Založ si blog

Slovenská hymna v prevedení Gruzíncov

Na koncert   gruzínskych umelcov – folkového speváckeho súboru  RUSTAVI  som išla aj zo zvedavosti. Tí čo poznajú túto kaukazskú krajinu a ich umenie mi hovorili, že stojí za to vypočuť si.

Súbor RUSTAVI

9 statných mužov, oblečených v čiernych dlhých kabátcoch, vysokých kožených čižmách,   so šabľou zavesenou na páse bol len prvý dojem.  Hlasy týchto mužov zneli mohutne a zároveň citlivo. Ich sila v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca zvučala neskutočne.

Hudobníci určite kvalifikovane posúdia ich umelecké kvality. Ja ako bežný poslucháč som vnímala  ľudové piesne v podaní tohto súboru  ako ukážky, v ktorých  som cítila  prírodu , silu hôr,   zurčiacu horskú bystrinu či šum lesa. Nálady – smútok aj radosť vyjadrili  v lyrických, heroických i hravých piesňach. Vystúpenie  oživili  aj špeciálne folkové hudobné nástroje (chonguri,  píšťaly). Spev  podfarbili   jednoduchým tlieskaním do nezabudnuteľného rytmu. Skutočnosť znásobila  všetky očakávania.

Hymna SR

Prítomných Slovákov  prekvapila hneď v úvode koncertu   hymna SR.     Melódia tak ako má znieť, obidve strofy zaspievané   perfektnou výslovnosťou slovenského jazyka.  Doteraz som ešte nikdy nepočula našu  slovenskú hymnu z „cudzieho zdroja“  v  úžasnom prevedení. Tentokrát to  bol skutočný prejav úcty voči Slovensku.

Foto:  plagátik programu

Skauting je nielen o prírode

01.12.2019

Generácia 30+ prežívala virtuálne dobrodružstvá prostredníctvom knižiek českého autora Jaroslava Foglara. Myslela som si, že to bola určitá forma prezentácie skautingu. Dnes som sa v istej viac »

Bratislavské letisko nepozná základy cestovateľskej kultúry?

30.08.2019

26.08. prílet do Bratislavy o 00,30. Vstupná hala pred pasovou kontrolou ponúka aj sociálne zariadenia. Bez toaletného papiera, bez mydla, rozbité nádržky na vodu. Možno výnimočný prípad. viac »

Ministerstvo cestovného ruchu návrat pani Višňovcovej?

19.08.2019

Je pravda, že v každej krajine majú obdobie, kedy riešia problém štátneho manažmentu cestovného ruchu a možnosti spolupráce so súkromným sektorom. Ministerstvo cestovného ruchu v SR. Ide viac »

Robert Fico

Fico reaguje na obvinenie: Je to zarážajúce

06.12.2019 13:51

Je zarážajúce, že v obvinení, ktoré vnímam ako mediálne a vyjadrím k nemu svoj osobný názor, ma označia za extrémistu, reaguje líder Smeru na obvinenie z extrémizmu

Razsochy, buranie, pellegrini,

Búranie skeletu nemocnice na Rázsochách ide podľa plánu

06.12.2019 13:22

Búracie práce na bratislavských Rázsochách sa začali a pokračujú v súlade s harmonogramom.

Peter Pellegrini v Prahe

Premiér Pellegrini sa stretne s pápežom Františkom

06.12.2019 12:58

Počas návštevy Vatikánu premiér navštívi aj Pápežské slovenské kolégium sv. Cyrila a Metoda v Ríme.

Presov plyn

V paneláku v Prešove vybuchol plyn, hlásia štyri obete

06.12.2019 12:45, aktualizované: 13:55

Nad miestom výbuchu je uväznených viacero osôb, jedna osoba, ktorá spadla z balkóna, pád neprežila, záchranári hlásia ďalšie tri obete.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 135
Celková čítanosť: 432626x
Priemerná čítanosť článkov: 3205x

Autor blogu

Kategórie