Založ si blog

Zníženie DPH zníži aj kvalitu služieb?

Teplý podvečer,   mali sme chuť si niečo zajesť.   Známa reštaurácia v centre Bratislavy  so sedením v parku nebola preplnená. Výborne,  nali sme voľný stôl  bez problémov.

Situácia nie ojedinelá

A potom to začalo.  Servírka „polo-chrbtom“ otočená,  bez pozdravu  zaznamenala do systému našu objednávku.  Nápoje bez slova priam hodila na stôl.  Počas celej našej návštevy nám nevenovala pohľad ani slovo.  Pochopili sme, že nepozná   slová a možno ani  význam  základných pojmov v komunikácii so zákazníkom:   dobrý deň, čo si želáte,  nech sa páči, prosím, ďakujem,  dovidenia.

Nahnevaná tvár servírky  nabrala ešte na intenzite, keď  na jedinú  vyrieknutú  otázku z jej  strany –  t.j. ako budeme platiť –   sme  zrejme  veľmi nevhodne odpovedali, že kartou.

Dostali sme školenie možno  nového „trendového“ prístupu ku zákazníkovi.  Mne nekonvenoval.  Podobne sa asi cítili aj ďalší hostia, ktorí čakali viac ako polhodinu na nápoje a ich námietka sa nestretla ani len s pohľadom obsluhujúceho personálu.

Jediný  príjemný záblesk vyvolalo chutné  ( i keď cenovo dosť  vysoko nastavené  jedlo) a brigádnik, ktorý nám priniesol polievku dokonca aj s náznakom úsmevu.

Čo sa deje?

V minulosti bola reštaurácia navštevovaná, bol problém nájsť miesto.  Personál postupom času sa stáva čoraz viac arogantný až primitívny.  Na Tripadvisore som si pozrela hodnotenia. V ostatnom období prevažne sťažnosti na obsluhujúci personál a neadekvátne ceny ku týmto službám.

Prečo o tom píšem?

Momentálne ide veľká kampaň za zníženie DPH  na ubytovacie a stravovacie služby. Súhlasím.  Je pravda, že vo väčšine krajín je DPH na ubytovacie a stravovacie služby výrazne nižšia. Len mám obavu, či   niektorí vlastníci reštaurácií pochopia o čo ide.  Ceny asi neznížia a predpokladám  že ani platy čašníkom nezvýšia.  Kvalita bude zasa niekde na poslednom mieste?

Povedzme si na rovinu.   Nespokojný turista viac nepríde a  odporúčania budú smerovať ku našim susedom do Maďarska či Česka.  Rakúšania znižujú DPH, ale tam je  služba spojená aj s kvalitou.    Španiel či  Angličan nerieši Bratislavu a bez problému sa presunie inam.

Skauting je nielen o prírode

01.12.2019

Generácia 30+ prežívala virtuálne dobrodružstvá prostredníctvom knižiek českého autora Jaroslava Foglara. Myslela som si, že to bola určitá forma prezentácie skautingu. Dnes som sa v istej viac »

Bratislavské letisko nepozná základy cestovateľskej kultúry?

30.08.2019

26.08. prílet do Bratislavy o 00,30. Vstupná hala pred pasovou kontrolou ponúka aj sociálne zariadenia. Bez toaletného papiera, bez mydla, rozbité nádržky na vodu. Možno výnimočný prípad. viac »

Ministerstvo cestovného ruchu návrat pani Višňovcovej?

19.08.2019

Je pravda, že v každej krajine majú obdobie, kedy riešia problém štátneho manažmentu cestovného ruchu a možnosti spolupráce so súkromným sektorom. Ministerstvo cestovného ruchu v SR. Ide viac »

sudca, kladivko, zákony

Sudca Sklenka sa pre Kočnerovu Threemu vzdal funkcie

06.12.2019 14:59

Informoval o tom prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorej to oznámil listom. Funkcia mu zanikne 31. decembra.

Angela Merkelová,  Mateusz Morawiecki

Merkelová: Nezabudnúť na zločiny nacistov je súčasťou nemeckej identity

06.12.2019 14:42

Merkelová v mene Nemecka poskytla finančný dar 60 miliónov eur, ktorý pôjde na konzerváciu hmotných pamiatok na mieste bývalého koncentračného tábora Auschwitz.

dôchodok, predčasný dôchodok, kalkulačka, peniaze, výplata,

Exekútor: Exekúcia Naftogazu bola v súlade so zákonom

06.12.2019 14:40

Ukrajinská spoločnosť Naftogaz sa dostatočne nevenovala svojim záväzkom napriek tomu, že ich potvrdili viaceré súdy.

vianočná električka, bratislava

Centrom Bratislavy začala v piatok popoludní premávať vianočná električka

06.12.2019 14:36

Verejnosť sa bude môcť previezť vianočnou električkou denne až do 30. decembra, okrem 24. a 25. decembra.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 135
Celková čítanosť: 432671x
Priemerná čítanosť článkov: 3205x

Autor blogu

Kategórie