Založ si blog

Každá minca má dve strany aj rekreačné poukazy

V súvislosti s rekreačnými poukazmi sa väčšinou  hovorí o podpore cestovného ruchu.  Z tejto interpretácie to vyznieva  ako maximálna podpora ubytovacím  podnikateľským  subjektom.  Možno by bolo vhodnejšie hovoriť o podpore účasti na domácom cestovnom ruchu.  Veď kto bude bývať v týchto zriadeniach?  Zamestnanci podnikov  a inštitúcií na Slovensku , ktoré majú viac ako 49 zamestnancov a musia nájsť zdroje na úhradu dovolenky svojho zamestnanca alebo jeho dieťaťa.

Kam ide podpora?

Áno  majú z nej osoh aj hoteliéri, veď majú zabezpečený zvýšený dopyt.  Podľa vyjadrenia prezidenta  zväzu cestovného ruchu Martina Harbuľáka už prvé údaje za január  2019 hovoria o zvýšenej obsadenosti ubytovacích zariadení na Slovensku hlavne v strediskách cestovného ruchu. To dokumentuje, že  ľudia si začínajú zvykať na možnosť užiť si aspoň víkend alebo aj viac dní dovolenky práve na Slovensku. Štátny tajomník Peter Ďurček,   ktorý má vo svojom portfóliu práve cestovný ruch  uviedol aj údaj o  zvýšenom náraste domáceho cestovného ruchu v januári 2019 vďaka vyplateným príspevkom o vyše 10%.

Hotelieri precizovali  spôsob akým Slováci  uplatňujú   nástroj príspevku. .  Využívajú možnosť „na- priamo“. To znamená bez sprostredkovateľského článku tzv. poukazu, kde sa   strácajú  3 %, ktoré by plynuli do vrecka sprostredkovateľa. Takže slovenský zákazník je rozumný  a využíva alternatívu, ktorá je ekonomicky výhodnejšia v konečnom dôsledku  aj pre hoteliéra.  Ďalším dôvodom na  priamy nákup je aj skutočnosť,  že  nie každý hotel má uzavretú zmluvu  na kartu rekreačného poukazu od sprostredkovateľa.

Do akej miery už nabehli podniky a inštitúcie na systém preplácania  dovolenky?  Ako jednoducho, alebo komplikovane sa dostávajú zamestnanci ku úhrade za zaplatenú dovolenku?    Ukáže čas.  V každom prípade je vhodné   zistiť tieto skúsenosti priamo od účastníkov  cestovného ruchu (zamestnancov).

 

Čo hovorí zákonník práce o nároku na príspevok a kto ho financuje?

Je na rozhodnutí zamestnanca, či požiada o príspevok alebo nie. Zamestnávateľ  je však povinný tento príspevok zamestnancovi uhradiť pokiaľ splní podmienku nároku.  Nárok na príspevok  si vyžaduje nepretržitý pracovný pomer v dĺžke 2 roky (24 mesiacov) u jedného zamestnávateľa.

Výška príspevku je stanovená  v rozsahu 55 % zo sumy za ubytovanie (resp. ubytovanie so stravou), najviac 275 EUR/zamestnanec. V prípade, že žiadateľ je zamestnaný na skrátený pracovný úväzok,  má nárok na príspevok od zamestnávateľa tiež.  Suma sa  však    znižuje v prepočte podľa  rozsahu skráteného pracovného úväzku.

Uvedenú  sumu  môže zamestnanec využiť pre seba,  manžela, alebo   pre svoje  alebo zverené dieťa ktoré sa zúčastní viacdenných aktivít alebo absolvuje  pobyt na zotavenie  počas školských prázdnin na území SR.

Ďalšou podmienkou je dĺžka pobytu minimálne 2 nocľahy v ubytovacom zariadení   na území SR.

 

Trojbalíček bez efektu, ITF Slovakiatour – labutia pieseň?

24.04.2023

Všetci poznáme marketingové balíčky 3 v jednom. V prípade ITF Slovakiatour (v minulosti veľtrhu cestovného ruchu) je to však naopak. Tento rok bol cestovný ruch len jednou minimálnou tretinkou celého podujatia. V bratislavskej Inchebe sa zmestili tri výstavy do komplexu areálu aj to ešte s veľkou časťou nevyužitého priestoru. Je otázka, či ide o postcovidový [...]

Nový down-town v Bratislave vyvára sociálnu priepasť

12.04.2023

Metropolitný inštitút Bratislava v rámci seriálu „Plánujeme Bratislavu“ zorganizoval podujatie s troma architektmi na tému: Ako vytvoriť obľúbenú ulicu. Pozvanie do diskusie prijal česko-japonský architekt, publicista a pedagóg Osamu Okamura, spoločne s architektkou Natáliou Puschmannovou zo Sekcie tvorby mestských priestorov MIB a architektom a riaditeľom [...]

Pani prezidentka a Spišský hrad

29.03.2023

Dnes, v rozhovore pre Slovenský rozhlas, pani prezidentka hovorila milé (aj pravdivé) slová o výnimočnosti Spišského hradu. Išlo o návštevu v súvislosti s prezentáciou tejto lokality prezidentovi Estónska. V rozhovore ďalej oznámila, že na Spišskom hrade sa uskutoční výberové konanie. To znamená, že ide o personálne zmeny vo vedení Spišského hradu? Alebo [...]

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Dědeček aj Slota mali mať exemplárne tresty. Nie je dôvod, aby k nim boli súdy zhovievavé

09.06.2023 22:25

Rozhodnutia súdu by sa nemali komentovať. Tu ide však o ďalšie, ktoré podkopávajú vieru v spravodlivosť na Slovensku.

krym, rusko, ukrajina, výbuch

Rusko rozmiestnilo v chemickej továrni na Kryme výbušniny, tvrdia Ukrajinci. Výbuch môže spôsobiť katastrofu

09.06.2023 22:10

Výbušniny by pri zničení továrne uvoľnili "tisíce ton" jedovatých látok.

boris johnson

Boris Johnson končí v britskom parlamente. Osudným sa mu stali večierky počas lockdownu

09.06.2023 22:08

Bývalý britský premiér Boris Johnson oznámil, že s okamžitou platnosťou odstupuje z funkcie poslanca Dolnej snemovne.

Donald Trump

Trump čelí obvineniam z 37 trestných činov. Zverejnili dokumenty

09.06.2023 20:58, aktualizované: 21:25

Trump, v niektorých bodoch spoločne so svojím osobným asistentom Nautom, je obvinený okrem iného z marenia spravodlivosti a držania utajovaných skutočností.