Založ si blog

Migranti a predveľkonočné obdobie v Bogote

Vstup do krajiny

Počas príletu do Kolumbie sa na mobile každého prichodivšieho turistu objaví oznam o povinnosti zaplatiť turistickú daň v hodnote 15 USD.  Túto povinnosť majú všetci, okrem  ľudí, ktorí prichádzajú z USA.  V Kolumbii  asi   odpúšťali tento poplatok  aj  migrantom, ktorí v minulých mesiacoch prichádzali v pozícii utečencov z Venezuely  do Kolumbie   z úplne z iných dôvodov.

Bogota  to musí zvládnuť

Je  pravda, že venezuelskí  imigranti prichádzali do Kolumbie už dávnejšie. Predsa len  išlo o rozdielnu životnú úroveň. Tá  v Kolumbii  možno nesplnila vysnívaný blahobyt, ale veľa ľudí si našlo prácu v reštauráciách, hoteloch a ďalších zariadeniach, ktoré využívajú aj turisti. V súčasnosti však  hlavné mesto Bogota  rieši prílev cca 4 miliónov imigrantov. To už asi služby cestovného ruchu nevyriešia.   Domáci na jednej strane  súcitia s ekonomickým krachom  imigrantov, ktorí sa nevedia vysporiadať   s hyperinfláciou vo svojej krajine. Ich peniaze totálne stratili hodnotu.  Na druhej strane nechápu, že Venezuelčania sú stále mimoriadne hrdí na svoju krajinu, čo dokumentujú  aj oblečením s nápismi svojej krajiny na tričkách, ktorými sa Bogota teraz priam hemží. Politické názory sú u týchto národov rôznorodé,  spoločenské  rozdiely sú tiež. Ale náboženstvo majú Kolumbijčania  aj Venezuelčania  spoločné.

V meste  masu  ľudí cítiť, veď počet obyvateľov sa zvýšil z oficiálnych 8 miliónov až na neveľmi presne evidovaných  9 – 10 miliónov ľudí.  Ekonomicky dobré podmienky pre investície sa v Bogote podpísali pozitívne a veľké komplexy vyrástli ako z vody.  Či aj v budúcnosti budú tieto pracovné príležitosti je otázne. Momentálne je vstup  pre Venezuelčanov do Kolumbie obmedzený.

Pútnické miesta v Bogote

Blíži sa Veľká noc a tak sa zvyšuje  záujem vykonať  púť na  vrch Monserrate.  Talianske pútničky absolvujú celú  náročnú trasu do výšky 3152 m nad úrovňou mora pešo ( z Bogoty ide cca o 600 metrový výškový rozdiel). Schody dajú zabrať  aj mladšiemu návštevníkovi.   Výsledkom je modlitba v kostole pôvodne postavenom  už v 17. Storočí.  Každý  návštevník toto  miesto  vníma  po svojom.  Typický turista si urobí fotografie alebo video z panorámy mesta. Bogotu  má  v prípade dobrej viditeľnosti  ako na dlani.  Turista sa obvykle  nenamáha peším výstupom.  Využije lanovku s presklenou strechou a celý výlet vníma ako jeden z ďalších zážitkov v tomto meste plnom kontrastov.

V panoramatickom pohľade  z Monserrate sa ukazuje ešte vyšší vrch  Guadaluppe,  3317 m nad úrovňou mora. Na vrchole  sa týči výrazná socha  s otvorenou náručou.  Tu ide o sochu  Panny Márie, ku ktorej prichádzajú hlavne domáci obyvatelia.  Sochu vytvorili až v roku 1947, ale náboženský motív  výstupu na Guadaluppe, spojený s Pannou Máriou má oveľa dlhšiu históriu. Dokumentujú to   menšie  sošky Panny Márie v presklených vitrínkach.  Aj na Guadaluppe si  pútnicky motív  vyžaduje peší výstup po  celkom dobre upravenom chodníku, lemovanom z oboch strán kamenným múrikom. Pohodlnejší turisti využívajú verejnú dopravu, alebo osobné auto. Cesta  sa vinie  zeleným  prostredím a  prináša  človeku nielen očakávanie duševnej očisty,   ale aj prozaicky dobrého vzduchu  pre pľúca a dýchacie cesty. Ten  „dole“ v Bogote chýba.

Skauting je nielen o prírode

01.12.2019

Generácia 30+ prežívala virtuálne dobrodružstvá prostredníctvom knižiek českého autora Jaroslava Foglara. Myslela som si, že to bola určitá forma prezentácie skautingu. Dnes som sa v istej viac »

Bratislavské letisko nepozná základy cestovateľskej kultúry?

30.08.2019

26.08. prílet do Bratislavy o 00,30. Vstupná hala pred pasovou kontrolou ponúka aj sociálne zariadenia. Bez toaletného papiera, bez mydla, rozbité nádržky na vodu. Možno výnimočný prípad. viac »

Ministerstvo cestovného ruchu návrat pani Višňovcovej?

19.08.2019

Je pravda, že v každej krajine majú obdobie, kedy riešia problém štátneho manažmentu cestovného ruchu a možnosti spolupráce so súkromným sektorom. Ministerstvo cestovného ruchu v SR. Ide viac »

Robert Fico

Fico reaguje na obvinenie: Je to zarážajúce

06.12.2019 13:51

Je zarážajúce, že v obvinení, ktoré vnímam ako mediálne a vyjadrím k nemu svoj osobný názor, ma označia za extrémistu, reaguje líder Smeru na obvinenie z extrémizmu

Razsochy, buranie, pellegrini,

Búranie skeletu nemocnice na Rázsochách ide podľa plánu

06.12.2019 13:22

Búracie práce na bratislavských Rázsochách sa začali a pokračujú v súlade s harmonogramom.

Peter Pellegrini v Prahe

Premiér Pellegrini sa stretne s pápežom Františkom

06.12.2019 12:58

Počas návštevy Vatikánu premiér navštívi aj Pápežské slovenské kolégium sv. Cyrila a Metoda v Ríme.

Presov plyn

V paneláku v Prešove vybuchol plyn, hlásená je prvá obeť

06.12.2019 12:45, aktualizované: 13:55

Nad miestom výbuchu je uväznených viacero osôb, najmenej jedna osoba spadla z balkóna, ktorá pád neprežila.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 135
Celková čítanosť: 432594x
Priemerná čítanosť článkov: 3204x

Autor blogu

Kategórie