Založ si blog

Lacnejšia dovolenka – „rekreačné poukážky“?

Predstavitelia ministerstva aj zástupcovia  biznisu a profesijných organizácií  v cestovnom ruchu opäť hovoria o rekreačných poukážkach.  Nie je to nová myšlienka,   ale zdá sa, že tento krát bude snaha skutočne korunovaná úspechom.

Čo sú to rekreačné poukážky?

Nástroj ako stimulovať ľudí, aby prežili dovolenku  vo svojej krajine.  Nie je to slovenský objav, dovolenkové poukážky už dlhé roky využívajú občania viacerých krajín v Európe. Je pravda, v každom štáte si nastavili svoje vlastné kritéria a podmienky. Vo viacerých krajinách sa ich nazývajú rekreačné poukazy,  rekreačné šeky, dovolenkové šeky.

Čo poskytujú rekreačné poukážky?

Uvedenie  rekreačných  poukážok  v jednotlivých krajinách bolo  viac alebo menej   úspešné.   Išlo vždy o finančnú podporu  nakupovať služby cestovného ruchu v prostredí svojej krajiny, alebo pre určitý segment ľudí   (napr. ubytovanie – viacero krajín, participácia zamestnávateľov na úhrade tzv. šekov – Švajčiarsko,  doprava železnicou, prázdninové pobyty pre mladých  – Francúzsko, kompletné zájazdy pre seniorov – Španielsko,  17 kategórií služieb vrátane nákupu pohonných hmôt – Maďarsko a pod. ).

V menšom finančnom aj teritoriálnom  rozsahu exitujú   rôzne  tzv. karty (rodinná karta,  regionálna karta, mestská karta a pod.). V tomto prípade  ide skôr o zvýhodnený nákup služieb v cestovnom ruchu v určitej lokalite, alebo regióne. Nemožno hovoriť  o systémovom  nástroji na podporu spotreby domáceho obyvateľstva v cestovnom ruchu    na území celého štátu. Tieto karty  teda nemožno  stotožňovať s typom  rekreačných poukážok.

Ako budú fungovať? 

Do akej miery budú  v Slovenskej republike zainteresovaní zamestnávatelia, mestá a obce, či budú dobrovoľne alebo  na základe právnej normy participovať  v procese uvedenia rekreačných poukážok do života  u nás, ukáže konečná verzia zákona.

Foto: autorka

 

 

Keď sú informácie o cestovaní len poskladané slová bez pravdivého obsahu

02.07.2023

V dnešnom vysielaní Metropolitného rádia o 9,35 som si vypočula zmes informácií čo všetko bude platiť turista po príchode do zahraničia. Pani moderátorka čítala informácie rýchlo ale dosť neisto. Bolo zrejmé, že ani ona sama si nebola istá, či číta informácie pre individuálne cestujúceho alebo účastníka zájazdu. Neuvádzala ani prameň, z ktorého tieto [...]

Trojbalíček bez efektu, ITF Slovakiatour – labutia pieseň?

24.04.2023

Všetci poznáme marketingové balíčky 3 v jednom. V prípade ITF Slovakiatour (v minulosti veľtrhu cestovného ruchu) je to však naopak. Tento rok bol cestovný ruch len jednou minimálnou tretinkou celého podujatia. V bratislavskej Inchebe sa zmestili tri výstavy do komplexu areálu aj to ešte s veľkou časťou nevyužitého priestoru. Je otázka, či ide o postcovidový [...]

Nový down-town v Bratislave vyvára sociálnu priepasť

12.04.2023

Metropolitný inštitút Bratislava v rámci seriálu „Plánujeme Bratislavu“ zorganizoval podujatie s troma architektmi na tému: Ako vytvoriť obľúbenú ulicu. Pozvanie do diskusie prijal česko-japonský architekt, publicista a pedagóg Osamu Okamura, spoločne s architektkou Natáliou Puschmannovou zo Sekcie tvorby mestských priestorov MIB a architektom a riaditeľom [...]

útok LOndýn 2017

Pri útoku nožom na juhu Londýna zahynulo 15-ročné dievča

27.09.2023 13:38

Starosta Sadiq Khan vyjadril sústrasť rodine dievčaťa a miestnej komunite.

NR SR / Národná rada SR /

Hnutie PS v poslednom prieskume AKO predbehlo Smer, Republika padla

27.09.2023 13:27

Prieskum ukázal aj to, koľko percent respondentov je rozhodnutých ísť voliť, a ktorá strana by vyhrala v jednotlivých krajoch.

NR SR, parlament

Prieskum Median: Smer a progresívci tesne za sebou. Matovič, Danko a Kollár mimo parlamentu

27.09.2023 12:46

Podľa posledného prieskumu pre RTVS by sa do Národnej rady dostalo len šesť strán.

sonda, vesmír

Irán tvrdí, že na obežnú dráhu Zeme úspešne umiestnil družicu

27.09.2023 12:42

Spojené štáty tvrdia, že iránsky program vypúšťania družíc je v rozpore s platnými rezolúciami.