Založ si blog

Cestovná agentúra v Nových Zámkoch zrejme podviedla zákazníkov

Leto je o dovolenke  vždy.  Pri nákupe zájazdu sa dostáva zákazník do kontaktu s cestovnou kanceláriou alebo cestovnou agentúrou.

Nevyhnutný úvod

Cestovná kancelária vytvára zájazd, je producentom zájazdu.  V súlade  s novou právnou úpravou  /x/  má tak ako v minulosti povinnosť  poistiť svoje zájazdy. Nový zákon vyžaduje od cestovnej kancelárie  ešte aj zvýšený rozsah  mimoriadne podrobných precíznych informácií, ktoré musí zákazník dostať  ešte pred podpisom zmluvy o zájazde v zákonom predpísanej forme.

V prípade, že zákazník kupuje zájazd od cestovnej agentúry,  tu ochrana nie je nastavená tak silno, lebo cestovná agentúra  skutočne poistená nie je. Dôvod ?  Zmluva o zájazde   je právnym vzťahom  zákazníka  s cestovnou kanceláriou, nie  s cestovnou agentúrou.  Cestovná agentúra je len obchodník, sprostredkovateľ  predaja. V prípade riadneho provízneho predaja cestovná agentúra pošle peniaze cestovnej kancelárii,  ktorá  potvrdí predaj zájazdu a rieši všetky  ďalšie procesy tak, aby cestovná agentúra mohla vyslať svojho zákazníka na zájazd.

Čo sa stalo v prípade  predaja zájazdov v cestovnej agentúre Globe Travel?

Cestovná agentúra Globe  Travel predávala zájazdy,  vybrala peniaze, ale ďalšie kroky neučinila, lebo peniaze od zákazníkov neposlala  producentovi  – cestovnej kancelárii. Čiže v cestovných kanceláriách zrejme vôbec nevedeli, že cestovná agentúra Global Travel predala ich zájazdy.

  1. Podľa verejne dostupných údajov z FINSTAT-u táto cestovná agentúra  vykázala v roku 2018 zisk 37 889 EUR,  aj zaplatila daň. ALE!!!!!!!  Ťahajú sa s ňou záväzky.  Celková zadĺženosť stúpla na 67%.  Tieto záväzky, čiže dlžoby dosahovali v r. 2018 sumu  121 295 EUR, z toho krátkodobé záväzky vo výške 93 031 EUR. Je zrejmé, že práve tieto krátkodobé záväzky musela cestovná agentúra  urýchlene v určitých termínoch splácať. Asi  splácala z peňazí, ktoré vybrala od zákazníkov za tzv.  objednané zájazdy.
  2. Cestovná agentúra sa /podľa obchodného registra/  od  októbra 2018 rozišla so svojim spoločníkom  tak zostala  stáť  len na jednej osobe.
  3. Cestovná agentúra Globe Travel z Nových Zámkov sa zachovala voči svojim zákazníkom  neférovo a špekulatívne predávala zájazdy, ktoré neobjednala  a nezaplatila cestovnej kancelárii  /producentovi zájazdu/.

Čo z toho vyplýva pre zákazníka, ktorý si kupuje zájazd od  obchodníka – cestovnej agentúry?

  1. Overiť si, či cestovná agentúra je oficiálny predajca – zoznam  „svojich“ obchodníkov, predajcov – cestovných agentúr zverejňuje každá cestovná kancelária vo svojom katalógu /elektronickom aj printovom/.
  2. Nakupovať radšej v cestovných agentúrach, ktoré sú členmi SACKA /Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr/, tu je vyššia pravdepodobnosť etického správania.
  3. V prípade neznámej cestovnej agentúry teba pozrieť bežne dostupné   údaje o finančnom hospodárení  cestovnej agentúry.

Osud zákazníkov  cestovnej agentúry Globe Travel?

Je mi ich ľúto, dôverovali   spoločnosti s ručením obmedzeným. V  zmysle  Obchodného zákonníka  cestovná agentúra – spoločnosť s ručením obmedzeným, ručí len výškou  vkladu,  to je  5000 EUR.  V prípade vyšších nárokov ako je vklad  tejto SRO,   zákazníkovi zostáva len vymáhanie súdnou cestou  od konateľa.

/x/ ZÁKON o zájazdoch, spojených službách cestovného ruchu, niektorých podmienkach podnikania v cestovnom ruchu a o zmene a doplnení niektorých zákonov č. 170/2018 Z.z.

Bratislavské letisko nepozná základy cestovateľskej kultúry?

30.08.2019

26.08. prílet do Bratislavy o 00,30. Vstupná hala pred pasovou kontrolou ponúka aj sociálne zariadenia. Bez toaletného papiera, bez mydla, rozbité nádržky na vodu. Možno výnimočný prípad. viac »

Ministerstvo cestovného ruchu návrat pani Višňovcovej?

19.08.2019

Je pravda, že v každej krajine majú obdobie, kedy riešia problém štátneho manažmentu cestovného ruchu a možnosti spolupráce so súkromným sektorom. Ministerstvo cestovného ruchu v SR. Ide viac »

Bravčové stehno na Krku?

08.08.2019

Tento víkend sa dovolenkári na chorvátskom ostrove Krk určite opäť zabavia na podujatí, ktoré má už svoju tradíciu päť storočí. V súčasnej podobe ide o tzv. „Krčský veľtrh“ , ktorý viac »

tablet, výnosy, obchod, ekonomika, globalizácia, graf, hospodársky výsledok

Svet v roku 2040? Ovplyvní ho sedem hlavných trendov

15.09.2019 20:00

Za posledných 25 rokov mala globalizácia oveľa väčší vplyv na zníženie chudoby ako celá zahraničná pomoc bohatých krajín od 2. svetovej vojny.

bezpilotný, dron, global, hawk

Irak odmietol tvrdenia o tom, že drony zaútočili na Saudskú Arábiu z jeho územia

15.09.2019 19:04

K sobotňajším útokom dronmi na dve významné ropné zariadenia v Saudskej Arábii sa prihlásili jemenskí húsíovia.

Turecko Rusko S-400 dodávka protivzdušná obrana, lietadlo

Rusko dodalo Turecku druhú batériu systému protivzdušnej obrany S-400

15.09.2019 17:56

Vojenské vzťahy Turecka s Ruskom sú predmetom znepokojenia zo strany Severoatlantickej aliancie.

jurčovič, počasie

Po peknom týždni škaredý. Zo severu príde rozsiahla oblačnosť!

15.09.2019 17:13

Rozlúčte sa s mariánskym letom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 134
Celková čítanosť: 390318x
Priemerná čítanosť článkov: 2913x

Autor blogu

Kategórie