V súvislosti s rekreačnými poukazmi sa väčšinou hovorí o podpore cestovného ruchu. Z tejto interpretácie to vyznieva ako maximálna podpora ubytovacím podnikateľským subjektom. Možno by bolo vhodnejšie hovoriť o podpore účasti na domácom cestovnom ruchu. Veď kto bude bývať v týchto zriadeniach? Zamestnanci podnikov a inštitúcií na Slovensku , ktoré majú viac ako 49 zamestnancov a musia nájsť zdroje na úhradu dovolenky svojho zamestnanca alebo jeho dieťaťa.
Kam ide podpora?
Áno majú z nej osoh aj hoteliéri, veď majú zabezpečený zvýšený dopyt. Podľa vyjadrenia prezidenta zväzu cestovného ruchu Martina Harbuľáka už prvé údaje za január 2019 hovoria o zvýšenej obsadenosti ubytovacích zariadení na Slovensku hlavne v strediskách cestovného ruchu. To dokumentuje, že ľudia si začínajú zvykať na možnosť užiť si aspoň víkend alebo aj viac dní dovolenky práve na Slovensku. Štátny tajomník Peter Ďurček, ktorý má vo svojom portfóliu práve cestovný ruch uviedol aj údaj o zvýšenom náraste domáceho cestovného ruchu v januári 2019 vďaka vyplateným príspevkom o vyše 10%.
Hotelieri precizovali spôsob akým Slováci uplatňujú nástroj príspevku. . Využívajú možnosť „na- priamo“. To znamená bez sprostredkovateľského článku tzv. poukazu, kde sa strácajú 3 %, ktoré by plynuli do vrecka sprostredkovateľa. Takže slovenský zákazník je rozumný a využíva alternatívu, ktorá je ekonomicky výhodnejšia v konečnom dôsledku aj pre hoteliéra. Ďalším dôvodom na priamy nákup je aj skutočnosť, že nie každý hotel má uzavretú zmluvu na kartu rekreačného poukazu od sprostredkovateľa.
Do akej miery už nabehli podniky a inštitúcie na systém preplácania dovolenky? Ako jednoducho, alebo komplikovane sa dostávajú zamestnanci ku úhrade za zaplatenú dovolenku? Ukáže čas. V každom prípade je vhodné zistiť tieto skúsenosti priamo od účastníkov cestovného ruchu (zamestnancov).
Čo hovorí zákonník práce o nároku na príspevok a kto ho financuje?
Je na rozhodnutí zamestnanca, či požiada o príspevok alebo nie. Zamestnávateľ je však povinný tento príspevok zamestnancovi uhradiť pokiaľ splní podmienku nároku. Nárok na príspevok si vyžaduje nepretržitý pracovný pomer v dĺžke 2 roky (24 mesiacov) u jedného zamestnávateľa.
Výška príspevku je stanovená v rozsahu 55 % zo sumy za ubytovanie (resp. ubytovanie so stravou), najviac 275 EUR/zamestnanec. V prípade, že žiadateľ je zamestnaný na skrátený pracovný úväzok, má nárok na príspevok od zamestnávateľa tiež. Suma sa však znižuje v prepočte podľa rozsahu skráteného pracovného úväzku.
Uvedenú sumu môže zamestnanec využiť pre seba, manžela, alebo pre svoje alebo zverené dieťa ktoré sa zúčastní viacdenných aktivít alebo absolvuje pobyt na zotavenie počas školských prázdnin na území SR.
Ďalšou podmienkou je dĺžka pobytu minimálne 2 nocľahy v ubytovacom zariadení na území SR.
Aby teda bolo jasné, oprávnenými výdavkami ...
Na ktorú onú sú dobré takéto blogy? Sú ...
Celá debata | RSS tejto debaty