Založ si blog

3200 km vzdialený, objavený kresťanský kostol na východe tureckej Anatólie

Ďalšia objavená  rímska pamiatka na území  tureckej Anatólie

Zerzivan píše svoju novú históriu od r. 2014, kedy tím archeológov  objavil  rímsku vojenskú  pevnosť a obydlia zo 4 – 6. storočia nášho letopočtu.

Zerzivan, sa v rímskom období pravdepodobne nazývala  Samachi.  Významná  strážna pevnosť  na skalnatej plošine vo výške 124 m  pri vstupe do údolia  chránila  východnú hranicu  rímskeho impéria a tiež významnú  antickú obchodnú cestu .  Pre Rimanov to bol strategický bod na ceste z antickej Anidy (teraz Diyarbakir) do Dary (teraz Mardin).  Pevnosť  bola vybudovaná na ploche viac ako 55 tisíc štvorcových metrov

Okolo pevnosti sa usadilo aj civilné obyvateľstvo, v doline bohatej na vodu a  popri ceste, ktorá viedla z antickej Edessy do Nisibis. Objekty do tohto času zasypané pod zemou prinášajú svoje svedectvo o živote vo vojenskej pevnosti a mesta. Tak ako vo všetkých rímskych mestách, aj tu nájdeme cisterny a postupne sa dostávajú na povrch časti celého vodovodného systému mesta.

Obdobia  pokoja však veľmi často striedali časy bitiek medzi Rimanmi a Sasančanmi. Títo   expandovali na západ. Dokonca  po bitke neďaleko Edessy  v roku 260 n.l. panovník Sasančanov Shapur I.. uväznil rímskeho imperátora Valeriána. Dôsledkom bol presun rímskej východnej hranice  pod správu mesta Palmyra,  mesta v Sýrii.  V tom čase Sasančania rozšírili svoje impérium od rieky Eufrat až ku rieke Indus, ktorá preteká v súčasnej dobe územím Arménska a Gruzínska.

Rimania pravdepodobne budovali pevnosť na území pôvodnej Mezopotámie na mieste, ktoré už  v dávnej minulosti  využívali  Asýrčania   (882 – 611 p.n.l.),  pod názvom  Kinabu a  neskôr   Peržania (550 – 331 p.n.l.) .  Je pravdepodobné, že osídlenie bolo živé, mestské hradby a budovy po viacerých rekonštrukciách  v čase Byzantskej ríše vlády Anastasia I. a Justiniána I., boli funkčné až do obdobia 639 n.l. , do príchodu   muslimov.

Najvýchodnejšie položená kresťanská pamiatka

Čo  vykopali tureckí archeológovia pod vedením  Aytaca Coskuna?

V súčasnosti je   verejnosti prístupná časť areálu, kde sa nachádza jedna z  8 pôvodných  bášt,  pozostatky z 1,5 km dlhých hradieb, vodovodné cisterny,  zbrojnica, obytné domy, úkryty s ventiláciou, ktoré pojali 400 osôb  a kresťanský kostol. Tento kostol je pravdepodobne najvýchodnejšie položený  a stáva sa   novou destináciou na trasách po kresťanských pamiatkach na území tureckej Anatólie, resp. Ázie.

Kostol sa nachádza na   najvyššom  mieste celého areálu  pôvodného mesta  v línii východ – západ.  Postavený bol v 6. storočí n.l.  Podľa odborníkov je jedným z najlepšie zachovalých objektov.  Kresťanský charakter kostola dokumentuje krstiteľnica  aj vytesané kríže do  skaly.

V podzemí  objavili aj modlitebňu z 3. storočia n.l.  Predpokladá sa, že  malá skupina ľudí, v tom čase, prebudovala  hrob na   kresťanskú svätyňu.

Nové objekty v štádiu prípravy

Areál však skrýva ešte ďalšie pamiatky, ktoré určite dajú odpovede na otázky o minulosti. Ide aj o náboženstvá,   ktoré predchádzali kresťanstvu a boli uctievané v tejto lokalite.  Je pravdepodobné, že  ďalší objekt , vo finálnom  procese archeologických vykopávok,  uvedie návštevníkov do tajuplného náboženstva mithra. Podľa najnovších poznatkov, na tomto území  išlo o striktné vymedzenie  spoločenského  postavenia ľudí  a dodržiavanie prísnej tajnosti o členstve jednotlivých stúpencov náboženstva mithra.

Čo hovorí  Aytac Coskun?

Vykopávky  pevnosti  Zerzevan  sú dôležité a prinášajú nové svetlo do histórie.    Obrovský význam však  má celý areál  pre cestovný ruch  a návštevnosť   východnej časti vnútrozemia  tureckej Anatólie.

Foto: autorka

bašta

pohľad z pevnosti

cisterny

kresťanský kostol

Aytac Coskun a ďalší archeológovia

znak kresťanstva

1615
603
Posledný 06. 05. 2018, 13:31:36

Marek Hamšík versus Zlatan Ibrahimovič

31.12.2019

Obaja výborní futbalisti. 10.decembra prišiel na štadión CSC Neapol Marek Hamšík. Konala sa skupinová fáza Ligy majstrov. Celý štadión (60 tisíc divákov) „povstal“ a skandovaním Hamsik, viac »

Predvianočné zakopnutie

24.12.2019

Úplne jednoducho na nerovnom chodníku. Po krátkom čase boleli obe ruky. Otočiť kľúč a naštartovať auto? To bol len neúspešný pokus. Už neposlúchali ani prsty. Dobre, na pohotovosť sa dá viac »

Čo je iné na vianočných trhoch v Záhrebe

15.12.2019

Slováci obdivovali vianočné alebo adventné trhy v minulom storočí v nemeckých a rakúskych mestách. Do Viedne cestovali za sladkou pochúťkou tzv. šamrolky a neodmysliteľný punč. V nemeckých viac »

kalkulačka, papiere, notebook, počátanie

Americkej agentúre, ktorá spravuje aj údaje prezidenta Trumpa, unikli dáta

20.02.2020 21:18

Hovorca DISA zdôraznil, že nie sú žiadne dôkazy o zneužití osobných údajov.

koral

Koralové biotopy na Zemi ohrozuje klimatická zmena

20.02.2020 20:46

Najväčšou sústavou koralových útesov je Veľká koralová bariéra v Austrálii.

Britain Mosque Stabbing

V mešite v centre Londýna pobodali zvolávača k moslimskej modlitbe

20.02.2020 19:19

Polícia incident neoznačila za teroristický útok, hoci ho prešetruje protiteroristické jednotka.

Roger Stone

Bývalého Trumpovho poradcu Stone odsúdili na 40 mesiacov väzenia

20.02.2020 18:46, aktualizované: 19:50

Roger Stone bol vlani uznaný vinným v siedmich bodoch obžaloby

Štatistiky blogu

Počet článkov: 138
Celková čítanosť: 473315x
Priemerná čítanosť článkov: 3430x

Autor blogu

Kategórie