Založ si blog

Na Vianoce už myslia na letný pútnický turizmus

Dobrou správou  je nová grantová schéma Prešovského samosprávneho kraja, ktorá  bude orientovať možnosti podpory aj na potreby rozvoja cestovného ruchu.  V oblasti cestovného ruchu ide o 4 podprogramy. Podprogram  rozvoja cyklodopravy, obnovy kultúrnych pamiatok zaradených do zoznamu UNESCO a národných kultúrnych pamiatok tvoria  obsah prvých dvoch podprogramov. Ďalší podprogram  akcentuje podporu  atraktivít tematických trás, ktoré sú zakotvené v Marketingovej stratégii cestovného ruchu PSK. Štvrtý podprogram venuje pozornosť pútnickému turizmu.

Podpora pútnického turizmu a religióznych  pamiatok na pútnických trasách v Prešovskom kraji

Zameranie tohto podprogramu  sa koncentruje na podporu pútnického turizmu a religióznych pamiatok na pútnických trasách. Program rozvíja myšlienku spoznávať  históriu aj súčasnosť religióznych  reálií  katedrál, bazilík a významných miest spojených s náboženskými témami aj prostredníctvom pútnického turizmu. Putovanie prináša  spoznávanie krás Slovenska pešo alebo na bicykli.   V konečnom dôsledku nepriamo  vplýva na  rozvoj telesnej a psychickej kondície  pútnika.  V Prešovskom kraji ide hlavne o  pútnické cesty Svätojakubská pútnická trasa a Slovenská Mariánska trasa.

Svätojakubská pútnická trasa čiastočne kopíruje lokálne pútnické trasy, ktoré boli využívané aj v minulých  stáročiach. Pútnika vedie  po historických, prírodných, sakrálnych a nábožensky rozmanitých miestach.  Svätojakubská trasa predstavuje slovenskú vetvu CAMINO de Santiago, ktorá   bola v roku  2017  zaradená do  medzinárodnej sústavy trás CAMINO. Všetky  smerujú do španielskeho Santiago de Compostela.

Vybrané lokality v Prešovskom kraji sú súčasťou trasy Východné Slovensko. Túto trasu  tvoria dva úseky.  V trase Košice –Levoča  ide hlavne o katedrálu Svätého Jakuba v Levoči a sakrálne pamiatky v meste a okolí. Pútnik môže využiť značené turistické alebo cykloturistické trasy. V druhom variante ide o púť  z Levoče na  Donovaly, v ktorej sú zaradené aj významné  lokality v okolí Popradu a Vysokých Tatier.  Štandardné značenie turistických trás prípadne cyklotrás v teréne existuje.  Značenie pútnickej trasy momentálne nie je. Práve trasa z Levoče smerom na Donovaly si vyžaduje spracovať etapy tejto trasy a vybudovať štandardnú základnú infraštruktúru.

Severná  vetva  Slovenskej Mariánskej trasy je  v súčasnosti  teritoriálne slovenský projekt. Vychádza z myšlienky  a z príkladu úspešnej  tradície púte CAMINO de Santiago.   Prvé tri etapy trasy predstavujú dĺžku 195 km a smerujú z Gaboltova  cez Prešov do Slavkova, Hrabušíc a Východnej.  Celá trasa pútnickej cesty je navrhnutá ako reťazec lokalít a religióznych atraktivít  spojených s mariánskou úctou.

Podmienky grantovej schémy

Grantová schéma bude otvorená všetkým žiadateľom. Očakáva záujem zo strany oblastných organizácií cestovného ruchu  a krajskej organizácie, miest, obcí, občianskych združení.   Finančná hodnota podporených projektov sa bude pohybovať   od 2000 EUR až do výšky 200 000 EUR. Predpoklad participácie žiadateľa je v rozsahu 50% finančných nákladov daného projektu.

Grantovú schému  i ešte  na PSK dolaďovali . Podlieha schváleniu  krajského zastupiteľstva.  Je predpoklad, že výzva bude vyhlásená už vo februári 2019.

Marek Hamšík versus Zlatan Ibrahimovič

31.12.2019

Obaja výborní futbalisti. 10.decembra prišiel na štadión CSC Neapol Marek Hamšík. Konala sa skupinová fáza Ligy majstrov. Celý štadión (60 tisíc divákov) „povstal“ a skandovaním Hamsik, viac »

Predvianočné zakopnutie

24.12.2019

Úplne jednoducho na nerovnom chodníku. Po krátkom čase boleli obe ruky. Otočiť kľúč a naštartovať auto? To bol len neúspešný pokus. Už neposlúchali ani prsty. Dobre, na pohotovosť sa dá viac »

Čo je iné na vianočných trhoch v Záhrebe

15.12.2019

Slováci obdivovali vianočné alebo adventné trhy v minulom storočí v nemeckých a rakúskych mestách. Do Viedne cestovali za sladkou pochúťkou tzv. šamrolky a neodmysliteľný punč. V nemeckých viac »

koral

Koralové biotopy na Zemi ohrozuje klimatická zmena

20.02.2020 20:46

Najväčšou sústavou koralových útesov je Veľká koralová bariéra v Austrálii.

Britain Mosque Stabbing

V mešite v centre Londýna pobodali zvolávača k moslimskej modlitbe

20.02.2020 19:19

Polícia incident neoznačila za teroristický útok, hoci ho prešetruje protiteroristické jednotka.

Roger Stone

Bývalého Trumpovho poradcu Stone odsúdili na 40 mesiacov väzenia

20.02.2020 18:46, aktualizované: 19:50

Roger Stone bol vlani uznaný vinným v siedmich bodoch obžaloby

panelak torzo vybuch Presov 01

Pre obyvateľov Mukačevskej ulice vyzbierali vyše 5,1 milióna eur

20.02.2020 17:37

Už počas trvania zbierky mesto začalo vyplácať jednorazové príspevky na preklenutie zložitej životnej situácie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 138
Celková čítanosť: 473279x
Priemerná čítanosť článkov: 3430x

Autor blogu

Kategórie