Založ si blog

Bravčové stehno na Krku?

Tento víkend sa dovolenkári na chorvátskom ostrove Krk   určite opäť zabavia na podujatí, ktoré má už svoju tradíciu  päť storočí.  V súčasnej podobe  ide o tzv. „Krčský veľtrh“ , ktorý tak ako to v lete býva ponúka veľa zábavy a hlavne prehliadku lokálnych produktov od medu počnúc, olivového oleja, rôznych syrov až po špeciálne sušené bračové stehno spracované na jemnú šunku – pršut.

Čím je zaujímavé práve podujatie na Krku?

Pre našich turistov je asi najväčším lákadlom ukážka umenia ručného  krájania pršutu . Je to pekné „divadlo“ zručnosti mäsiarov, ktoré   každý rok  je možné   vidieť priamo v meste Krk na námestí Kamplin.

Nie je pršut ako pršut

Tí ktorí sa vyznajú v údenárskej výrobe, tak vedia oceniť aj kvalitu.  V Chorvátsku sú známe tri druhy pršutu – dalmatínsky, istrijský a ten z Krku.

Dalmatínsky pršut sa suší  dymom a celé bravčové stehno je pokryté kožou. Naopak istrijský pršut   je  bez kože a suší sa na vzduchu.  Pršut na Krku je tiež  sušený na vzduchu vďaka pôsobeniu známeho vetra „bura“,  ktorý prichádza od mora.  Morská soľ, korenie, rozmarín, to sú prísady, ktoré  pridávajú chuť  tejto mäsovej lahôdke.  Proces sušenia a dozrievania sú vlastne dva rovnaké  časové úseky z celej niekoľko  mesačnej   doby spracovania  pršutu.  Celkový čas totiž závisí od hmotnosti bravčového stehna. 1 kilo = 1 mesiac.

Dobrého je vždy málo 

Pršut samozrejme  chutí  výborne  servírovaný  na drevenej doštičke s olivami, alebo ako  malé občerstvenie vo forme tyčinky. Ale čo je dôležité,  ten z Krku možno  nájsť  len  na Krku. Priamo  v predajni výrobne, alebo počas takýchto slávností, aká sa koná práve tento víkend na  jadranskom ostrove Krk.  Pršut z Krku  do supermarketov nejde. Prečo?  Dobrého je vždy málo.

Foto: autorka

Školská lyžovačka

23.02.2020

Začalo pršať. Počas 20 minútového čakania na zastávke som chtiac nechtiac vypočula rozhovor dvojice – mamy a dcéry. Na zastávku prišli s dosť veľkým kufrom, taškou a batôžkom na chrbte. viac »

Marek Hamšík versus Zlatan Ibrahimovič

31.12.2019

Obaja výborní futbalisti. 10.decembra prišiel na štadión CSC Neapol Marek Hamšík. Konala sa skupinová fáza Ligy majstrov. Celý štadión (60 tisíc divákov) „povstal“ a skandovaním Hamsik, viac »

Predvianočné zakopnutie

24.12.2019

Úplne jednoducho na nerovnom chodníku. Po krátkom čase boleli obe ruky. Otočiť kľúč a naštartovať auto? To bol len neúspešný pokus. Už neposlúchali ani prsty. Dobre, na pohotovosť sa dá viac »

Trump Climate

Trump posiela Pompea do Dauhy na podpis dohody o prímerí s Talibanom

28.02.2020 22:50

Mali by sa začať mierové rokovania za účasti všetkých strán konfliktu v Afganistane.

Mexico / Migranti / Guatemala /

Súd v USA zablokoval Trumpove opatrenia proti migrantom

28.02.2020 20:50

Zablokované opatrenie bolo jednou z najradikálnejších zmien Trumpovej administratívy v americkej prisťahovaleckej politike.

pivo

Američania majú strach z piva značky Corona

28.02.2020 19:48

Z prieskumu agentúry 5W Public Relations vyplýva, že v dôsledku epidémie koronavírusu by si pivo značky Corona "za žiadnych okolností" nekúpilo 38 percent Američanov.

Cestovanie / Letisko / Lietanie / Pasažier /

Na slovenských medzinárodných letiskách odmerajú teplotu každému

28.02.2020 17:45

Opatrenie slúžiace na prevenciu pred koronavírusom vyplynulo z rokovania Bezpečnostnej rady. Hygienici každému, bez ohľadu na to, z ktorej krajiny práve pricestoval, odmerajú teplotu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 139
Celková čítanosť: 477681x
Priemerná čítanosť článkov: 3437x

Autor blogu

Kategórie