Založ si blog

MICE prináša minimálne desaťnásobok vložených investícii

MICE v cestovnom ruchu

MICE – meetings, incentives, conferences, exhibitions. Vymenované výrazy už naznačujú, že ide o stretnutia, motivačné  a stimulačné aktivity, konferencie, výstavy.  Dopyt predstavuje hlavne korporátna klientela.  Tak sa dostávame ku skutočnosti, že MICE stimuluje ekonomiku mimo sezóny,  vytvára podmienky pre zvyšovanie výdavkov účastníkov podujatí, ktorí často utratia viac peňazí v kratšom čase ako dovolenkári.  A keď už spomíname dovolenkárov, aj tí sa stávajú súčasťou MICE vtedy, keď sprevádzajú účastníkov mítingov, konferencií, výstav alebo iných motivačných podujatí.

Aby MICE fungovalo

Samozrejme, že MICE možno organizovať len v podmienkach dopravnej dostupnosti,  hotelových kapacít, výstavných a kongresových centier.  Tieto atribúty majú naše susedné krajiny vo Viedni, v  Prahe  aj v Budapešti na vysokej úrovni.

Ak hovoríme o Bratislave, povedzme úprimne, hotely máme. S  dopravnou dostupnosťou sme na Slovensku aj v Bratislave v nižšej druhej línii až  v tretej línii.  Kongresové priestory  s kapacitou viacerých sál pre minimálne 300 osôb nám stále chýbajú. Oklieštený marketing na celoštátnej úrovni sa orientuje hlavne  na dovolenkovú klientelu.

Čo my?

Aj v týchto podmienkach sa dobré číta o výsledkoch, ktoré dosiahla Bratislava. Ide o viacerých aktérov, ktorí nachádzajú spoluprácu prostredníctvom Bratislavskej organizácie cestovného ruchu tzv Bratislava tourist board.  V ostatnom elektronickom časopise noviniek Bratislava MICE News  konštatujú zaujímavé výsledky.  Nie sú to odhady, ide o skutočné reálne výsledky na základe prepočtu konkrétnych údajov prostredníctvom kalkulátora ekonomických dopadov podujatí (ECM Event impact Calculator)

Citujem Ninu Erneker z BTB:

…..na jedného delegáta (účastníka podujatia) pripadá cca 1300 EUR spending (výdavkov)  v destinácii, čo by malo zaujímať hlavne národnú rovinu s kompetenciami v business meetings. Práve toto odvetvie má najvyššiu návratnosť investovaných prostriedkov, a to hlavne tých z verejných zdrojov, približne 1:10 (!). Navyše má kladnú platobnú bilanciu, lebo ide v 90% prípadov o export služieb. Máme prepočty, že ak investujeme do kandidatúry na väčšie asociačné podujatie ca 20.000 Eur, vráti sa na „daniach“ do krajiny niekoľko sto tisíc Eur. Zdá sa vám to pritiahnuté za vlasy? Vôbec nie! V okolitých krajinách si to veľmi dobre uvedomujú a investujú nemalé zdroje do rozvoja kongresovej infraštruktúry i prezencie na relevantných trhoch………

 

Čo z toho vyplýva?

Aj v cestovnom ruchu sa dá „zarobiť“. Mozgy a organizačné schopnosti sú tu. Títo ľudia na seba prevzali aj ťarchu marketingovej komunikácie, ktorá je vo všetkých susedných krajinách perfektne prepracovaná a finančne podporovaná v dostatočnom rozsahu.  Treba viac ústretovosti pri rozhodnutiach o budovaní  aspoň jedného moderného kongresového centra, ktoré môže byť prepojené aj s priestormi pre kultúrne podujatia   a hlavne zdokonaľovaní dopravnej dostupnosti.  Uvedená infraštruktúra je  v konečnom dôsledku  potrebná aj pre nás, ktorí v Bratislave  a na Slovensku žijeme.

 

Skauting je nielen o prírode

01.12.2019

Generácia 30+ prežívala virtuálne dobrodružstvá prostredníctvom knižiek českého autora Jaroslava Foglara. Myslela som si, že to bola určitá forma prezentácie skautingu. Dnes som sa v istej viac »

Bratislavské letisko nepozná základy cestovateľskej kultúry?

30.08.2019

26.08. prílet do Bratislavy o 00,30. Vstupná hala pred pasovou kontrolou ponúka aj sociálne zariadenia. Bez toaletného papiera, bez mydla, rozbité nádržky na vodu. Možno výnimočný prípad. viac »

Ministerstvo cestovného ruchu návrat pani Višňovcovej?

19.08.2019

Je pravda, že v každej krajine majú obdobie, kedy riešia problém štátneho manažmentu cestovného ruchu a možnosti spolupráce so súkromným sektorom. Ministerstvo cestovného ruchu v SR. Ide viac »

Robert Fico

Fico reaguje na obvinenie: Je to zarážajúce

06.12.2019 13:51

Je zarážajúce, že v obvinení, ktoré vnímam ako mediálne a vyjadrím k nemu svoj osobný názor, ma označia za extrémistu, reaguje líder Smeru na obvinenie z extrémizmu

Razsochy, buranie, pellegrini,

Búranie skeletu nemocnice na Rázsochách ide podľa plánu

06.12.2019 13:22

Búracie práce na bratislavských Rázsochách sa začali a pokračujú v súlade s harmonogramom.

Peter Pellegrini v Prahe

Premiér Pellegrini sa stretne s pápežom Františkom

06.12.2019 12:58

Počas návštevy Vatikánu premiér navštívi aj Pápežské slovenské kolégium sv. Cyrila a Metoda v Ríme.

Presov plyn

V paneláku v Prešove vybuchol plyn, hlásia štyri obete

06.12.2019 12:45, aktualizované: 13:55

Nad miestom výbuchu je uväznených viacero osôb, jedna osoba, ktorá spadla z balkóna, pád neprežila, záchranári hlásia ďalšie tri obete.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 135
Celková čítanosť: 432607x
Priemerná čítanosť článkov: 3204x

Autor blogu

Kategórie