Založ si blog

Školská lyžovačka

Začalo pršať. Počas 20 minútového  čakania na zastávke som chtiac nechtiac vypočula  rozhovor dvojice – mamy a dcéry.   Na zastávku prišli s dosť veľkým kufrom, taškou a batôžkom na chrbte.  Mamka sa starostlivo svojej dcéry pýtala, či má helmu a hlavne či nezabudla to alebo ono.

Pred lyžovačkou

Dcéra asi  siedmačka, ôsmačka, pekná štíhla.  Prvá veta ma nechtiac zaujala. Išlo o odpoveď na maminu otázku, či má drobné na toaletu. Dcéra odpovedala, citujem: „to nie je dôležité, aj keby som mala, ja za šť…..nie platiť nebudem, to pôjdem radšej za plot“.  Potom prišla reč na informácie o lyžovačke. Z rozhovoru vyplynulo, že mama toho vie asi viac ako dcéra.  Tá nevedela, ani len kam ide lyžovať a na všetky mamine otázky odpovedala záporne s poznámkou, že jej to učiteľ telocviku nepovedal.

Tiež poznamenala, že to bolo hrozné, lebo tento učiteľ nebol ochotný jej pred hodinou telocviku  povedať, čo budú na telocvikurobiť a tak sa nevedela rozhodnúť, či na telocvik zostane, alebo nie.  No a potom nasledovala priam katastrofa, lebo mala s ostatnými cvičiť   aj drepy aj kliky.  Otázok a problémov, ktoré mama chcela ešte rýchlo vyriešiť  na zastávke bolo viac. Keďže dcéra nebola „in“ ani v otázke prenájmu lyží a topánok, tak zavolali spolužiačke, ktorá všetky informácie ovládala.

Podľa rozhovoru som pochopila, že dievča ide na školskú lyžovačku.  Predpokladám, že škola ju organizovala aj s príspevkom zo štátneho rozpočtu s cieľom, aby sa všetky deti dostali na  zdravý vzduch a trocha si zašportovali.

Nechcem spomínať, ale predsa mi nedá.  Školské  lyžovačky som prežila tri, na základke, na strednej aj počas „výšky“.  Dodnes mám v pamäti tú zo strednej školy na Brnčalovej chate pri Zelenom plese.  Od septembra sme mali o hodinu telocviku viac, vždy ráno o 7.00.  Ako nám hovorila naša telocvikárka, aby sme mali kondičku. Fakt sme ju mali celkom dobrú, aj v nepríjemnom počasí sme výstup  s lyžami a vecami v batohu zvládli bez problémov.

Bude mať lyžovačka úspech?

Prečo píšem o školskej lyžovačke. Neriešim  otázku finančnej podpory lyžovačiek, dobre že existuje. Riešim otázku mentálnej  ochoty  niektorých detí športovať.  Dúfajme, že lyžovačka, ktorú od zajtrajšieho rána bude aj dievča zo zastávky prežívať, ju  poteší a možno aj  nadchne. Snáď nebude vnímať  pokyny  učiteľa telocviku naučiť sa prvé  „lyžiarske cviky  “  na svahu  ako  katastrofu.

Na dovolenku po železnici pozýva Chorvátsko aj Slovensko

29.06.2020

Do Chorvátska priamo bez presadania Železničná doprava je opäť zaujímavá pre cestovný ruch. Chorvátsko sa snaží prilákať turistov a vychádza v ústrety aj zahraničným dopravcom, aby turistov doviezli. Od 17.07. má premávať vlaková doprava priamo z Bratislavy do chorvátskej Rijeky. Tam organizovaná doprava nekončí, cestujúci môžu presadnúť na autobusové [...]

Hoteliéri adresujú vláde odporúčania

21.05.2020

Hotely a gastro prevádzky prežívajú radosť aj žiaľ. Zmiernenie reštrikcií a otvorenie prevádzok pre verejnosť v záhradkách aj v interiéri považujú za dobrý krok. Je však otázka, či podniky budú schopné otvoriť a fungovať v súčasných podnikateľských podmienkach. Podľa vyjadrenia vzorky 122 podnikov až 70% hotelierov a majiteľov [...]

Kolobežky, fajn, ale. ..

10.05.2020

Zdieľaná jazda na kolobežke. Myšlienka nie je nová, vo svete už známa dlhšie obdobie. V Bratislave predchádzajúci pokus prenájmu kolobežky opätovne ožil a ujal sa. Možno v dôsledku opatrenia v súvislosti s taxi službami, alebo jednoducho je tu opäť jar. Možno len uvítať, že máme ďalšiu formu ako si spestriť pohyb v meste. Prenájom kolobežky Poviem [...]

požiar

Na Sibíri vyčíňa takmer 300 lesných požiarov, hasia menej ako polovicu

11.07.2020 21:55

Zvyšok horí v príliš neprístupných oblastiach a ich hasenie by bolo príliš nákladné.

Kalašnikov / Zbraň / Puška / Streľba / Násilie /

Streľba v kostole v Afrike si vyžiadala najmenej päť mŕtvych, 40 ľudí zatkli

11.07.2020 21:38

Polícia zaistila desiatky strelných zbraní.

požiar suchá hora

V obci Suchá Hora horia dve humná, požiar hasí takmer 40 hasičov

11.07.2020 20:55

Hasiči pracujú na lokalizácii požiaru a zamedzujú jeho ďalšiemu rozšíreniu na blízke rodinné domy.

Srbsko koronavírus zákaz vychádzania víkend

Na proteste v Belehrade zatkli 71 ľudí vrátane Brita a Tunisana

11.07.2020 19:22

Pri potýčkach utrpelo zranenia 14 policajtov a 19 demonštrantov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 147
Celková čítanosť: 554693x
Priemerná čítanosť článkov: 3773x

Autor blogu

Kategórie