Založ si blog

Bravčové stehno na Krku?

Tento víkend sa dovolenkári na chorvátskom ostrove Krk   určite opäť zabavia na podujatí, ktoré má už svoju tradíciu  päť storočí.  V súčasnej podobe  ide o tzv. „Krčský veľtrh“ , ktorý tak ako to v lete býva ponúka veľa zábavy a hlavne prehliadku lokálnych produktov od medu počnúc, olivového oleja, rôznych syrov až po špeciálne sušené bračové stehno spracované na jemnú šunku – pršut.

Čím je zaujímavé práve podujatie na Krku?

Pre našich turistov je asi najväčším lákadlom ukážka umenia ručného  krájania pršutu . Je to pekné „divadlo“ zručnosti mäsiarov, ktoré   každý rok  je možné   vidieť priamo v meste Krk na námestí Kamplin.

Nie je pršut ako pršut

Tí ktorí sa vyznajú v údenárskej výrobe, tak vedia oceniť aj kvalitu.  V Chorvátsku sú známe tri druhy pršutu – dalmatínsky, istrijský a ten z Krku.

Dalmatínsky pršut sa suší  dymom a celé bravčové stehno je pokryté kožou. Naopak istrijský pršut   je  bez kože a suší sa na vzduchu.  Pršut na Krku je tiež  sušený na vzduchu vďaka pôsobeniu známeho vetra „bura“,  ktorý prichádza od mora.  Morská soľ, korenie, rozmarín, to sú prísady, ktoré  pridávajú chuť  tejto mäsovej lahôdke.  Proces sušenia a dozrievania sú vlastne dva rovnaké  časové úseky z celej niekoľko  mesačnej   doby spracovania  pršutu.  Celkový čas totiž závisí od hmotnosti bravčového stehna. 1 kilo = 1 mesiac.

Dobrého je vždy málo 

Pršut samozrejme  chutí  výborne  servírovaný  na drevenej doštičke s olivami, alebo ako  malé občerstvenie vo forme tyčinky. Ale čo je dôležité,  ten z Krku možno  nájsť  len  na Krku. Priamo  v predajni výrobne, alebo počas takýchto slávností, aká sa koná práve tento víkend na  jadranskom ostrove Krk.  Pršut z Krku  do supermarketov nejde. Prečo?  Dobrého je vždy málo.

Foto: autorka

Bratislavské letisko nepozná základy cestovateľskej kultúry?

30.08.2019

26.08. prílet do Bratislavy o 00,30. Vstupná hala pred pasovou kontrolou ponúka aj sociálne zariadenia. Bez toaletného papiera, bez mydla, rozbité nádržky na vodu. Možno výnimočný prípad. viac »

Ministerstvo cestovného ruchu návrat pani Višňovcovej?

19.08.2019

Je pravda, že v každej krajine majú obdobie, kedy riešia problém štátneho manažmentu cestovného ruchu a možnosti spolupráce so súkromným sektorom. Ministerstvo cestovného ruchu v SR. Ide viac »

Informácia má hodnotu zlata

28.07.2019

Počas leta je mediálna sezóna ústretová cestovnému ruchu. Dozvedáme sa skúsenosti našich cestovateľov aj účastníkov zájazdov, čítame ich vyjadrenie spokojnosti alebo úprimné rozhorčenie. viac »

tablet, výnosy, obchod, ekonomika, globalizácia, graf, hospodársky výsledok

Svet v roku 2040? Ovplyvní ho sedem hlavných trendov

15.09.2019 20:00

Za posledných 25 rokov mala globalizácia oveľa väčší vplyv na zníženie chudoby ako celá zahraničná pomoc bohatých krajín od 2. svetovej vojny.

bezpilotný, dron, global, hawk

Irak odmietol tvrdenia o tom, že drony zaútočili na Saudskú Arábiu z jeho územia

15.09.2019 19:04

K sobotňajším útokom dronmi na dve významné ropné zariadenia v Saudskej Arábii sa prihlásili jemenskí húsíovia.

Turecko Rusko S-400 dodávka protivzdušná obrana, lietadlo

Rusko dodalo Turecku druhú batériu systému protivzdušnej obrany S-400

15.09.2019 17:56

Vojenské vzťahy Turecka s Ruskom sú predmetom znepokojenia zo strany Severoatlantickej aliancie.

jurčovič, počasie

Po peknom týždni škaredý. Zo severu príde rozsiahla oblačnosť!

15.09.2019 17:13

Rozlúčte sa s mariánskym letom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 134
Celková čítanosť: 390322x
Priemerná čítanosť článkov: 2913x

Autor blogu

Kategórie