Založ si blog

MICE prináša minimálne desaťnásobok vložených investícii

MICE v cestovnom ruchu

MICE – meetings, incentives, conferences, exhibitions. Vymenované výrazy už naznačujú, že ide o stretnutia, motivačné  a stimulačné aktivity, konferencie, výstavy.  Dopyt predstavuje hlavne korporátna klientela.  Tak sa dostávame ku skutočnosti, že MICE stimuluje ekonomiku mimo sezóny,  vytvára podmienky pre zvyšovanie výdavkov účastníkov podujatí, ktorí často utratia viac peňazí v kratšom čase ako dovolenkári.  A keď už spomíname dovolenkárov, aj tí sa stávajú súčasťou MICE vtedy, keď sprevádzajú účastníkov mítingov, konferencií, výstav alebo iných motivačných podujatí.

Aby MICE fungovalo

Samozrejme, že MICE možno organizovať len v podmienkach dopravnej dostupnosti,  hotelových kapacít, výstavných a kongresových centier.  Tieto atribúty majú naše susedné krajiny vo Viedni, v  Prahe  aj v Budapešti na vysokej úrovni.

Ak hovoríme o Bratislave, povedzme úprimne, hotely máme. S  dopravnou dostupnosťou sme na Slovensku aj v Bratislave v nižšej druhej línii až  v tretej línii.  Kongresové priestory  s kapacitou viacerých sál pre minimálne 300 osôb nám stále chýbajú. Oklieštený marketing na celoštátnej úrovni sa orientuje hlavne  na dovolenkovú klientelu.

Čo my?

Aj v týchto podmienkach sa dobré číta o výsledkoch, ktoré dosiahla Bratislava. Ide o viacerých aktérov, ktorí nachádzajú spoluprácu prostredníctvom Bratislavskej organizácie cestovného ruchu tzv Bratislava tourist board.  V ostatnom elektronickom časopise noviniek Bratislava MICE News  konštatujú zaujímavé výsledky.  Nie sú to odhady, ide o skutočné reálne výsledky na základe prepočtu konkrétnych údajov prostredníctvom kalkulátora ekonomických dopadov podujatí (ECM Event impact Calculator)

Citujem Ninu Erneker z BTB:

…..na jedného delegáta (účastníka podujatia) pripadá cca 1300 EUR spending (výdavkov)  v destinácii, čo by malo zaujímať hlavne národnú rovinu s kompetenciami v business meetings. Práve toto odvetvie má najvyššiu návratnosť investovaných prostriedkov, a to hlavne tých z verejných zdrojov, približne 1:10 (!). Navyše má kladnú platobnú bilanciu, lebo ide v 90% prípadov o export služieb. Máme prepočty, že ak investujeme do kandidatúry na väčšie asociačné podujatie ca 20.000 Eur, vráti sa na „daniach“ do krajiny niekoľko sto tisíc Eur. Zdá sa vám to pritiahnuté za vlasy? Vôbec nie! V okolitých krajinách si to veľmi dobre uvedomujú a investujú nemalé zdroje do rozvoja kongresovej infraštruktúry i prezencie na relevantných trhoch………

 

Čo z toho vyplýva?

Aj v cestovnom ruchu sa dá „zarobiť“. Mozgy a organizačné schopnosti sú tu. Títo ľudia na seba prevzali aj ťarchu marketingovej komunikácie, ktorá je vo všetkých susedných krajinách perfektne prepracovaná a finančne podporovaná v dostatočnom rozsahu.  Treba viac ústretovosti pri rozhodnutiach o budovaní  aspoň jedného moderného kongresového centra, ktoré môže byť prepojené aj s priestormi pre kultúrne podujatia   a hlavne zdokonaľovaní dopravnej dostupnosti.  Uvedená infraštruktúra je  v konečnom dôsledku  potrebná aj pre nás, ktorí v Bratislave  a na Slovensku žijeme.

 

V čom je lepšia Malta ako Slovensko?

17.06.2022

Malta prežíva v týchto dňoch už top sezónu. Hotely sú plné, ulice žijú ešte aj po polnoci, disco-kluby sú nabité. Pravdu povediac, Malta je ostrovom prázdnin, dovoleniek, alebo víkendov hlavne pre mladých. Tomu sa už v minulosti prispôsobila ponuka a tento segment ľudí sa na Malte skutočne cíti dobre. Malta pre mladých Angličtinové kurzy majú tradíciu, [...]

V Prahe aj v Budapešti to išlo v Bratislave nie

07.06.2022

Veľké budovy alebo komplexy určené pre kultúru a vedomosti sú možno v našom ponímaní megalománske, zbytočné, málo efektívne. Stačí si zájsť ku susedom a tam vnímajú tieto budovy predsa len inak. Praha Kongresové centrum Praha je dominantou mesta. Pôvodná budova („Palác kultury“ postavený v r. 1981) bola rekonštruovaná a rozšírená v rokoch 1998 [...]

Vezmeme si príklad z Nemecka?

01.06.2022

Cestovanie na celom území za 9 EUR počas celého mesiaca bez obmedzenia Nový program podpory cestovania hromadnou regionálnou dopravou v Nemecku umožní cestovať za cenu 9 EUR/ osoba počas celého 1 mesiaca na území celej krajiny. Cestovný lístok je platný vo všetkých regionálnych a mestských dopravných prostriedkoch či spojoch vrátane metra. [...]

Kapitol

Ozbrojený muž nabúral autom do zátarás pri Kapitole, následne sa zastrelil

14.08.2022 19:01

K incidentu došlo v čase, keď americké úrady v celej krajine čelia zvýšenému počtu vyhrážok po prehliadke FBI v sídle exprezidenta Donalda Trumpa.

Hungary Migrant Tunnels

Zlodeja v Ríme zasypal tunel, ktorý si hĺbil. Vyslobodili ho až hasiči

14.08.2022 16:52

Muž ostal uväznený v hĺbke asi šesť metrov osem hodín. Tunel, ktorý kriminalisti objavili, viedol z opusteného obchodu smerom k neďalekej banke.

rakva Tomka v Košiciach

Pozostatky kardinála Tomka sú v Košiciach, posledné zbohom bude v utorok

14.08.2022 16:45

Posledné zbohom mu dajú veriaci v utorok o 11. hodine v Dóme sv. Alžbety.

Zločinec / Zločinci / Putá / Zatknutie /

Brazílska polícia zatkla ženu, ktorá okradla vlastnú matku s pomocou podvodných veštcov

14.08.2022 15:50

Dcéra pripravila svoju matku o umelecké predmety, hotovosť a šperky v hodnote viac ako 140 miliónov dolárov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 167
Celková čítanosť: 767158x
Priemerná čítanosť článkov: 4594x

Autor blogu

Kategórie