Založ si blog

Na Vianoce už myslia na letný pútnický turizmus

Dobrou správou  je nová grantová schéma Prešovského samosprávneho kraja, ktorá  bude orientovať možnosti podpory aj na potreby rozvoja cestovného ruchu.  V oblasti cestovného ruchu ide o 4 podprogramy. Podprogram  rozvoja cyklodopravy, obnovy kultúrnych pamiatok zaradených do zoznamu UNESCO a národných kultúrnych pamiatok tvoria  obsah prvých dvoch podprogramov. Ďalší podprogram  akcentuje podporu  atraktivít tematických trás, ktoré sú zakotvené v Marketingovej stratégii cestovného ruchu PSK. Štvrtý podprogram venuje pozornosť pútnickému turizmu.

Podpora pútnického turizmu a religióznych  pamiatok na pútnických trasách v Prešovskom kraji

Zameranie tohto podprogramu  sa koncentruje na podporu pútnického turizmu a religióznych pamiatok na pútnických trasách. Program rozvíja myšlienku spoznávať  históriu aj súčasnosť religióznych  reálií  katedrál, bazilík a významných miest spojených s náboženskými témami aj prostredníctvom pútnického turizmu. Putovanie prináša  spoznávanie krás Slovenska pešo alebo na bicykli.   V konečnom dôsledku nepriamo  vplýva na  rozvoj telesnej a psychickej kondície  pútnika.  V Prešovskom kraji ide hlavne o  pútnické cesty Svätojakubská pútnická trasa a Slovenská Mariánska trasa.

Svätojakubská pútnická trasa čiastočne kopíruje lokálne pútnické trasy, ktoré boli využívané aj v minulých  stáročiach. Pútnika vedie  po historických, prírodných, sakrálnych a nábožensky rozmanitých miestach.  Svätojakubská trasa predstavuje slovenskú vetvu CAMINO de Santiago, ktorá   bola v roku  2017  zaradená do  medzinárodnej sústavy trás CAMINO. Všetky  smerujú do španielskeho Santiago de Compostela.

Vybrané lokality v Prešovskom kraji sú súčasťou trasy Východné Slovensko. Túto trasu  tvoria dva úseky.  V trase Košice –Levoča  ide hlavne o katedrálu Svätého Jakuba v Levoči a sakrálne pamiatky v meste a okolí. Pútnik môže využiť značené turistické alebo cykloturistické trasy. V druhom variante ide o púť  z Levoče na  Donovaly, v ktorej sú zaradené aj významné  lokality v okolí Popradu a Vysokých Tatier.  Štandardné značenie turistických trás prípadne cyklotrás v teréne existuje.  Značenie pútnickej trasy momentálne nie je. Práve trasa z Levoče smerom na Donovaly si vyžaduje spracovať etapy tejto trasy a vybudovať štandardnú základnú infraštruktúru.

Severná  vetva  Slovenskej Mariánskej trasy je  v súčasnosti  teritoriálne slovenský projekt. Vychádza z myšlienky  a z príkladu úspešnej  tradície púte CAMINO de Santiago.   Prvé tri etapy trasy predstavujú dĺžku 195 km a smerujú z Gaboltova  cez Prešov do Slavkova, Hrabušíc a Východnej.  Celá trasa pútnickej cesty je navrhnutá ako reťazec lokalít a religióznych atraktivít  spojených s mariánskou úctou.

Podmienky grantovej schémy

Grantová schéma bude otvorená všetkým žiadateľom. Očakáva záujem zo strany oblastných organizácií cestovného ruchu  a krajskej organizácie, miest, obcí, občianskych združení.   Finančná hodnota podporených projektov sa bude pohybovať   od 2000 EUR až do výšky 200 000 EUR. Predpoklad participácie žiadateľa je v rozsahu 50% finančných nákladov daného projektu.

Grantovú schému  i ešte  na PSK dolaďovali . Podlieha schváleniu  krajského zastupiteľstva.  Je predpoklad, že výzva bude vyhlásená už vo februári 2019.

Skauting je nielen o prírode

01.12.2019

Generácia 30+ prežívala virtuálne dobrodružstvá prostredníctvom knižiek českého autora Jaroslava Foglara. Myslela som si, že to bola určitá forma prezentácie skautingu. Dnes som sa v istej viac »

Bratislavské letisko nepozná základy cestovateľskej kultúry?

30.08.2019

26.08. prílet do Bratislavy o 00,30. Vstupná hala pred pasovou kontrolou ponúka aj sociálne zariadenia. Bez toaletného papiera, bez mydla, rozbité nádržky na vodu. Možno výnimočný prípad. viac »

Ministerstvo cestovného ruchu návrat pani Višňovcovej?

19.08.2019

Je pravda, že v každej krajine majú obdobie, kedy riešia problém štátneho manažmentu cestovného ruchu a možnosti spolupráce so súkromným sektorom. Ministerstvo cestovného ruchu v SR. Ide viac »

Robert Fico

Fico reaguje na obvinenie: Je to zarážajúce

06.12.2019 13:51

Je zarážajúce, že v obvinení, ktoré vnímam ako mediálne a vyjadrím k nemu svoj osobný názor, ma označia za extrémistu, reaguje líder Smeru na obvinenie z extrémizmu

Razsochy, buranie, pellegrini,

Búranie skeletu nemocnice na Rázsochách ide podľa plánu

06.12.2019 13:22

Búracie práce na bratislavských Rázsochách sa začali a pokračujú v súlade s harmonogramom.

Peter Pellegrini v Prahe

Premiér Pellegrini sa stretne s pápežom Františkom

06.12.2019 12:58

Počas návštevy Vatikánu premiér navštívi aj Pápežské slovenské kolégium sv. Cyrila a Metoda v Ríme.

Presov plyn

V paneláku v Prešove vybuchol plyn, hlásená je prvá obeť

06.12.2019 12:45, aktualizované: 13:55

Nad miestom výbuchu je uväznených viacero osôb, najmenej jedna osoba spadla z balkóna, ktorá pád neprežila.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 135
Celková čítanosť: 432570x
Priemerná čítanosť článkov: 3204x

Autor blogu

Kategórie