Založ si blog

Južný Cyprus – Cyperská republika pre Slovákov dostupnejší

Turistická destinácia

Južný Cyprus je známy vďaka svojim plážam, ktoré skutočne vždy na začiatku sezóny ešte upravujú. Veľké nákladiaky  navážajú  nový  žltučký  piesok, aby  dovolenkári nepocítili  „prácu mora“ počas zimy. Takže opäť je obdobie, kedy po dažďoch, ktoré  tento rok dopriali zeleni veľkú nádielku,  nabehla priprava  s cieľom splniť  požiadavky oddychu priamo pri mori.

Na viacerých miestach  tejto časti ostrova sa možno stretnúť s históriou, ktorá je prepojená s Egyptom, Féničanmi, Peržanmi, Rimanmi aj Byzatskou ríšou. Antické pamiatky gréckej kultúry  vrátane  vysoko ceneného Paphosu zaradeného do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva  UNESCO sú prirodzenou súčasťou  prezentácie kultúrneho dedičstva. Prehliadka Paphosu dokonca spĺňa vysoké kritériá prezentácie aj pre nevidomých návštevníkov.

Podľa najnovších informácií sa na Cypre začínajú venovať aj rozvoju cyklotrás a cykloturizmu.  Tento  projekt je však ešte len v začiatkoch, ale v strediskách cestovného ruchu je možnosť bicyklovania a prenájmu bicyklov zabezpečená.

Dopravná dostupnosť

Počas letnej sezóny od  začiatku júna do tretieho týždňa v septembri  prepoja Slovensko a Larnaku  Cyprerské aerolínie.  Podľa informácie manažérky Kiki Haida, aerolínie majú k dispozícii dve lietadlá Airbus 319 s kapacitou 144 osôb.  Proklamujú síce status hybridnej leteckej spoločnosti, ale v skutočnosti pôjde opäť o nízkonákladové  lety, kedy bude potrebné priplatiť za batožinu aj občerstvenie. Takže na jednej strane fajn, že sa bude lietať zo Slovenska,  na druhej strane opäť nízky štandard.

Individuálna klientela z Bratislavy aj z Košíc , ktorá využije tento spôsob leteckej  dopravy sa môže  na ostrove presúvať z cieľového letiska v Larnake do jednotlivých  lokalít  verejnou  autobusovou dopravou, alebo prenajatým autom. Cesty sú kvalitné  a  je možné využiť aj rýchlejšie trasy  po diaľnici.  Verejná doprava je pripravená na turistov a z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že cestovanie je príjemné.

Formálne požiadavky

Južný Cyprus – oficiálne Cyperská republika je členom Európskej Únie od r. 2004, preto vstup do krajiny je  bezproblémový tak ako do každej krajiny EU.

 

Trojbalíček bez efektu, ITF Slovakiatour – labutia pieseň?

24.04.2023

Všetci poznáme marketingové balíčky 3 v jednom. V prípade ITF Slovakiatour (v minulosti veľtrhu cestovného ruchu) je to však naopak. Tento rok bol cestovný ruch len jednou minimálnou tretinkou celého podujatia. V bratislavskej Inchebe sa zmestili tri výstavy do komplexu areálu aj to ešte s veľkou časťou nevyužitého priestoru. Je otázka, či ide o postcovidový [...]

Nový down-town v Bratislave vyvára sociálnu priepasť

12.04.2023

Metropolitný inštitút Bratislava v rámci seriálu „Plánujeme Bratislavu“ zorganizoval podujatie s troma architektmi na tému: Ako vytvoriť obľúbenú ulicu. Pozvanie do diskusie prijal česko-japonský architekt, publicista a pedagóg Osamu Okamura, spoločne s architektkou Natáliou Puschmannovou zo Sekcie tvorby mestských priestorov MIB a architektom a riaditeľom [...]

Pani prezidentka a Spišský hrad

29.03.2023

Dnes, v rozhovore pre Slovenský rozhlas, pani prezidentka hovorila milé (aj pravdivé) slová o výnimočnosti Spišského hradu. Išlo o návštevu v súvislosti s prezentáciou tejto lokality prezidentovi Estónska. V rozhovore ďalej oznámila, že na Spišskom hrade sa uskutoční výberové konanie. To znamená, že ide o personálne zmeny vo vedení Spišského hradu? Alebo [...]

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Dědeček aj Slota mali mať exemplárne tresty. Nie je dôvod, aby k nim boli súdy zhovievavé

09.06.2023 22:25

Rozhodnutia súdu by sa nemali komentovať. Tu ide však o ďalšie, ktoré podkopávajú vieru v spravodlivosť na Slovensku.

krym, rusko, ukrajina, výbuch

Rusko rozmiestnilo v chemickej továrni na Kryme výbušniny, tvrdia Ukrajinci. Výbuch môže spôsobiť katastrofu

09.06.2023 22:10

Výbušniny by pri zničení továrne uvoľnili "tisíce ton" jedovatých látok.

boris johnson

Boris Johnson končí v britskom parlamente. Osudným sa mu stali večierky počas lockdownu

09.06.2023 22:08

Bývalý britský premiér Boris Johnson oznámil, že s okamžitou platnosťou odstupuje z funkcie poslanca Dolnej snemovne.

Donald Trump

Trump čelí obvineniam z 37 trestných činov. Zverejnili dokumenty

09.06.2023 20:58, aktualizované: 21:25

Trump, v niektorých bodoch spoločne so svojím osobným asistentom Nautom, je obvinený okrem iného z marenia spravodlivosti a držania utajovaných skutočností.