Založ si blog

Šanghaj v Bratislave

Spolupráca Šanghaja a Bratislavského kraja

Tento rok sa spomína spolupráca Šanghaja a Bratislavského samosprávneho kraja vo svojej 15 ročnej histórii, častejšie.  Minulý týždeň prišiel do Bratislavy   viceprimátor Šanghaja  aj so sprievodom umelcov a 60 veľkoplošnými obrazmi.  Nešlo len o formálnu návštevu.  Táto sa udiala pri príležitosti 100. výročia príchodu slovenského rodáka architekta Ladislava  E. Hudeca do Šanghaja.

Architekt Ladislav E.  Hudec

Číňania si našu slovenskú osobnosť mimoriadne vážia a dokonca  v Šanghaji  vyhlásili tento rok  rokom Ladislava Hudeca.  Tam už niekoľko rokov funguje Výstavná sála L. Hudeca, ktorá bezplatne poskytuje  umelcom možnosť vystavovať svoje diela.  Pri príležitosti 100. Výročia príchodu Hudeca do Šanghaja,  mesto  organizuje  počas tohto  roka 120 rôznych podujatí. Jedným z nich je aj výstava, ktorá  prináša spomienku na L. Hudeca v prepojení na súčasné umenie umelcov zo Šanghaja. Kurátor  výstavy  Mao Shi´an vyjadril názor :  už chápeme, prečo Ladislav Hudec dokázal projektovať  domy a mesto  tak nezvyčajne a progresívne.  Tento umelec  priniesol do Šanghaja Váš čistý vzduch a Vašu  jasnú oblohu, ktorú cítime vo všetkých jeho stavbách….

Hudecove budovy a  mrakodrapy  bolo vidno aj na obrazoch čínskych umelcov. Tí   prišli  aj na Slovensko do rodiska L. Hudeca a umelecky sa snažili vyjadriť jeho rodnú Banskú Bystricu  v niekoľkých dielach, ktoré na výstave zaujali svoje miesto.

 Hudak = Hudec

25 milliónový Šanghaj vie, že zo Slovenska pochádza  človek, ktorý dal tomuto mestu  architektonickú víziu. Osobnosť, ktorá  počas svojho 29 ročného  pôsobenia víziu modernej architektúry v Šanghaji  pretvorila do reality. Kozmopolitný Šanghaj mal dostatok kapitálu a dal mladému Hudecovi príležitosť.  Hudec si našiel miesto dizajnéra v spoločnosti amerického architekta Rowlanda Curry.  V tomto období postavili Americký klub. Po piatich rokoch sa Hudec osamostatnil a jeho spoločnosť L.E. Hudec vytvorila projekty cca 100 budov.  Známy  22 poschodový hotel Park (1934) , prvý mrakodrap v Ázii,  však nebola jediná  významná stavba.  V Šanghaji to bola prvá nemocnica s klimatizáciou, prvé kino (1932), prvý pivovar (1931)…. ďalšie stavby bytových domov,  univerzity, veľkého divadla   predstavovali   ukážky jeho tvorivosti a podporili  nové ponímanie  mesta.  Súčasný Šanghaj, ktorý sa  v ostatných 20tich rokoch zmenil na supermoderné mesto je stále mesto Hudeca.

Neviem prečo, možno z dôvodu anglickej výslovnosti, alebo lepšej zapamätateľnosti,  všetci hostia zo Šanghaja  vo svojich príhovoroch hovorili  o Hudakovi, pričom mysleli na Hudeca.  Jedine JE veľvyslanec  LIn Lin  hovoril správne. Ale to nie je podstatné.

Hudec  prežil svoje študentské časy v Budapešti, počas 1.svetovej vojny sa dostal do ruského zajatia na Sibíri. Podľa príbehov zo života L.E.Hudeca, do Číny sa dostal vďaka  odvážnemu skoku z vagóna počas presunu zajateckého vlaku v blízkosti čínskej hranice. V Šanghaji  sa prejavil ako novátor architektúry mesta.  Počas 2. svetovej vojny pôsobil    v pozícii  konzula Maďarska v Šanghaji .  Tak ho spomínajú aj mnohé židovské rodiny, ktoré zachránil počas vojny. V povojnovom období Hudec   prednášal v Kalifornii  na univerzite kresťanskú filozofiu a kultúru.

Predsa asi najdôležitejšia časť jeho života bola práve tá  „tvorivá – architektonická“ v Šanghaji.

A čo my na Slovensku?

Z iniciatívy Spolku architektov Slovenska, umelec Ladislav Sabo vytvoril bustu L.E.  Hudeca  za finančnej podpory slovenského biznisu a slávnostne ju odovzdali pred dvoma rokmi v Šanghaji. Teraz počas výstavy  v Bratislave tento istý umelec, opäť za podpory  slovenského biznisu odovzdal mestu Šanghaj 2 plakety L. E.Hudeca.  V Banskej Bystrici sa konalo viacero podujatí  v súvislosti s L.E. Hudecom.

Predpokladám, že výstava na počesť L.E. Hudeca  v Bratislave sa konala  na náklady čínskeho partnera.  Bratislava – staré mesto sa zrejme  podujalo  zabezpečiť výstavné priestory.  Pistoriho palác –  komunitno-kultúrne centrum bola zvláštna voľba.   Podľa vyjadrenia starostu mestskej časti Bratislava Staré mesto p. Rastislava Števčíka,   palác je zachránený.  V sále, (kde sa konalo otvorenie a koncert),  na čelnej stene  trčal zväzok asi polmetrových káblov.  Plafón,  z ktorého  pôvodná štuková výzdoba  už dávno opadala,  bol zafixovaný sieťkou.  Chápem, že ide o palác, ktorý mesto zachraňuje. Ale, či práve tento palác mal byť miestom na vyjadrenie uznania a oslavu  osobnosti architekta  L. Hudeca  je diskutabilné.  Som presvedčená, že výstavné priestory sa mohli nájsť aj v iných budovách. V sále sedeli všetci prítomní  viac ako dve hodiny trvania otváracieho programu. Čo si tak asi mysleli hostia zo Šanghaja. Že by mali zainvestovať?

Foto: autorka

Katalóg výstavy

Uvodné slovo

Z výstavy

Život v dome

Skauting je nielen o prírode

01.12.2019

Generácia 30+ prežívala virtuálne dobrodružstvá prostredníctvom knižiek českého autora Jaroslava Foglara. Myslela som si, že to bola určitá forma prezentácie skautingu. Dnes som sa v istej viac »

Bratislavské letisko nepozná základy cestovateľskej kultúry?

30.08.2019

26.08. prílet do Bratislavy o 00,30. Vstupná hala pred pasovou kontrolou ponúka aj sociálne zariadenia. Bez toaletného papiera, bez mydla, rozbité nádržky na vodu. Možno výnimočný prípad. viac »

Ministerstvo cestovného ruchu návrat pani Višňovcovej?

19.08.2019

Je pravda, že v každej krajine majú obdobie, kedy riešia problém štátneho manažmentu cestovného ruchu a možnosti spolupráce so súkromným sektorom. Ministerstvo cestovného ruchu v SR. Ide viac »

Robert Fico

Fico reaguje na obvinenie: Je to zarážajúce

06.12.2019 13:51

Je zarážajúce, že v obvinení, ktoré vnímam ako mediálne a vyjadrím k nemu svoj osobný názor, ma označia za extrémistu, reaguje líder Smeru na obvinenie z extrémizmu

Razsochy, buranie, pellegrini,

Búranie skeletu nemocnice na Rázsochách ide podľa plánu

06.12.2019 13:22

Búracie práce na bratislavských Rázsochách sa začali a pokračujú v súlade s harmonogramom.

Peter Pellegrini v Prahe

Premiér Pellegrini sa stretne s pápežom Františkom

06.12.2019 12:58

Počas návštevy Vatikánu premiér navštívi aj Pápežské slovenské kolégium sv. Cyrila a Metoda v Ríme.

Presov plyn

V paneláku v Prešove vybuchol plyn, hlásená je prvá obeť

06.12.2019 12:45, aktualizované: 13:55

Nad miestom výbuchu je uväznených viacero osôb, najmenej jedna osoba spadla z balkóna, ktorá pád neprežila.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 135
Celková čítanosť: 432586x
Priemerná čítanosť článkov: 3204x

Autor blogu

Kategórie