Založ si blog

Ochrana zdravia sa Airbnb netýka?

Počas včerajšej návštevy reštaurácie  personál  umýval  kľučky v toaletách, schody pred vchodom boli cítiť dezinfekčným prostriedkom tiež.  Vo vybraných samoobslužných reštauráciách už v minulosti mali zásobníky s dezinfekčnou emulziou na ruky.  V tom čase nie z dôvodu vírusu, ale  z dôvodu základnej hygieny.  Povinnosti, ktoré vyplývajú zo súčasnej situácie si zrejme väčšina komerčných zariadení plní dôsledne.  To isté platí aj v štandardných hoteloch, kde praktizujú maximálnu starostlivosť o hygienu, čistotu a  pravidelnú dezinfekciu.

A čo   ubytovanie v Airbnb?

Airbnb funguje prakticky v celom svete, hovorí sa o 191 krajinách. Tzv. zdieľané ubytovanie   stratilo svoju pôvodnú  ideu.  V súčasnosti ide o  ubytovanie pre neznámych ľudí na komerčnom základe s úhradou za ubytovanie  v izbe súkromného bytu,  prípadne v celom byte –  v klasických bytových domoch, kde žijú aj  miestni obyvatelia. Podobne je to aj v apartmánoch.   Počet ubytovaných narastá a je otázka do akej miery  je riešená otázka ochrany zdravia  hosťa . Na druhej strane však ide aj o  miestne obyvateľstvo, kde je ubytovanie prostredníctvom airbnb poskytované.  

V 31 regionálnych kanceláriách  majú prehľad o každom zákazníkovi, ktorý si on-line objednal  ubytovanie  prostredníctvom tohto systému.  Veď  organizátor si z platby  zákazníka sťahuje odôvodnenú  3% províziu.  Určité informácie o zákazníkovi má aj ubytovateľ.  Ten však nemá povinnosť pýtať si doklady hosťa a ani nemá povinnosť hlásiť  svojich hostí na prechodný pobyt. Čiže pokiaľ nemá ubytovateľ  pocit zodpovednosti, tak tento problém nerieši. A povedzme úprimne, často sa ubytovateľ ani osobne s hosťom nestretne.  V prípade, ak by aj prišiel  hosť   z výrazne zdraviu   nebezpečného regiónu, pokiaľ ho nezachytia na letisku alebo na  železničnej stanici nič sa nedeje.

Robí niečo pre ochranu zdravia svojich hostí a miestneho obyvateľstva ?

Na oficiálnej web Airbnb  možno nájsť  veľa informácií pre zákazníka aj pre potenciálneho ubytovateľa. Nikde som však nezachytila informáciu o tom, že ubytovateľ  je  povinný v súčasnej dobe nielen upratať, ale precízne  „dezinfikovať“ ubytovacie priestory po skončení pobytu hosťa.  V záujme ochrany spotrebiteľa by som to očakávala aj v informáciách pre zákazníka.

Mladí ľudia si  tento typ ubytovania pochvaľujú, pre nich je zaujímavá cena, ktorá je prijateľná.  Tvrdia, že ubytovanie je skutočne  v súlade s prezentovanou ponukou.  Podobne sa vyjadrujú aj seniori, ktorí v ostatnom období tvoria významný segment   hostí tohto typu ubytovania.

Podľa údajov Bratislavskej organizácie cestovného ruchu v r. 2018 v Bratislave sa ubytovalo cez systém Airbnb 109 600 osôb s priemernou dĺžkou  pobytu 2,5 dňa. Išlo o zahraničných návštevníkov z viacerých krajín a z viacerých kontinentov.  Pre pokladňu mesta Bratislava to znamenalo únik na miestnej dani cca 0,5 mil. EUR. Ekonomické úniky na daniach z príjmu, či miestnych daniach  väčšinou zákazníkov nezaujímajú. Majú pravdu, to je problém, ktorý musia riešiť zodpovedné inštitúcie na medzinárodnej a štátnej úrovni.

Čo by  však malo zaujímať hostí aj miestnych obyvateľov, tak je ochrana ich zdravia.

Keď sú informácie o cestovaní len poskladané slová bez pravdivého obsahu

02.07.2023

V dnešnom vysielaní Metropolitného rádia o 9,35 som si vypočula zmes informácií čo všetko bude platiť turista po príchode do zahraničia. Pani moderátorka čítala informácie rýchlo ale dosť neisto. Bolo zrejmé, že ani ona sama si nebola istá, či číta informácie pre individuálne cestujúceho alebo účastníka zájazdu. Neuvádzala ani prameň, z ktorého tieto [...]

Trojbalíček bez efektu, ITF Slovakiatour – labutia pieseň?

24.04.2023

Všetci poznáme marketingové balíčky 3 v jednom. V prípade ITF Slovakiatour (v minulosti veľtrhu cestovného ruchu) je to však naopak. Tento rok bol cestovný ruch len jednou minimálnou tretinkou celého podujatia. V bratislavskej Inchebe sa zmestili tri výstavy do komplexu areálu aj to ešte s veľkou časťou nevyužitého priestoru. Je otázka, či ide o postcovidový [...]

Nový down-town v Bratislave vyvára sociálnu priepasť

12.04.2023

Metropolitný inštitút Bratislava v rámci seriálu „Plánujeme Bratislavu“ zorganizoval podujatie s troma architektmi na tému: Ako vytvoriť obľúbenú ulicu. Pozvanie do diskusie prijal česko-japonský architekt, publicista a pedagóg Osamu Okamura, spoločne s architektkou Natáliou Puschmannovou zo Sekcie tvorby mestských priestorov MIB a architektom a riaditeľom [...]

mestská polícia, Dudince

Najmenšie mesto na Slovensku žiada návrat policajtov. Primátor tvrdí, že bezpečnostná situácia sa „hrotila“

29.02.2024 00:00

Po viac ako štvrťstoročí sa najmenšie mesto na Slovensku vracia k zriadeniu mestskej polície.

interrupcia

Francúzski senátori podporili zakotvenie ústavného práva žien na interrupciu

28.02.2024 22:42

Právo na interrupciu vo Francúzsku stanovil zákon z roku 1975.

Peter Pellegrini

Pellegrini sa zhodol s Írmi, že je neprijateľné zrušiť v EÚ právo veta

28.02.2024 19:29

Pre Írsko je rovnako ako pre Slovensko neprijateľné, aby sa pri rozhodovaní v Európskej únii odoberalo členským krajinám právo veta.

sudca, kladivko, zákony

Ústavný súd pozastavil viaceré paragrafy trestného zákona. Lipšicovej špeciálnej prokuratúry by sa to týkať nemalo

28.02.2024 19:07, aktualizované: 23:05

Ústavný súd pozastavuje viaceré paragrafy kontroverznej novely Trestného zákona. Prezidentka Zuzana Čaputová ešte nemá rozhodnutie súdu, reagovať bude vo štvrtok.