Založ si blog

Lacnejšia dovolenka – „rekreačné poukážky“?

Predstavitelia ministerstva aj zástupcovia  biznisu a profesijných organizácií  v cestovnom ruchu opäť hovoria o rekreačných poukážkach.  Nie je to nová myšlienka,   ale zdá sa, že tento krát bude snaha skutočne korunovaná úspechom.

Čo sú to rekreačné poukážky?

Nástroj ako stimulovať ľudí, aby prežili dovolenku  vo svojej krajine.  Nie je to slovenský objav, dovolenkové poukážky už dlhé roky využívajú občania viacerých krajín v Európe. Je pravda, v každom štáte si nastavili svoje vlastné kritéria a podmienky. Vo viacerých krajinách sa ich nazývajú rekreačné poukazy,  rekreačné šeky, dovolenkové šeky.

Čo poskytujú rekreačné poukážky?

Uvedenie  rekreačných  poukážok  v jednotlivých krajinách bolo  viac alebo menej   úspešné.   Išlo vždy o finančnú podporu  nakupovať služby cestovného ruchu v prostredí svojej krajiny, alebo pre určitý segment ľudí   (napr. ubytovanie – viacero krajín, participácia zamestnávateľov na úhrade tzv. šekov – Švajčiarsko,  doprava železnicou, prázdninové pobyty pre mladých  – Francúzsko, kompletné zájazdy pre seniorov – Španielsko,  17 kategórií služieb vrátane nákupu pohonných hmôt – Maďarsko a pod. ).

V menšom finančnom aj teritoriálnom  rozsahu exitujú   rôzne  tzv. karty (rodinná karta,  regionálna karta, mestská karta a pod.). V tomto prípade  ide skôr o zvýhodnený nákup služieb v cestovnom ruchu v určitej lokalite, alebo regióne. Nemožno hovoriť  o systémovom  nástroji na podporu spotreby domáceho obyvateľstva v cestovnom ruchu    na území celého štátu. Tieto karty  teda nemožno  stotožňovať s typom  rekreačných poukážok.

Ako budú fungovať? 

Do akej miery budú  v Slovenskej republike zainteresovaní zamestnávatelia, mestá a obce, či budú dobrovoľne alebo  na základe právnej normy participovať  v procese uvedenia rekreačných poukážok do života  u nás, ukáže konečná verzia zákona.

Foto: autorka

 

 

Školská lyžovačka

23.02.2020

Začalo pršať. Počas 20 minútového čakania na zastávke som chtiac nechtiac vypočula rozhovor dvojice – mamy a dcéry. Na zastávku prišli s dosť veľkým kufrom, taškou a batôžkom na chrbte. viac »

Marek Hamšík versus Zlatan Ibrahimovič

31.12.2019

Obaja výborní futbalisti. 10.decembra prišiel na štadión CSC Neapol Marek Hamšík. Konala sa skupinová fáza Ligy majstrov. Celý štadión (60 tisíc divákov) „povstal“ a skandovaním Hamsik, viac »

Predvianočné zakopnutie

24.12.2019

Úplne jednoducho na nerovnom chodníku. Po krátkom čase boleli obe ruky. Otočiť kľúč a naštartovať auto? To bol len neúspešný pokus. Už neposlúchali ani prsty. Dobre, na pohotovosť sa dá viac »

Husní Mubarak

Zomrel bývalý egyptský prezident Husní Mubarak

25.02.2020 12:21, aktualizované: 12:59

S odvolaním sa na vyhlásenie Mubarakovej rodiny o tom informovala agentúra AFP.

silný vietor sever SR stĺp

Na severe Slovenska vydali výstrhu druhého stupňa pred silným vetrom

25.02.2020 12:08

Výstraha trvá do večera 20:00. Vietor môže dosiahnuť v nárazoch rýchlosť 135 až 160 km/h.

Peter Pellegrini

Pellegrini: Matovič je čiernym svedomím pravice

25.02.2020 12:00

Igor Matovič ničí v priamom prenose zastupiteľskú demokraciu a cirkusantské kúsky chce preniesť na úrad vlády, povedal Peter Pellegrini.

smerreklama

Kampaň v on–line priestore má tiež vážne prešľapy

25.02.2020 12:00

Do predvolebnej kampane, ktorá sa vedie v on-line priestore, vstúpila internetová spoločnosť Google.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 139
Celková čítanosť: 476306x
Priemerná čítanosť článkov: 3427x

Autor blogu

Kategórie