Založ si blog

Budú hotely zvyšovať ceny?

Počas  tlačovej konferencie   Zväzu cestovného ruchu  prezident  Martin Harbuľák konštatoval,  že v cestovnom  ruchu  hrozí stagnácia a strata konkurencieschopnosti so susednými krajinami.  Toto tvrdenie  odôvodnil  aj  novou právnou  úpravou, ktorá sa týka novelizovaných ustanovení Zákonníka práce  a  Zákona o dani  z príjmov.

Príplatky v súlade so  Zákonníkom práce

Zväz cestovného ruchu zdôraznil, že  podniky  v cestovnom ruchu poskytujú služby   počas celého roka bez rozdielu sviatkov alebo víkendov.   V zmysle  novej právnej úpravy Zákonníka práce ide o zvýšenie príplatkov za nočnú prácu vo výške 50% z minimálnej hodinovej mzdy a prácu cez víkend a sviatok o príplatok vo výške 100 % z minimálnej hodinovej mzdy. Podľa prepočtov hoteliérov sa výrazne zvýši náročnosť mzdových nákladov z pôvodných 40 % z vytvorených výnosov o cca 30% naviac.  Ďalší tlak na ekonomiku hotelov a reštaurácií predpokladajú zo zvýšenia cien od dodávateľov tovarov a služieb, ktorí tiež budú musieť zakalkulovať    zvýšenie nákladov na mzdy počas víkendov, sviatkov a práce v nočných hodinách do svojich cien.

Katastrofický scenár  podľa predstaviteľov Zväzu cestovného ruchu predpokladá zatvorenie malých reštaurácií počas  dní, kedy je v zmysle zákona povinnosť vyplácať zvýšené mzdy.

V záujme skvalitnenia služieb je  zvýšenie mzdového ohodnotenia pracovníkov v službách hotelov a reštaurácií  určite vítané.   Čiastočne  by  pomohlo stabilizovať schopných kvalitných profesionálov.   V stravovacích a ubytovacích službách pôsobí cca 90 % malých a stredných podnikov. Je otázka do akej miery sú schopné sa vysporiadať s predpísaným zvyšovaním miezd.  V ostatnom období boli vytvorili zlepšené mzdové podmienky pre svojich pracovníkov  v priemere len  o + 9%.

Tzv. zrážková daň za digitálne platformy

Ďalší výrazný problém hoteliéri vnímajú z dôvodu zavedenia tzv. zrážkovej dane digitálnych platforiem.  Novela právnej úpravy dane z príjmu  mala na mysli zdanenie zahraničných resp. globálnych hráčov na digitálnom trhu. Úmysel iniciatívy ministerstva financií bol „zabrániť odlivu ziskov mimo Slovenska“. Podmienkou, aby sa tak stalo  je existencia „prevádzkárne“  digitálnej platformy v SR. V prípade, že zahraničná  spoločnosť prevádzkáreň na území SR  nemá zriadenú, uplatní sa režim takzvanej zrážkovej dane. To znamená, že z poplatku, ktorý slovenský podnikateľ odvedie zahraničnej spoločnosti za používanie jej digitálnej platformy, bude mu  zrazená 19-percentná alebo 35-percentná zrážková daň v závislosti od sídla skutočného príjemcu platby.

V prípade on-line rezervácií a predaja  ubytovacích služieb   je bežné, že títo  (často globálni)  hráči nemajú  prevádzkáreň  na Slovensku. Daňová povinnosť  sa  prenáša na  slovenský podnik,  v  prípade ubytovacích služieb, na hotely.  On-line je v súčasnosti základný nástroj rezervácie a predaja.  Zahraničné digitálne platformy  prenášajú zákonom stanovenú povinnosť tzv. zrážkovej dane  na hotely. Pre istotu to riešia aj  dodatkom  ku zmluve, že daňové  alebo iné poplatky  stanovené právom danej krajiny  nepreberá na seba digitálna platforma, ale stávajú  sa povinnosťou hotela.   V prípade odmietnutia môže nastať vypnutie hotela zo systému. To si žiaden hotel, ktorý využíva služby on-line rezervácie a predaja v súčasnosti nemôže dovoliť.

Dobré aj zlé

Podľa vyjadrenia predstaviteľov Zväzu  cestovného ruchu hotely si uvedomujú  pozitívne kroky na podporu cestovného ruchu, ktoré sa premietli v podpore financovania  lyžiarskych  pobytov pre žiakov a škôl v prírode v ubytovacích zariadeniach na Slovensku.  Predbežné analýzy im však napovedajú, že tieto  pozitíva z minulého obdobia prekryjú negatíva, ktoré vyplynú z uvedených  nových právnych povinností.

Hotely momentálne  nevidia iné riešenie, ako zvýšenie cien pre konečného zákazníka. Tu sa začína reťazec negatívnych dôsledkov.  Možno predpokladať, že dopyt nebude ochotný akceptovať zvýšené ceny, čo v konečnom dôsledku môže spôsobiť zníženie záujmu, zníženie predaja, zníženie tržieb a tlak na zníženie zamestnanosti.  Alebo hotely nájdu iné riešenie?  Naznačujú potrebu znížiť daň z pridanej hodnoty. To je však opäť parketa ministerstva financií.

(Foto autorka)

Skauting je nielen o prírode

01.12.2019

Generácia 30+ prežívala virtuálne dobrodružstvá prostredníctvom knižiek českého autora Jaroslava Foglara. Myslela som si, že to bola určitá forma prezentácie skautingu. Dnes som sa v istej viac »

Bratislavské letisko nepozná základy cestovateľskej kultúry?

30.08.2019

26.08. prílet do Bratislavy o 00,30. Vstupná hala pred pasovou kontrolou ponúka aj sociálne zariadenia. Bez toaletného papiera, bez mydla, rozbité nádržky na vodu. Možno výnimočný prípad. viac »

Ministerstvo cestovného ruchu návrat pani Višňovcovej?

19.08.2019

Je pravda, že v každej krajine majú obdobie, kedy riešia problém štátneho manažmentu cestovného ruchu a možnosti spolupráce so súkromným sektorom. Ministerstvo cestovného ruchu v SR. Ide viac »

Angela Merkelová,  Mateusz Morawiecki

Merkelová: Nezabudnúť na zločiny nacistov je súčasťou nemeckej identity

06.12.2019 14:42

Merkelová v mene Nemecka poskytla finančný dar 60 miliónov eur, ktorý pôjde na konzerváciu hmotných pamiatok na mieste bývalého koncentračného tábora Auschwitz.

dôchodok, predčasný dôchodok, kalkulačka, peniaze, výplata,

Exekútor: Exekúcia Naftogazu bola v súlade so zákonom

06.12.2019 14:40

Ukrajinská spoločnosť Naftogaz sa dostatočne nevenovala svojim záväzkom napriek tomu, že ich potvrdili viaceré súdy.

vianočná električka, bratislava

Centrom Bratislavy začala v piatok popoludní premávať vianočná električka

06.12.2019 14:36

Verejnosť sa bude môcť previezť vianočnou električkou denne až do 30. decembra, okrem 24. a 25. decembra.

viktor orbán

Chápeme obavy Japonska zo severokórejskej atómovej hrozby, vyhlásil Orbán v Tokiu

06.12.2019 14:21

Orbán dodal, že jeho krajina je spoľahlivým partnerom Japonska v zachovaní mieru v tamojšom regióne.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 135
Celková čítanosť: 432641x
Priemerná čítanosť článkov: 3205x

Autor blogu

Kategórie