Založ si blog

3200 km vzdialený, objavený kresťanský kostol na východe tureckej Anatólie

Ďalšia objavená  rímska pamiatka na území  tureckej Anatólie

Zerzivan píše svoju novú históriu od r. 2014, kedy tím archeológov  objavil  rímsku vojenskú  pevnosť a obydlia zo 4 – 6. storočia nášho letopočtu.

Zerzivan, sa v rímskom období pravdepodobne nazývala  Samachi.  Významná  strážna pevnosť  na skalnatej plošine vo výške 124 m  pri vstupe do údolia  chránila  východnú hranicu  rímskeho impéria a tiež významnú  antickú obchodnú cestu .  Pre Rimanov to bol strategický bod na ceste z antickej Anidy (teraz Diyarbakir) do Dary (teraz Mardin).  Pevnosť  bola vybudovaná na ploche viac ako 55 tisíc štvorcových metrov

Okolo pevnosti sa usadilo aj civilné obyvateľstvo, v doline bohatej na vodu a  popri ceste, ktorá viedla z antickej Edessy do Nisibis. Objekty do tohto času zasypané pod zemou prinášajú svoje svedectvo o živote vo vojenskej pevnosti a mesta. Tak ako vo všetkých rímskych mestách, aj tu nájdeme cisterny a postupne sa dostávajú na povrch časti celého vodovodného systému mesta.

Obdobia  pokoja však veľmi často striedali časy bitiek medzi Rimanmi a Sasančanmi. Títo   expandovali na západ. Dokonca  po bitke neďaleko Edessy  v roku 260 n.l. panovník Sasančanov Shapur I.. uväznil rímskeho imperátora Valeriána. Dôsledkom bol presun rímskej východnej hranice  pod správu mesta Palmyra,  mesta v Sýrii.  V tom čase Sasančania rozšírili svoje impérium od rieky Eufrat až ku rieke Indus, ktorá preteká v súčasnej dobe územím Arménska a Gruzínska.

Rimania pravdepodobne budovali pevnosť na území pôvodnej Mezopotámie na mieste, ktoré už  v dávnej minulosti  využívali  Asýrčania   (882 – 611 p.n.l.),  pod názvom  Kinabu a  neskôr   Peržania (550 – 331 p.n.l.) .  Je pravdepodobné, že osídlenie bolo živé, mestské hradby a budovy po viacerých rekonštrukciách  v čase Byzantskej ríše vlády Anastasia I. a Justiniána I., boli funkčné až do obdobia 639 n.l. , do príchodu   muslimov.

Najvýchodnejšie položená kresťanská pamiatka

Čo  vykopali tureckí archeológovia pod vedením  Aytaca Coskuna?

V súčasnosti je   verejnosti prístupná časť areálu, kde sa nachádza jedna z  8 pôvodných  bášt,  pozostatky z 1,5 km dlhých hradieb, vodovodné cisterny,  zbrojnica, obytné domy, úkryty s ventiláciou, ktoré pojali 400 osôb  a kresťanský kostol. Tento kostol je pravdepodobne najvýchodnejšie položený  a stáva sa   novou destináciou na trasách po kresťanských pamiatkach na území tureckej Anatólie, resp. Ázie.

Kostol sa nachádza na   najvyššom  mieste celého areálu  pôvodného mesta  v línii východ – západ.  Postavený bol v 6. storočí n.l.  Podľa odborníkov je jedným z najlepšie zachovalých objektov.  Kresťanský charakter kostola dokumentuje krstiteľnica  aj vytesané kríže do  skaly.

V podzemí  objavili aj modlitebňu z 3. storočia n.l.  Predpokladá sa, že  malá skupina ľudí, v tom čase, prebudovala  hrob na   kresťanskú svätyňu.

Nové objekty v štádiu prípravy

Areál však skrýva ešte ďalšie pamiatky, ktoré určite dajú odpovede na otázky o minulosti. Ide aj o náboženstvá,   ktoré predchádzali kresťanstvu a boli uctievané v tejto lokalite.  Je pravdepodobné, že  ďalší objekt , vo finálnom  procese archeologických vykopávok,  uvedie návštevníkov do tajuplného náboženstva mithra. Podľa najnovších poznatkov, na tomto území  išlo o striktné vymedzenie  spoločenského  postavenia ľudí  a dodržiavanie prísnej tajnosti o členstve jednotlivých stúpencov náboženstva mithra.

Čo hovorí  Aytac Coskun?

Vykopávky  pevnosti  Zerzevan  sú dôležité a prinášajú nové svetlo do histórie.    Obrovský význam však  má celý areál  pre cestovný ruch  a návštevnosť   východnej časti vnútrozemia  tureckej Anatólie.

Foto: autorka

bašta

pohľad z pevnosti

cisterny

kresťanský kostol

Aytac Coskun a ďalší archeológovia

znak kresťanstva

1615
603
Posledný 06. 05. 2018, 13:31:36

Skauting je nielen o prírode

01.12.2019

Generácia 30+ prežívala virtuálne dobrodružstvá prostredníctvom knižiek českého autora Jaroslava Foglara. Myslela som si, že to bola určitá forma prezentácie skautingu. Dnes som sa v istej viac »

Bratislavské letisko nepozná základy cestovateľskej kultúry?

30.08.2019

26.08. prílet do Bratislavy o 00,30. Vstupná hala pred pasovou kontrolou ponúka aj sociálne zariadenia. Bez toaletného papiera, bez mydla, rozbité nádržky na vodu. Možno výnimočný prípad. viac »

Ministerstvo cestovného ruchu návrat pani Višňovcovej?

19.08.2019

Je pravda, že v každej krajine majú obdobie, kedy riešia problém štátneho manažmentu cestovného ruchu a možnosti spolupráce so súkromným sektorom. Ministerstvo cestovného ruchu v SR. Ide viac »

dôchodok, predčasný dôchodok, kalkulačka, peniaze, výplata,

Exekútor: Exekúcia Naftogazu bola v súlade so zákonom

06.12.2019 14:40

Ukrajinská spoločnosť Naftogaz sa dostatočne nevenovala svojim záväzkom napriek tomu, že ich potvrdili viaceré súdy.

vianočná električka, bratislava

Centrom Bratislavy začala v piatok popoludní premávať vianočná električka

06.12.2019 14:36

Verejnosť sa bude môcť previezť vianočnou električkou denne až do 30. decembra, okrem 24. a 25. decembra.

viktor orbán

Chápeme obavy Japonska zo severokórejskej atómovej hrozby, vyhlásil Orbán v Tokiu

06.12.2019 14:21

Orbán dodal, že jeho krajina je spoľahlivým partnerom Japonska v zachovaní mieru v tamojšom regióne.

Robert Fico

Fico reaguje na obvinenie: Je to zarážajúce

06.12.2019 13:51

Je zarážajúce, že v obvinení, ktoré vnímam ako mediálne a vyjadrím k nemu svoj osobný názor, ma označia za extrémistu, reaguje líder Smeru na obvinenie z extrémizmu

Štatistiky blogu

Počet článkov: 135
Celková čítanosť: 432632x
Priemerná čítanosť článkov: 3205x

Autor blogu

Kategórie