Založ si blog

Lacnejšia dovolenka – „rekreačné poukážky“?

Predstavitelia ministerstva aj zástupcovia  biznisu a profesijných organizácií  v cestovnom ruchu opäť hovoria o rekreačných poukážkach.  Nie je to nová myšlienka,   ale zdá sa, že tento krát bude snaha skutočne korunovaná úspechom.

Čo sú to rekreačné poukážky?

Nástroj ako stimulovať ľudí, aby prežili dovolenku  vo svojej krajine.  Nie je to slovenský objav, dovolenkové poukážky už dlhé roky využívajú občania viacerých krajín v Európe. Je pravda, v každom štáte si nastavili svoje vlastné kritéria a podmienky. Vo viacerých krajinách sa ich nazývajú rekreačné poukazy,  rekreačné šeky, dovolenkové šeky.

Čo poskytujú rekreačné poukážky?

Uvedenie  rekreačných  poukážok  v jednotlivých krajinách bolo  viac alebo menej   úspešné.   Išlo vždy o finančnú podporu  nakupovať služby cestovného ruchu v prostredí svojej krajiny, alebo pre určitý segment ľudí   (napr. ubytovanie – viacero krajín, participácia zamestnávateľov na úhrade tzv. šekov – Švajčiarsko,  doprava železnicou, prázdninové pobyty pre mladých  – Francúzsko, kompletné zájazdy pre seniorov – Španielsko,  17 kategórií služieb vrátane nákupu pohonných hmôt – Maďarsko a pod. ).

V menšom finančnom aj teritoriálnom  rozsahu exitujú   rôzne  tzv. karty (rodinná karta,  regionálna karta, mestská karta a pod.). V tomto prípade  ide skôr o zvýhodnený nákup služieb v cestovnom ruchu v určitej lokalite, alebo regióne. Nemožno hovoriť  o systémovom  nástroji na podporu spotreby domáceho obyvateľstva v cestovnom ruchu    na území celého štátu. Tieto karty  teda nemožno  stotožňovať s typom  rekreačných poukážok.

Ako budú fungovať? 

Do akej miery budú  v Slovenskej republike zainteresovaní zamestnávatelia, mestá a obce, či budú dobrovoľne alebo  na základe právnej normy participovať  v procese uvedenia rekreačných poukážok do života  u nás, ukáže konečná verzia zákona.

Foto: autorka

 

 

Keď sú informácie o cestovaní len poskladané slová bez pravdivého obsahu

02.07.2023

V dnešnom vysielaní Metropolitného rádia o 9,35 som si vypočula zmes informácií čo všetko bude platiť turista po príchode do zahraničia. Pani moderátorka čítala informácie rýchlo ale dosť neisto. Bolo zrejmé, že ani ona sama si nebola istá, či číta informácie pre individuálne cestujúceho alebo účastníka zájazdu. Neuvádzala ani prameň, z ktorého tieto [...]

Trojbalíček bez efektu, ITF Slovakiatour – labutia pieseň?

24.04.2023

Všetci poznáme marketingové balíčky 3 v jednom. V prípade ITF Slovakiatour (v minulosti veľtrhu cestovného ruchu) je to však naopak. Tento rok bol cestovný ruch len jednou minimálnou tretinkou celého podujatia. V bratislavskej Inchebe sa zmestili tri výstavy do komplexu areálu aj to ešte s veľkou časťou nevyužitého priestoru. Je otázka, či ide o postcovidový [...]

Nový down-town v Bratislave vyvára sociálnu priepasť

12.04.2023

Metropolitný inštitút Bratislava v rámci seriálu „Plánujeme Bratislavu“ zorganizoval podujatie s troma architektmi na tému: Ako vytvoriť obľúbenú ulicu. Pozvanie do diskusie prijal česko-japonský architekt, publicista a pedagóg Osamu Okamura, spoločne s architektkou Natáliou Puschmannovou zo Sekcie tvorby mestských priestorov MIB a architektom a riaditeľom [...]

Valko

V kauze vraždy advokáta Valka ešte nie je vytýčený hlavný termín pojednávania

16.06.2024 10:36

V kauze vraždy advokáta Ernesta Valka stále nie je na Mestskom súde Bratislava I známy termín hlavného pojednávania.

vojna na Ukrajine, Rusko

BBC: Ruská armáda má kavalériu 21. storočia. Z motoriek

16.06.2024 08:55

Ruská armáda na ukrajinskom bojisku čoraz častejšie používa ľahkú techniku - motocykle a terénne vozidlá rôznej konštrukcie.

Izrael, Palestína, Pásmo Gazy

Izrael pozastaví každý deň boje na 11 hodín. Majú to byť 'taktické' prestávky na uľahčenie humanitárnej pomoci

16.06.2024 08:11

Izraelská armáda v časti južného Pásma Gazy každý deň na 11 hodín pozastaví vojenské operácie, aby uľahčila dodávky humanitárnej pomoci.

Čína, Si Ťin-pching v Elyzejskom paláci

USA sa nás snažia vyprovokovať k útoku na Taiwan, povedal podľa FT čínsky prezident von der Leyenovej

16.06.2024 07:35

Washington sa snaží Čínu vyprovokovať dodávkami zbraní na Taiwan aj inými krokmi, sú presvedčení viacerí v Číne.