Dobrou správou je nová grantová schéma Prešovského samosprávneho kraja, ktorá bude orientovať možnosti podpory aj na potreby rozvoja cestovného ruchu. V oblasti cestovného ruchu ide o 4 podprogramy. Podprogram rozvoja cyklodopravy, obnovy kultúrnych pamiatok zaradených do zoznamu UNESCO a národných kultúrnych pamiatok tvoria obsah prvých dvoch podprogramov. Ďalší podprogram akcentuje podporu atraktivít tematických trás, ktoré sú zakotvené v Marketingovej stratégii cestovného ruchu PSK. Štvrtý podprogram venuje pozornosť pútnickému turizmu.
Podpora pútnického turizmu a religióznych pamiatok na pútnických trasách v Prešovskom kraji
Zameranie tohto podprogramu sa koncentruje na podporu pútnického turizmu a religióznych pamiatok na pútnických trasách. Program rozvíja myšlienku spoznávať históriu aj súčasnosť religióznych reálií katedrál, bazilík a významných miest spojených s náboženskými témami aj prostredníctvom pútnického turizmu. Putovanie prináša spoznávanie krás Slovenska pešo alebo na bicykli. V konečnom dôsledku nepriamo vplýva na rozvoj telesnej a psychickej kondície pútnika. V Prešovskom kraji ide hlavne o pútnické cesty Svätojakubská pútnická trasa a Slovenská Mariánska trasa.
Svätojakubská pútnická trasa čiastočne kopíruje lokálne pútnické trasy, ktoré boli využívané aj v minulých stáročiach. Pútnika vedie po historických, prírodných, sakrálnych a nábožensky rozmanitých miestach. Svätojakubská trasa predstavuje slovenskú vetvu CAMINO de Santiago, ktorá bola v roku 2017 zaradená do medzinárodnej sústavy trás CAMINO. Všetky smerujú do španielskeho Santiago de Compostela.
Vybrané lokality v Prešovskom kraji sú súčasťou trasy Východné Slovensko. Túto trasu tvoria dva úseky. V trase Košice –Levoča ide hlavne o katedrálu Svätého Jakuba v Levoči a sakrálne pamiatky v meste a okolí. Pútnik môže využiť značené turistické alebo cykloturistické trasy. V druhom variante ide o púť z Levoče na Donovaly, v ktorej sú zaradené aj významné lokality v okolí Popradu a Vysokých Tatier. Štandardné značenie turistických trás prípadne cyklotrás v teréne existuje. Značenie pútnickej trasy momentálne nie je. Práve trasa z Levoče smerom na Donovaly si vyžaduje spracovať etapy tejto trasy a vybudovať štandardnú základnú infraštruktúru.
Severná vetva Slovenskej Mariánskej trasy je v súčasnosti teritoriálne slovenský projekt. Vychádza z myšlienky a z príkladu úspešnej tradície púte CAMINO de Santiago. Prvé tri etapy trasy predstavujú dĺžku 195 km a smerujú z Gaboltova cez Prešov do Slavkova, Hrabušíc a Východnej. Celá trasa pútnickej cesty je navrhnutá ako reťazec lokalít a religióznych atraktivít spojených s mariánskou úctou.
Podmienky grantovej schémy
Grantová schéma bude otvorená všetkým žiadateľom. Očakáva záujem zo strany oblastných organizácií cestovného ruchu a krajskej organizácie, miest, obcí, občianskych združení. Finančná hodnota podporených projektov sa bude pohybovať od 2000 EUR až do výšky 200 000 EUR. Predpoklad participácie žiadateľa je v rozsahu 50% finančných nákladov daného projektu.
Grantovú schému i ešte na PSK dolaďovali . Podlieha schváleniu krajského zastupiteľstva. Je predpoklad, že výzva bude vyhlásená už vo februári 2019.
Celá debata | RSS tejto debaty