Počas tlačovej konferencie Zväzu cestovného ruchu prezident Martin Harbuľák konštatoval, že v cestovnom ruchu hrozí stagnácia a strata konkurencieschopnosti so susednými krajinami. Toto tvrdenie odôvodnil aj novou právnou úpravou, ktorá sa týka novelizovaných ustanovení Zákonníka práce a Zákona o dani z príjmov.
Príplatky v súlade so Zákonníkom práce
Zväz cestovného ruchu zdôraznil, že podniky v cestovnom ruchu poskytujú služby počas celého roka bez rozdielu sviatkov alebo víkendov. V zmysle novej právnej úpravy Zákonníka práce ide o zvýšenie príplatkov za nočnú prácu vo výške 50% z minimálnej hodinovej mzdy a prácu cez víkend a sviatok o príplatok vo výške 100 % z minimálnej hodinovej mzdy. Podľa prepočtov hoteliérov sa výrazne zvýši náročnosť mzdových nákladov z pôvodných 40 % z vytvorených výnosov o cca 30% naviac. Ďalší tlak na ekonomiku hotelov a reštaurácií predpokladajú zo zvýšenia cien od dodávateľov tovarov a služieb, ktorí tiež budú musieť zakalkulovať zvýšenie nákladov na mzdy počas víkendov, sviatkov a práce v nočných hodinách do svojich cien.
Katastrofický scenár podľa predstaviteľov Zväzu cestovného ruchu predpokladá zatvorenie malých reštaurácií počas dní, kedy je v zmysle zákona povinnosť vyplácať zvýšené mzdy.
V záujme skvalitnenia služieb je zvýšenie mzdového ohodnotenia pracovníkov v službách hotelov a reštaurácií určite vítané. Čiastočne by pomohlo stabilizovať schopných kvalitných profesionálov. V stravovacích a ubytovacích službách pôsobí cca 90 % malých a stredných podnikov. Je otázka do akej miery sú schopné sa vysporiadať s predpísaným zvyšovaním miezd. V ostatnom období boli vytvorili zlepšené mzdové podmienky pre svojich pracovníkov v priemere len o + 9%.
Tzv. zrážková daň za digitálne platformy
Ďalší výrazný problém hoteliéri vnímajú z dôvodu zavedenia tzv. zrážkovej dane digitálnych platforiem. Novela právnej úpravy dane z príjmu mala na mysli zdanenie zahraničných resp. globálnych hráčov na digitálnom trhu. Úmysel iniciatívy ministerstva financií bol „zabrániť odlivu ziskov mimo Slovenska“. Podmienkou, aby sa tak stalo je existencia „prevádzkárne“ digitálnej platformy v SR. V prípade, že zahraničná spoločnosť prevádzkáreň na území SR nemá zriadenú, uplatní sa režim takzvanej zrážkovej dane. To znamená, že z poplatku, ktorý slovenský podnikateľ odvedie zahraničnej spoločnosti za používanie jej digitálnej platformy, bude mu zrazená 19-percentná alebo 35-percentná zrážková daň v závislosti od sídla skutočného príjemcu platby.
V prípade on-line rezervácií a predaja ubytovacích služieb je bežné, že títo (často globálni) hráči nemajú prevádzkáreň na Slovensku. Daňová povinnosť sa prenáša na slovenský podnik, v prípade ubytovacích služieb, na hotely. On-line je v súčasnosti základný nástroj rezervácie a predaja. Zahraničné digitálne platformy prenášajú zákonom stanovenú povinnosť tzv. zrážkovej dane na hotely. Pre istotu to riešia aj dodatkom ku zmluve, že daňové alebo iné poplatky stanovené právom danej krajiny nepreberá na seba digitálna platforma, ale stávajú sa povinnosťou hotela. V prípade odmietnutia môže nastať vypnutie hotela zo systému. To si žiaden hotel, ktorý využíva služby on-line rezervácie a predaja v súčasnosti nemôže dovoliť.
Dobré aj zlé
Podľa vyjadrenia predstaviteľov Zväzu cestovného ruchu hotely si uvedomujú pozitívne kroky na podporu cestovného ruchu, ktoré sa premietli v podpore financovania lyžiarskych pobytov pre žiakov a škôl v prírode v ubytovacích zariadeniach na Slovensku. Predbežné analýzy im však napovedajú, že tieto pozitíva z minulého obdobia prekryjú negatíva, ktoré vyplynú z uvedených nových právnych povinností.
Hotely momentálne nevidia iné riešenie, ako zvýšenie cien pre konečného zákazníka. Tu sa začína reťazec negatívnych dôsledkov. Možno predpokladať, že dopyt nebude ochotný akceptovať zvýšené ceny, čo v konečnom dôsledku môže spôsobiť zníženie záujmu, zníženie predaja, zníženie tržieb a tlak na zníženie zamestnanosti. Alebo hotely nájdu iné riešenie? Naznačujú potrebu znížiť daň z pridanej hodnoty. To je však opäť parketa ministerstva financií.
(Foto autorka)
Celá debata | RSS tejto debaty