Založ si blog

Každá minca má dve strany aj rekreačné poukazy

V súvislosti s rekreačnými poukazmi sa väčšinou  hovorí o podpore cestovného ruchu.  Z tejto interpretácie to vyznieva  ako maximálna podpora ubytovacím  podnikateľským  subjektom.  Možno by bolo vhodnejšie hovoriť o podpore účasti na domácom cestovnom ruchu.  Veď kto bude bývať v týchto zriadeniach?  Zamestnanci podnikov  a inštitúcií na Slovensku , ktoré majú viac ako 49 zamestnancov a musia nájsť zdroje na úhradu dovolenky svojho zamestnanca alebo jeho dieťaťa.

Kam ide podpora?

Áno  majú z nej osoh aj hoteliéri, veď majú zabezpečený zvýšený dopyt.  Podľa vyjadrenia prezidenta  zväzu cestovného ruchu Martina Harbuľáka už prvé údaje za január  2019 hovoria o zvýšenej obsadenosti ubytovacích zariadení na Slovensku hlavne v strediskách cestovného ruchu. To dokumentuje, že  ľudia si začínajú zvykať na možnosť užiť si aspoň víkend alebo aj viac dní dovolenky práve na Slovensku. Štátny tajomník Peter Ďurček,   ktorý má vo svojom portfóliu práve cestovný ruch  uviedol aj údaj o  zvýšenom náraste domáceho cestovného ruchu v januári 2019 vďaka vyplateným príspevkom o vyše 10%.

Hotelieri precizovali  spôsob akým Slováci  uplatňujú   nástroj príspevku. .  Využívajú možnosť „na- priamo“. To znamená bez sprostredkovateľského článku tzv. poukazu, kde sa   strácajú  3 %, ktoré by plynuli do vrecka sprostredkovateľa. Takže slovenský zákazník je rozumný  a využíva alternatívu, ktorá je ekonomicky výhodnejšia v konečnom dôsledku  aj pre hoteliéra.  Ďalším dôvodom na  priamy nákup je aj skutočnosť,  že  nie každý hotel má uzavretú zmluvu  na kartu rekreačného poukazu od sprostredkovateľa.

Do akej miery už nabehli podniky a inštitúcie na systém preplácania  dovolenky?  Ako jednoducho, alebo komplikovane sa dostávajú zamestnanci ku úhrade za zaplatenú dovolenku?    Ukáže čas.  V každom prípade je vhodné   zistiť tieto skúsenosti priamo od účastníkov  cestovného ruchu (zamestnancov).

 

Čo hovorí zákonník práce o nároku na príspevok a kto ho financuje?

Je na rozhodnutí zamestnanca, či požiada o príspevok alebo nie. Zamestnávateľ  je však povinný tento príspevok zamestnancovi uhradiť pokiaľ splní podmienku nároku.  Nárok na príspevok  si vyžaduje nepretržitý pracovný pomer v dĺžke 2 roky (24 mesiacov) u jedného zamestnávateľa.

Výška príspevku je stanovená  v rozsahu 55 % zo sumy za ubytovanie (resp. ubytovanie so stravou), najviac 275 EUR/zamestnanec. V prípade, že žiadateľ je zamestnaný na skrátený pracovný úväzok,  má nárok na príspevok od zamestnávateľa tiež.  Suma sa  však    znižuje v prepočte podľa  rozsahu skráteného pracovného úväzku.

Uvedenú  sumu  môže zamestnanec využiť pre seba,  manžela, alebo   pre svoje  alebo zverené dieťa ktoré sa zúčastní viacdenných aktivít alebo absolvuje  pobyt na zotavenie  počas školských prázdnin na území SR.

Ďalšou podmienkou je dĺžka pobytu minimálne 2 nocľahy v ubytovacom zariadení   na území SR.

 

Bratislavské letisko nepozná základy cestovateľskej kultúry?

30.08.2019

26.08. prílet do Bratislavy o 00,30. Vstupná hala pred pasovou kontrolou ponúka aj sociálne zariadenia. Bez toaletného papiera, bez mydla, rozbité nádržky na vodu. Možno výnimočný prípad. viac »

Ministerstvo cestovného ruchu návrat pani Višňovcovej?

19.08.2019

Je pravda, že v každej krajine majú obdobie, kedy riešia problém štátneho manažmentu cestovného ruchu a možnosti spolupráce so súkromným sektorom. Ministerstvo cestovného ruchu v SR. Ide viac »

Bravčové stehno na Krku?

08.08.2019

Tento víkend sa dovolenkári na chorvátskom ostrove Krk určite opäť zabavia na podujatí, ktoré má už svoju tradíciu päť storočí. V súčasnej podobe ide o tzv. „Krčský veľtrh“ , ktorý viac »

tablet, výnosy, obchod, ekonomika, globalizácia, graf, hospodársky výsledok

Svet v roku 2040? Ovplyvní ho sedem hlavných trendov

15.09.2019 20:00

Za posledných 25 rokov mala globalizácia oveľa väčší vplyv na zníženie chudoby ako celá zahraničná pomoc bohatých krajín od 2. svetovej vojny.

bezpilotný, dron, global, hawk

Irak odmietol tvrdenia o tom, že drony zaútočili na Saudskú Arábiu z jeho územia

15.09.2019 19:04

K sobotňajším útokom dronmi na dve významné ropné zariadenia v Saudskej Arábii sa prihlásili jemenskí húsíovia.

Turecko Rusko S-400 dodávka protivzdušná obrana, lietadlo

Rusko dodalo Turecku druhú batériu systému protivzdušnej obrany S-400

15.09.2019 17:56

Vojenské vzťahy Turecka s Ruskom sú predmetom znepokojenia zo strany Severoatlantickej aliancie.

jurčovič, počasie

Po peknom týždni škaredý. Zo severu príde rozsiahla oblačnosť!

15.09.2019 17:13

Rozlúčte sa s mariánskym letom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 134
Celková čítanosť: 390326x
Priemerná čítanosť článkov: 2913x

Autor blogu

Kategórie