Založ si blog

Južný Cyprus – Cyperská republika pre Slovákov dostupnejší

Turistická destinácia

Južný Cyprus je známy vďaka svojim plážam, ktoré skutočne vždy na začiatku sezóny ešte upravujú. Veľké nákladiaky  navážajú  nový  žltučký  piesok, aby  dovolenkári nepocítili  „prácu mora“ počas zimy. Takže opäť je obdobie, kedy po dažďoch, ktoré  tento rok dopriali zeleni veľkú nádielku,  nabehla priprava  s cieľom splniť  požiadavky oddychu priamo pri mori.

Na viacerých miestach  tejto časti ostrova sa možno stretnúť s históriou, ktorá je prepojená s Egyptom, Féničanmi, Peržanmi, Rimanmi aj Byzatskou ríšou. Antické pamiatky gréckej kultúry  vrátane  vysoko ceneného Paphosu zaradeného do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva  UNESCO sú prirodzenou súčasťou  prezentácie kultúrneho dedičstva. Prehliadka Paphosu dokonca spĺňa vysoké kritériá prezentácie aj pre nevidomých návštevníkov.

Podľa najnovších informácií sa na Cypre začínajú venovať aj rozvoju cyklotrás a cykloturizmu.  Tento  projekt je však ešte len v začiatkoch, ale v strediskách cestovného ruchu je možnosť bicyklovania a prenájmu bicyklov zabezpečená.

Dopravná dostupnosť

Počas letnej sezóny od  začiatku júna do tretieho týždňa v septembri  prepoja Slovensko a Larnaku  Cyprerské aerolínie.  Podľa informácie manažérky Kiki Haida, aerolínie majú k dispozícii dve lietadlá Airbus 319 s kapacitou 144 osôb.  Proklamujú síce status hybridnej leteckej spoločnosti, ale v skutočnosti pôjde opäť o nízkonákladové  lety, kedy bude potrebné priplatiť za batožinu aj občerstvenie. Takže na jednej strane fajn, že sa bude lietať zo Slovenska,  na druhej strane opäť nízky štandard.

Individuálna klientela z Bratislavy aj z Košíc , ktorá využije tento spôsob leteckej  dopravy sa môže  na ostrove presúvať z cieľového letiska v Larnake do jednotlivých  lokalít  verejnou  autobusovou dopravou, alebo prenajatým autom. Cesty sú kvalitné  a  je možné využiť aj rýchlejšie trasy  po diaľnici.  Verejná doprava je pripravená na turistov a z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že cestovanie je príjemné.

Formálne požiadavky

Južný Cyprus – oficiálne Cyperská republika je členom Európskej Únie od r. 2004, preto vstup do krajiny je  bezproblémový tak ako do každej krajiny EU.

 

Skauting je nielen o prírode

01.12.2019

Generácia 30+ prežívala virtuálne dobrodružstvá prostredníctvom knižiek českého autora Jaroslava Foglara. Myslela som si, že to bola určitá forma prezentácie skautingu. Dnes som sa v istej viac »

Bratislavské letisko nepozná základy cestovateľskej kultúry?

30.08.2019

26.08. prílet do Bratislavy o 00,30. Vstupná hala pred pasovou kontrolou ponúka aj sociálne zariadenia. Bez toaletného papiera, bez mydla, rozbité nádržky na vodu. Možno výnimočný prípad. viac »

Ministerstvo cestovného ruchu návrat pani Višňovcovej?

19.08.2019

Je pravda, že v každej krajine majú obdobie, kedy riešia problém štátneho manažmentu cestovného ruchu a možnosti spolupráce so súkromným sektorom. Ministerstvo cestovného ruchu v SR. Ide viac »

Robert Fico

Fico reaguje na obvinenie: Je to zarážajúce

06.12.2019 13:51

Je zarážajúce, že v obvinení, ktoré vnímam ako mediálne a vyjadrím k nemu svoj osobný názor, ma označia za extrémistu, reaguje líder Smeru na obvinenie z extrémizmu

Razsochy, buranie, pellegrini,

Búranie skeletu nemocnice na Rázsochách ide podľa plánu

06.12.2019 13:22

Búracie práce na bratislavských Rázsochách sa začali a pokračujú v súlade s harmonogramom.

Peter Pellegrini v Prahe

Premiér Pellegrini sa stretne s pápežom Františkom

06.12.2019 12:58

Počas návštevy Vatikánu premiér navštívi aj Pápežské slovenské kolégium sv. Cyrila a Metoda v Ríme.

Presov plyn

V paneláku v Prešove vybuchol plyn, hlásená je prvá obeť

06.12.2019 12:45, aktualizované: 13:55

Nad miestom výbuchu je uväznených viacero osôb, najmenej jedna osoba spadla z balkóna, ktorá pád neprežila.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 135
Celková čítanosť: 432604x
Priemerná čítanosť článkov: 3204x

Autor blogu

Kategórie