Založ si blog

Slovenská hymna v prevedení Gruzíncov

Na koncert   gruzínskych umelcov – folkového speváckeho súboru  RUSTAVI  som išla aj zo zvedavosti. Tí čo poznajú túto kaukazskú krajinu a ich umenie mi hovorili, že stojí za to vypočuť si.

Súbor RUSTAVI

9 statných mužov, oblečených v čiernych dlhých kabátcoch, vysokých kožených čižmách,   so šabľou zavesenou na páse bol len prvý dojem.  Hlasy týchto mužov zneli mohutne a zároveň citlivo. Ich sila v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca zvučala neskutočne.

Hudobníci určite kvalifikovane posúdia ich umelecké kvality. Ja ako bežný poslucháč som vnímala  ľudové piesne v podaní tohto súboru  ako ukážky, v ktorých  som cítila  prírodu , silu hôr,   zurčiacu horskú bystrinu či šum lesa. Nálady – smútok aj radosť vyjadrili  v lyrických, heroických i hravých piesňach. Vystúpenie  oživili  aj špeciálne folkové hudobné nástroje (chonguri,  píšťaly). Spev  podfarbili   jednoduchým tlieskaním do nezabudnuteľného rytmu. Skutočnosť znásobila  všetky očakávania.

Hymna SR

Prítomných Slovákov  prekvapila hneď v úvode koncertu   hymna SR.     Melódia tak ako má znieť, obidve strofy zaspievané   perfektnou výslovnosťou slovenského jazyka.  Doteraz som ešte nikdy nepočula našu  slovenskú hymnu z „cudzieho zdroja“  v  úžasnom prevedení. Tentokrát to  bol skutočný prejav úcty voči Slovensku.

Foto:  plagátik programu

Keď sú informácie o cestovaní len poskladané slová bez pravdivého obsahu

02.07.2023

V dnešnom vysielaní Metropolitného rádia o 9,35 som si vypočula zmes informácií čo všetko bude platiť turista po príchode do zahraničia. Pani moderátorka čítala informácie rýchlo ale dosť neisto. Bolo zrejmé, že ani ona sama si nebola istá, či číta informácie pre individuálne cestujúceho alebo účastníka zájazdu. Neuvádzala ani prameň, z ktorého tieto [...]

Trojbalíček bez efektu, ITF Slovakiatour – labutia pieseň?

24.04.2023

Všetci poznáme marketingové balíčky 3 v jednom. V prípade ITF Slovakiatour (v minulosti veľtrhu cestovného ruchu) je to však naopak. Tento rok bol cestovný ruch len jednou minimálnou tretinkou celého podujatia. V bratislavskej Inchebe sa zmestili tri výstavy do komplexu areálu aj to ešte s veľkou časťou nevyužitého priestoru. Je otázka, či ide o postcovidový [...]

Nový down-town v Bratislave vyvára sociálnu priepasť

12.04.2023

Metropolitný inštitút Bratislava v rámci seriálu „Plánujeme Bratislavu“ zorganizoval podujatie s troma architektmi na tému: Ako vytvoriť obľúbenú ulicu. Pozvanie do diskusie prijal česko-japonský architekt, publicista a pedagóg Osamu Okamura, spoločne s architektkou Natáliou Puschmannovou zo Sekcie tvorby mestských priestorov MIB a architektom a riaditeľom [...]

francúzsko, polícia

V Bordeaux zadržali muža, ktorý vraj plánoval útok počas olympijských hier

23.07.2024 23:14

Na letnú olympiádu, ktorú metropola Francúzska hostí prvýkrát za storočie, bude dozerať približne 45-tisíc policajtov a 10-tisíc vojakov.

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.