Založ si blog

Južný Cyprus – Cyperská republika pre Slovákov dostupnejší

Turistická destinácia

Južný Cyprus je známy vďaka svojim plážam, ktoré skutočne vždy na začiatku sezóny ešte upravujú. Veľké nákladiaky  navážajú  nový  žltučký  piesok, aby  dovolenkári nepocítili  „prácu mora“ počas zimy. Takže opäť je obdobie, kedy po dažďoch, ktoré  tento rok dopriali zeleni veľkú nádielku,  nabehla priprava  s cieľom splniť  požiadavky oddychu priamo pri mori.

Na viacerých miestach  tejto časti ostrova sa možno stretnúť s históriou, ktorá je prepojená s Egyptom, Féničanmi, Peržanmi, Rimanmi aj Byzatskou ríšou. Antické pamiatky gréckej kultúry  vrátane  vysoko ceneného Paphosu zaradeného do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva  UNESCO sú prirodzenou súčasťou  prezentácie kultúrneho dedičstva. Prehliadka Paphosu dokonca spĺňa vysoké kritériá prezentácie aj pre nevidomých návštevníkov.

Podľa najnovších informácií sa na Cypre začínajú venovať aj rozvoju cyklotrás a cykloturizmu.  Tento  projekt je však ešte len v začiatkoch, ale v strediskách cestovného ruchu je možnosť bicyklovania a prenájmu bicyklov zabezpečená.

Dopravná dostupnosť

Počas letnej sezóny od  začiatku júna do tretieho týždňa v septembri  prepoja Slovensko a Larnaku  Cyprerské aerolínie.  Podľa informácie manažérky Kiki Haida, aerolínie majú k dispozícii dve lietadlá Airbus 319 s kapacitou 144 osôb.  Proklamujú síce status hybridnej leteckej spoločnosti, ale v skutočnosti pôjde opäť o nízkonákladové  lety, kedy bude potrebné priplatiť za batožinu aj občerstvenie. Takže na jednej strane fajn, že sa bude lietať zo Slovenska,  na druhej strane opäť nízky štandard.

Individuálna klientela z Bratislavy aj z Košíc , ktorá využije tento spôsob leteckej  dopravy sa môže  na ostrove presúvať z cieľového letiska v Larnake do jednotlivých  lokalít  verejnou  autobusovou dopravou, alebo prenajatým autom. Cesty sú kvalitné  a  je možné využiť aj rýchlejšie trasy  po diaľnici.  Verejná doprava je pripravená na turistov a z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že cestovanie je príjemné.

Formálne požiadavky

Južný Cyprus – oficiálne Cyperská republika je členom Európskej Únie od r. 2004, preto vstup do krajiny je  bezproblémový tak ako do každej krajiny EU.

 

Keď sú informácie o cestovaní len poskladané slová bez pravdivého obsahu

02.07.2023

V dnešnom vysielaní Metropolitného rádia o 9,35 som si vypočula zmes informácií čo všetko bude platiť turista po príchode do zahraničia. Pani moderátorka čítala informácie rýchlo ale dosť neisto. Bolo zrejmé, že ani ona sama si nebola istá, či číta informácie pre individuálne cestujúceho alebo účastníka zájazdu. Neuvádzala ani prameň, z ktorého tieto [...]

Trojbalíček bez efektu, ITF Slovakiatour – labutia pieseň?

24.04.2023

Všetci poznáme marketingové balíčky 3 v jednom. V prípade ITF Slovakiatour (v minulosti veľtrhu cestovného ruchu) je to však naopak. Tento rok bol cestovný ruch len jednou minimálnou tretinkou celého podujatia. V bratislavskej Inchebe sa zmestili tri výstavy do komplexu areálu aj to ešte s veľkou časťou nevyužitého priestoru. Je otázka, či ide o postcovidový [...]

Nový down-town v Bratislave vyvára sociálnu priepasť

12.04.2023

Metropolitný inštitút Bratislava v rámci seriálu „Plánujeme Bratislavu“ zorganizoval podujatie s troma architektmi na tému: Ako vytvoriť obľúbenú ulicu. Pozvanie do diskusie prijal česko-japonský architekt, publicista a pedagóg Osamu Okamura, spoločne s architektkou Natáliou Puschmannovou zo Sekcie tvorby mestských priestorov MIB a architektom a riaditeľom [...]

Buenos Aires / Protesty /

Tisíce ľudí v Buenos Aires protestovali proti spornej vládnej reforme. Demonštrácie prerástli do násilia

13.06.2024 12:24

Prezident Javier Milei demonštrantov označil za teroristov.

Nikol Pašinjan

Kým bude pri moci Lukašenko, arménsky činiteľ do Bieloruska nepôjde, vyhlásil Pašinjan. Deň predtým varoval Kremeľ

13.06.2024 12:00

Arménsky premiér vyhlásil, že jeho krajina vystúpi z Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti vedený Moskvou.

MiG-29

Naď reaguje na Kaliňáka a ukázal dokumenty k migom darovaným Ukrajine: Minister klame

13.06.2024 11:57

Podľa exministra súčasný šéf rezortu obrany klame a oklamal aj verejného ochrancu práv, ktorý sa venoval prípadu nesprístupnenia právnej analýzy k darovaniu stíhačiek.

fico, vláda, kabinet

Via Iuris: Vláda prijíma 60 % zákonov v skrátenom konaní, prekonala aj Matovičove pandemické rekordy

13.06.2024 11:52

Za prvých sedem mesiacov pôsobenia súčasnej vlády schválil parlament spolu 42 zákonov, z toho 25 išlo mimo štandardný legislatívny proces.