovnaní s Dubajom a inými podobnými destináciami nie sú to mrakodrapy. Hosť v tejto krajine zatiaľ nemá pocit „otravného“ masového priemyslu cestovného ruchu. Novo vybudované hotelové komplexy sú však v tomto čase obsadené na neuveriteľných 98 percent. Na kvalitu mysleli už v roku 2013, kedy prijali právnu úpravu o klasifikácii hotelov. Medzinárodné skúsenosti prinášajú zahraniční manažéri.
Omán je otvorený investorom aj šikovným ľuďom zo zahraničia, ktorí môžu byť prínosom pre cestovný ruch. Investície tiekli do cestovného ruchu v r. 2016 vo výške 273 mil. ománskych rialov), čo je jedna tretina celkových investícií v krajine (1 OMR je cca 2,1 – 2,3 EUR). Precízne nastavené kritériá pre získanie licencie však musí adept splniť. Každá činnosť má tieto kritériá presne špecifikované. Ide o licencie turistických sprievodcov, animátorov, organizátorov dopravy, podnikateľských činností v prístavných marínach a apod. Formálne dokumenty však nestačia, ide aj o peňažnú garanciu na účte a poplatok za udelenie licencie.
V podmienkach hotelierstva sú dôležité ešte aj špeciálne licencie na možnosť podávať alkohol. Kvalitné hotely ich majú a tak zahraničný turista, ktorý vníma all inclusive aj cez spotrebnu alkoholických nápojov nie je ukrátený. Samozrejme záleží na koncepte hotela, či spotrebu časovo limituje (napr. do polnoci) . Takýto prístup však nachádzame hoteloch all inclusive aj v iných krajinách.
Dovolenkári
Kto cestuje na dovolenku do Ománu? Najpočetnejší sú Austrálčania, Kanaďania, Japonci. Podľa prezentovaných štatistických údajov v mesiaci august 2017 prišlo do Ománu necelých pol milióna a v novembri 300 tisíc turistov. Z Európy prichádzajú početné skupiny Francúzov, Nemcov, Talianov. Omán je už zaujímavá destinácia aj pre Poliakov, Slovákov aj Čechov. Od októbra tohto roka začnú lietať charterové lety cestovných kancelárií z Ruska.
Zdroje číselných údajov:
https://tradingeconomics.com/oman/tourist-arrivals
https://omantourism.gov.om/wps/portal/mot/tourism/oman/details/
ttps://www.wttc.org/-/media/files/reports/economic-impact-research/countries-2017/oman2017.pdf
Celá debata | RSS tejto debaty