Nový župan Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, tím podpredsedov a poslancov krajského zastupiteľstva prezentoval Programové vyhlásenie. Niekto možno nerád číta formálne proklamácie. V tomto prípade je to dôležitý dokument, od ktorého sa bude odvíjať činnosť BSK počas celého budúceho obdobia. Mňa zaujímal cestovný ruch. Ten som ako samostatnú prioritu nenašla. Bol schovaný v rámci dopravy, životného prostredia a ľudského kapitálu.
V čom BSK pokračuje v stopách svojich predchodcov, čo prináša nové pre cestovný ruch?
Pokračuje:
Financovanie prostredníctvom „Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy“ , ktorá podporovala a v budúcnosti bude podporovať aj rozvoj cestovného ruchu
Financovanie prostredníctvom externých zdrojov cezhraničnej spolupráce
Podpora budovania cyklotrás a prepojenia na tematické cesty
Tvorba siete nových tematických trás zameraných na turistiku, golf, ekoturizmu, geoturizmus a lokálne produkty
Rozširovanie siete integrovanej dopravy aj pre potreby cestovného ruchu
Rozvoj „kreatívnych“ prístupov v ponuke cestovného ruchu
Prináša nové:
Zasadí sa o vznik oficiálnej spolupráce a spoločného postupu pri ochrane lesov na území BSK, najmä ich rekreačného potenciálu a ostatných mimoprodukčných funkcií lesov
Bude podporovať obnovu a zachovanie vinohradov, tradičných odrôd ovocných stromov a podporovať miestnych výrobcov
Zvýši starostlivosť o revitalizáciu národných kultúrnych pamiatok, ktoré sú vo vlastníctve BSK
V spolupráci s krajskou organizáciou cestovného ruchu vytvorí turistické centrá vo všetkých okrasných mestách kraja
Vytvorí smart stratégiu, ktorá oficiálne podporí nové prístupy ku efektívnejšiemu rozhodovaniu o financovaní (vrátane potrieb cestovného ruchu)
Čo z toho vyplýva?
Niekto povie, málo, niekto si myslí, je toho dosť. Financie sú určite veľmi dôležité a bude dobre, ak BSK vytvorí zdroje financovania tak, ako to župan Juraj Droba deklaruje. Ochotu venovať pozornosť cestovnému ruchu vyhlasujú aj poslanci. Poslanec Ján Boucik zdôrazňuje potrebu spoločného tlaku Bratislavy a BSK s cieľom riešiť nekonečný problémový príbeh bratislavskej hlavnej železničnej stanice. Podpredsedníčka Pätoprstá vo svojej agende životného prostredia vidí najdôležitejšiu úlohu urobiť všetko pre kvalitu pitnej vody.
Na prvý pohľad jednoduchá ale v skutočnosti nie ľahká úloha však spočíva v spolupráci, v partnerstve, v hľadaní vzájomného porozumenia bez straníckych, či súkromných záujmov. Spolupráca v zmysle myšlienky „keď sa darí Tebe bude to prospešné aj pre mňa“, to je asi najťažší oriešok. Uvidíme, aké budú výsledky.
Foto: autorka
Celá debata | RSS tejto debaty