Založ si blog

Bravčové stehno na Krku?

Tento víkend sa dovolenkári na chorvátskom ostrove Krk   určite opäť zabavia na podujatí, ktoré má už svoju tradíciu  päť storočí.  V súčasnej podobe  ide o tzv. „Krčský veľtrh“ , ktorý tak ako to v lete býva ponúka veľa zábavy a hlavne prehliadku lokálnych produktov od medu počnúc, olivového oleja, rôznych syrov až po špeciálne sušené bračové stehno spracované na jemnú šunku – pršut.

Čím je zaujímavé práve podujatie na Krku?

Pre našich turistov je asi najväčším lákadlom ukážka umenia ručného  krájania pršutu . Je to pekné „divadlo“ zručnosti mäsiarov, ktoré   každý rok  je možné   vidieť priamo v meste Krk na námestí Kamplin.

Nie je pršut ako pršut

Tí ktorí sa vyznajú v údenárskej výrobe, tak vedia oceniť aj kvalitu.  V Chorvátsku sú známe tri druhy pršutu – dalmatínsky, istrijský a ten z Krku.

Dalmatínsky pršut sa suší  dymom a celé bravčové stehno je pokryté kožou. Naopak istrijský pršut   je  bez kože a suší sa na vzduchu.  Pršut na Krku je tiež  sušený na vzduchu vďaka pôsobeniu známeho vetra „bura“,  ktorý prichádza od mora.  Morská soľ, korenie, rozmarín, to sú prísady, ktoré  pridávajú chuť  tejto mäsovej lahôdke.  Proces sušenia a dozrievania sú vlastne dva rovnaké  časové úseky z celej niekoľko  mesačnej   doby spracovania  pršutu.  Celkový čas totiž závisí od hmotnosti bravčového stehna. 1 kilo = 1 mesiac.

Dobrého je vždy málo 

Pršut samozrejme  chutí  výborne  servírovaný  na drevenej doštičke s olivami, alebo ako  malé občerstvenie vo forme tyčinky. Ale čo je dôležité,  ten z Krku možno  nájsť  len  na Krku. Priamo  v predajni výrobne, alebo počas takýchto slávností, aká sa koná práve tento víkend na  jadranskom ostrove Krk.  Pršut z Krku  do supermarketov nejde. Prečo?  Dobrého je vždy málo.

Foto: autorka

Keď sú informácie o cestovaní len poskladané slová bez pravdivého obsahu

02.07.2023

V dnešnom vysielaní Metropolitného rádia o 9,35 som si vypočula zmes informácií čo všetko bude platiť turista po príchode do zahraničia. Pani moderátorka čítala informácie rýchlo ale dosť neisto. Bolo zrejmé, že ani ona sama si nebola istá, či číta informácie pre individuálne cestujúceho alebo účastníka zájazdu. Neuvádzala ani prameň, z ktorého tieto [...]

Trojbalíček bez efektu, ITF Slovakiatour – labutia pieseň?

24.04.2023

Všetci poznáme marketingové balíčky 3 v jednom. V prípade ITF Slovakiatour (v minulosti veľtrhu cestovného ruchu) je to však naopak. Tento rok bol cestovný ruch len jednou minimálnou tretinkou celého podujatia. V bratislavskej Inchebe sa zmestili tri výstavy do komplexu areálu aj to ešte s veľkou časťou nevyužitého priestoru. Je otázka, či ide o postcovidový [...]

Nový down-town v Bratislave vyvára sociálnu priepasť

12.04.2023

Metropolitný inštitút Bratislava v rámci seriálu „Plánujeme Bratislavu“ zorganizoval podujatie s troma architektmi na tému: Ako vytvoriť obľúbenú ulicu. Pozvanie do diskusie prijal česko-japonský architekt, publicista a pedagóg Osamu Okamura, spoločne s architektkou Natáliou Puschmannovou zo Sekcie tvorby mestských priestorov MIB a architektom a riaditeľom [...]

francúzsko, polícia

V Bordeaux zadržali muža, ktorý vraj plánoval útok počas olympijských hier

23.07.2024 23:14

Na letnú olympiádu, ktorú metropola Francúzska hostí prvýkrát za storočie, bude dozerať približne 45-tisíc policajtov a 10-tisíc vojakov.

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.