Založ si blog

Školská lyžovačka

Začalo pršať. Počas 20 minútového  čakania na zastávke som chtiac nechtiac vypočula  rozhovor dvojice – mamy a dcéry.   Na zastávku prišli s dosť veľkým kufrom, taškou a batôžkom na chrbte.  Mamka sa starostlivo svojej dcéry pýtala, či má helmu a hlavne či nezabudla to alebo ono.

Pred lyžovačkou

Dcéra asi  siedmačka, ôsmačka, pekná štíhla.  Prvá veta ma nechtiac zaujala. Išlo o odpoveď na maminu otázku, či má drobné na toaletu. Dcéra odpovedala, citujem: „to nie je dôležité, aj keby som mala, ja za šť…..nie platiť nebudem, to pôjdem radšej za plot“.  Potom prišla reč na informácie o lyžovačke. Z rozhovoru vyplynulo, že mama toho vie asi viac ako dcéra.  Tá nevedela, ani len kam ide lyžovať a na všetky mamine otázky odpovedala záporne s poznámkou, že jej to učiteľ telocviku nepovedal.

Tiež poznamenala, že to bolo hrozné, lebo tento učiteľ nebol ochotný jej pred hodinou telocviku  povedať, čo budú na telocvikurobiť a tak sa nevedela rozhodnúť, či na telocvik zostane, alebo nie.  No a potom nasledovala priam katastrofa, lebo mala s ostatnými cvičiť   aj drepy aj kliky.  Otázok a problémov, ktoré mama chcela ešte rýchlo vyriešiť  na zastávke bolo viac. Keďže dcéra nebola „in“ ani v otázke prenájmu lyží a topánok, tak zavolali spolužiačke, ktorá všetky informácie ovládala.

Podľa rozhovoru som pochopila, že dievča ide na školskú lyžovačku.  Predpokladám, že škola ju organizovala aj s príspevkom zo štátneho rozpočtu s cieľom, aby sa všetky deti dostali na  zdravý vzduch a trocha si zašportovali.

Nechcem spomínať, ale predsa mi nedá.  Školské  lyžovačky som prežila tri, na základke, na strednej aj počas „výšky“.  Dodnes mám v pamäti tú zo strednej školy na Brnčalovej chate pri Zelenom plese.  Od septembra sme mali o hodinu telocviku viac, vždy ráno o 7.00.  Ako nám hovorila naša telocvikárka, aby sme mali kondičku. Fakt sme ju mali celkom dobrú, aj v nepríjemnom počasí sme výstup  s lyžami a vecami v batohu zvládli bez problémov.

Bude mať lyžovačka úspech?

Prečo píšem o školskej lyžovačke. Neriešim  otázku finančnej podpory lyžovačiek, dobre že existuje. Riešim otázku mentálnej  ochoty  niektorých detí športovať.  Dúfajme, že lyžovačka, ktorú od zajtrajšieho rána bude aj dievča zo zastávky prežívať, ju  poteší a možno aj  nadchne. Snáď nebude vnímať  pokyny  učiteľa telocviku naučiť sa prvé  „lyžiarske cviky  “  na svahu  ako  katastrofu.

Bude záujem o pôvodne česko-slovenskú značku v novom šate?

01.02.2023

Čedok je historicky najstaršia cestovná kancelária v strednej Európe, kde pôsobí od roku 1920. Po rozdelení Česko-Slovenska značku Čedok používa cestovná kancelária v Českej republike. Na Slovensku značku nebolo možné používať. Na území Česka Čedok pôsobí nepretržite, od svojho vzniku, avšak vlastnícke vzťahy a kapitálové zabezpečenie sa po r. 1990 [...]

V čom je lepšia Malta ako Slovensko?

17.06.2022

Malta prežíva v týchto dňoch už top sezónu. Hotely sú plné, ulice žijú ešte aj po polnoci, disco-kluby sú nabité. Pravdu povediac, Malta je ostrovom prázdnin, dovoleniek, alebo víkendov hlavne pre mladých. Tomu sa už v minulosti prispôsobila ponuka a tento segment ľudí sa na Malte skutočne cíti dobre. Malta pre mladých Angličtinové kurzy majú tradíciu, [...]

V Prahe aj v Budapešti to išlo v Bratislave nie

07.06.2022

Veľké budovy alebo komplexy určené pre kultúru a vedomosti sú možno v našom ponímaní megalománske, zbytočné, málo efektívne. Stačí si zájsť ku susedom a tam vnímajú tieto budovy predsa len inak. Praha Kongresové centrum Praha je dominantou mesta. Pôvodná budova („Palác kultury“ postavený v r. 1981) bola rekonštruovaná a rozšírená v rokoch 1998 [...]

Progresívne Slovensko Šimečka

Hnutie Progresívne Slovensko pôjde do volieb samostatne

01.02.2023 12:25

Šéf hnutia Michal Šimečka chce, aby bolo PS samostatne ako liberálna strana súčasťou férovej súťaže strán.

Mestská poliklinika Trnava

Zomrel im lekár a pacientom zostáva už len čakať. Počet zdravotníkov v dôchodkovom veku nebezpečne rastie

01.02.2023 11:50

Na problémy so starnutím lekárov sa poukazuje roky. Pomôcť má aj kompletná reforma ambulantného sektora.

Markéta Pekarová Adamová

Predsedníčka českej snemovne telefonovala na Taiwan, v marci tam vycestuje

01.02.2023 11:15

Markéta Pekarová Adamová sa prostredníctvom videohovoru spojila s ministrom zahraničných vecí Taiwanu Wu Čao-siem.

budaj

Našli Budajov podpis pre ŠtB, zaviazal sa oznamovať 'protispoločenskú činnosť'

01.02.2023 10:27, aktualizované: 11:45

Pri práci na dokumente pre RTVS našiel český historik dokument s podpisom Jána Budaja, v ktorom sa zaviazal spolupracovať s ŠtB.