Založ si blog

Zníženie DPH zníži aj kvalitu služieb?

Teplý podvečer,   mali sme chuť si niečo zajesť.   Známa reštaurácia v centre Bratislavy  so sedením v parku nebola preplnená. Výborne,  nali sme voľný stôl  bez problémov.

Situácia nie ojedinelá

A potom to začalo.  Servírka „polo-chrbtom“ otočená,  bez pozdravu  zaznamenala do systému našu objednávku.  Nápoje bez slova priam hodila na stôl.  Počas celej našej návštevy nám nevenovala pohľad ani slovo.  Pochopili sme, že nepozná   slová a možno ani  význam  základných pojmov v komunikácii so zákazníkom:   dobrý deň, čo si želáte,  nech sa páči, prosím, ďakujem,  dovidenia.

Nahnevaná tvár servírky  nabrala ešte na intenzite, keď  na jedinú  vyrieknutú  otázku z jej  strany –  t.j. ako budeme platiť –   sme  zrejme  veľmi nevhodne odpovedali, že kartou.

Dostali sme školenie možno  nového „trendového“ prístupu ku zákazníkovi.  Mne nekonvenoval.  Podobne sa asi cítili aj ďalší hostia, ktorí čakali viac ako polhodinu na nápoje a ich námietka sa nestretla ani len s pohľadom obsluhujúceho personálu.

Jediný  príjemný záblesk vyvolalo chutné  ( i keď cenovo dosť  vysoko nastavené  jedlo) a brigádnik, ktorý nám priniesol polievku dokonca aj s náznakom úsmevu.

Čo sa deje?

V minulosti bola reštaurácia navštevovaná, bol problém nájsť miesto.  Personál postupom času sa stáva čoraz viac arogantný až primitívny.  Na Tripadvisore som si pozrela hodnotenia. V ostatnom období prevažne sťažnosti na obsluhujúci personál a neadekvátne ceny ku týmto službám.

Prečo o tom píšem?

Momentálne ide veľká kampaň za zníženie DPH  na ubytovacie a stravovacie služby. Súhlasím.  Je pravda, že vo väčšine krajín je DPH na ubytovacie a stravovacie služby výrazne nižšia. Len mám obavu, či   niektorí vlastníci reštaurácií pochopia o čo ide.  Ceny asi neznížia a predpokladám  že ani platy čašníkom nezvýšia.  Kvalita bude zasa niekde na poslednom mieste?

Povedzme si na rovinu.   Nespokojný turista viac nepríde a  odporúčania budú smerovať ku našim susedom do Maďarska či Česka.  Rakúšania znižujú DPH, ale tam je  služba spojená aj s kvalitou.    Španiel či  Angličan nerieši Bratislavu a bez problému sa presunie inam.

Bratislavské letisko nepozná základy cestovateľskej kultúry?

30.08.2019

26.08. prílet do Bratislavy o 00,30. Vstupná hala pred pasovou kontrolou ponúka aj sociálne zariadenia. Bez toaletného papiera, bez mydla, rozbité nádržky na vodu. Možno výnimočný prípad. viac »

Ministerstvo cestovného ruchu návrat pani Višňovcovej?

19.08.2019

Je pravda, že v každej krajine majú obdobie, kedy riešia problém štátneho manažmentu cestovného ruchu a možnosti spolupráce so súkromným sektorom. Ministerstvo cestovného ruchu v SR. Ide viac »

Bravčové stehno na Krku?

08.08.2019

Tento víkend sa dovolenkári na chorvátskom ostrove Krk určite opäť zabavia na podujatí, ktoré má už svoju tradíciu päť storočí. V súčasnej podobe ide o tzv. „Krčský veľtrh“ , ktorý viac »

tablet, výnosy, obchod, ekonomika, globalizácia, graf, hospodársky výsledok

Svet v roku 2040? Ovplyvní ho sedem hlavných trendov

15.09.2019 20:00

Za posledných 25 rokov mala globalizácia oveľa väčší vplyv na zníženie chudoby ako celá zahraničná pomoc bohatých krajín od 2. svetovej vojny.

bezpilotný, dron, global, hawk

Irak odmietol tvrdenia o tom, že drony zaútočili na Saudskú Arábiu z jeho územia

15.09.2019 19:04

K sobotňajším útokom dronmi na dve významné ropné zariadenia v Saudskej Arábii sa prihlásili jemenskí húsíovia.

Turecko Rusko S-400 dodávka protivzdušná obrana, lietadlo

Rusko dodalo Turecku druhú batériu systému protivzdušnej obrany S-400

15.09.2019 17:56

Vojenské vzťahy Turecka s Ruskom sú predmetom znepokojenia zo strany Severoatlantickej aliancie.

jurčovič, počasie

Po peknom týždni škaredý. Zo severu príde rozsiahla oblačnosť!

15.09.2019 17:13

Rozlúčte sa s mariánskym letom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 134
Celková čítanosť: 390327x
Priemerná čítanosť článkov: 2913x

Autor blogu

Kategórie