Založ si blog

Každá minca má dve strany aj rekreačné poukazy

V súvislosti s rekreačnými poukazmi sa väčšinou  hovorí o podpore cestovného ruchu.  Z tejto interpretácie to vyznieva  ako maximálna podpora ubytovacím  podnikateľským  subjektom.  Možno by bolo vhodnejšie hovoriť o podpore účasti na domácom cestovnom ruchu.  Veď kto bude bývať v týchto zriadeniach?  Zamestnanci podnikov  a inštitúcií na Slovensku , ktoré majú viac ako 49 zamestnancov a musia nájsť zdroje na úhradu dovolenky svojho zamestnanca alebo jeho dieťaťa.

Kam ide podpora?

Áno  majú z nej osoh aj hoteliéri, veď majú zabezpečený zvýšený dopyt.  Podľa vyjadrenia prezidenta  zväzu cestovného ruchu Martina Harbuľáka už prvé údaje za január  2019 hovoria o zvýšenej obsadenosti ubytovacích zariadení na Slovensku hlavne v strediskách cestovného ruchu. To dokumentuje, že  ľudia si začínajú zvykať na možnosť užiť si aspoň víkend alebo aj viac dní dovolenky práve na Slovensku. Štátny tajomník Peter Ďurček,   ktorý má vo svojom portfóliu práve cestovný ruch  uviedol aj údaj o  zvýšenom náraste domáceho cestovného ruchu v januári 2019 vďaka vyplateným príspevkom o vyše 10%.

Hotelieri precizovali  spôsob akým Slováci  uplatňujú   nástroj príspevku. .  Využívajú možnosť „na- priamo“. To znamená bez sprostredkovateľského článku tzv. poukazu, kde sa   strácajú  3 %, ktoré by plynuli do vrecka sprostredkovateľa. Takže slovenský zákazník je rozumný  a využíva alternatívu, ktorá je ekonomicky výhodnejšia v konečnom dôsledku  aj pre hoteliéra.  Ďalším dôvodom na  priamy nákup je aj skutočnosť,  že  nie každý hotel má uzavretú zmluvu  na kartu rekreačného poukazu od sprostredkovateľa.

Do akej miery už nabehli podniky a inštitúcie na systém preplácania  dovolenky?  Ako jednoducho, alebo komplikovane sa dostávajú zamestnanci ku úhrade za zaplatenú dovolenku?    Ukáže čas.  V každom prípade je vhodné   zistiť tieto skúsenosti priamo od účastníkov  cestovného ruchu (zamestnancov).

 

Čo hovorí zákonník práce o nároku na príspevok a kto ho financuje?

Je na rozhodnutí zamestnanca, či požiada o príspevok alebo nie. Zamestnávateľ  je však povinný tento príspevok zamestnancovi uhradiť pokiaľ splní podmienku nároku.  Nárok na príspevok  si vyžaduje nepretržitý pracovný pomer v dĺžke 2 roky (24 mesiacov) u jedného zamestnávateľa.

Výška príspevku je stanovená  v rozsahu 55 % zo sumy za ubytovanie (resp. ubytovanie so stravou), najviac 275 EUR/zamestnanec. V prípade, že žiadateľ je zamestnaný na skrátený pracovný úväzok,  má nárok na príspevok od zamestnávateľa tiež.  Suma sa  však    znižuje v prepočte podľa  rozsahu skráteného pracovného úväzku.

Uvedenú  sumu  môže zamestnanec využiť pre seba,  manžela, alebo   pre svoje  alebo zverené dieťa ktoré sa zúčastní viacdenných aktivít alebo absolvuje  pobyt na zotavenie  počas školských prázdnin na území SR.

Ďalšou podmienkou je dĺžka pobytu minimálne 2 nocľahy v ubytovacom zariadení   na území SR.

 

Skauting je nielen o prírode

01.12.2019

Generácia 30+ prežívala virtuálne dobrodružstvá prostredníctvom knižiek českého autora Jaroslava Foglara. Myslela som si, že to bola určitá forma prezentácie skautingu. Dnes som sa v istej viac »

Bratislavské letisko nepozná základy cestovateľskej kultúry?

30.08.2019

26.08. prílet do Bratislavy o 00,30. Vstupná hala pred pasovou kontrolou ponúka aj sociálne zariadenia. Bez toaletného papiera, bez mydla, rozbité nádržky na vodu. Možno výnimočný prípad. viac »

Ministerstvo cestovného ruchu návrat pani Višňovcovej?

19.08.2019

Je pravda, že v každej krajine majú obdobie, kedy riešia problém štátneho manažmentu cestovného ruchu a možnosti spolupráce so súkromným sektorom. Ministerstvo cestovného ruchu v SR. Ide viac »

Angela Merkelová,  Mateusz Morawiecki

Merkelová: Nezabudnúť na zločiny nacistov je súčasťou nemeckej identity

06.12.2019 14:42

Merkelová v mene Nemecka poskytla finančný dar 60 miliónov eur, ktorý pôjde na konzerváciu hmotných pamiatok na mieste bývalého koncentračného tábora Auschwitz.

dôchodok, predčasný dôchodok, kalkulačka, peniaze, výplata,

Exekútor: Exekúcia Naftogazu bola v súlade so zákonom

06.12.2019 14:40

Ukrajinská spoločnosť Naftogaz sa dostatočne nevenovala svojim záväzkom napriek tomu, že ich potvrdili viaceré súdy.

vianočná električka, bratislava

Centrom Bratislavy začala v piatok popoludní premávať vianočná električka

06.12.2019 14:36

Verejnosť sa bude môcť previezť vianočnou električkou denne až do 30. decembra, okrem 24. a 25. decembra.

viktor orbán

Chápeme obavy Japonska zo severokórejskej atómovej hrozby, vyhlásil Orbán v Tokiu

06.12.2019 14:21

Orbán dodal, že jeho krajina je spoľahlivým partnerom Japonska v zachovaní mieru v tamojšom regióne.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 135
Celková čítanosť: 432662x
Priemerná čítanosť článkov: 3205x

Autor blogu

Kategórie