Založ si blog

Ochrana zdravia sa Airbnb netýka?

Počas včerajšej návštevy reštaurácie  personál  umýval  kľučky v toaletách, schody pred vchodom boli cítiť dezinfekčným prostriedkom tiež.  Vo vybraných samoobslužných reštauráciách už v minulosti mali zásobníky s dezinfekčnou emulziou na ruky.  V tom čase nie z dôvodu vírusu, ale  z dôvodu základnej hygieny.  Povinnosti, ktoré vyplývajú zo súčasnej situácie si zrejme väčšina komerčných zariadení plní dôsledne.  To isté platí aj v štandardných hoteloch, kde praktizujú maximálnu starostlivosť o hygienu, čistotu a  pravidelnú dezinfekciu.

A čo   ubytovanie v Airbnb?

Airbnb funguje prakticky v celom svete, hovorí sa o 191 krajinách. Tzv. zdieľané ubytovanie   stratilo svoju pôvodnú  ideu.  V súčasnosti ide o  ubytovanie pre neznámych ľudí na komerčnom základe s úhradou za ubytovanie  v izbe súkromného bytu,  prípadne v celom byte –  v klasických bytových domoch, kde žijú aj  miestni obyvatelia. Podobne je to aj v apartmánoch.   Počet ubytovaných narastá a je otázka do akej miery  je riešená otázka ochrany zdravia  hosťa . Na druhej strane však ide aj o  miestne obyvateľstvo, kde je ubytovanie prostredníctvom airbnb poskytované.  

V 31 regionálnych kanceláriách  majú prehľad o každom zákazníkovi, ktorý si on-line objednal  ubytovanie  prostredníctvom tohto systému.  Veď  organizátor si z platby  zákazníka sťahuje odôvodnenú  3% províziu.  Určité informácie o zákazníkovi má aj ubytovateľ.  Ten však nemá povinnosť pýtať si doklady hosťa a ani nemá povinnosť hlásiť  svojich hostí na prechodný pobyt. Čiže pokiaľ nemá ubytovateľ  pocit zodpovednosti, tak tento problém nerieši. A povedzme úprimne, často sa ubytovateľ ani osobne s hosťom nestretne.  V prípade, ak by aj prišiel  hosť   z výrazne zdraviu   nebezpečného regiónu, pokiaľ ho nezachytia na letisku alebo na  železničnej stanici nič sa nedeje.

Robí niečo pre ochranu zdravia svojich hostí a miestneho obyvateľstva ?

Na oficiálnej web Airbnb  možno nájsť  veľa informácií pre zákazníka aj pre potenciálneho ubytovateľa. Nikde som však nezachytila informáciu o tom, že ubytovateľ  je  povinný v súčasnej dobe nielen upratať, ale precízne  „dezinfikovať“ ubytovacie priestory po skončení pobytu hosťa.  V záujme ochrany spotrebiteľa by som to očakávala aj v informáciách pre zákazníka.

Mladí ľudia si  tento typ ubytovania pochvaľujú, pre nich je zaujímavá cena, ktorá je prijateľná.  Tvrdia, že ubytovanie je skutočne  v súlade s prezentovanou ponukou.  Podobne sa vyjadrujú aj seniori, ktorí v ostatnom období tvoria významný segment   hostí tohto typu ubytovania.

Podľa údajov Bratislavskej organizácie cestovného ruchu v r. 2018 v Bratislave sa ubytovalo cez systém Airbnb 109 600 osôb s priemernou dĺžkou  pobytu 2,5 dňa. Išlo o zahraničných návštevníkov z viacerých krajín a z viacerých kontinentov.  Pre pokladňu mesta Bratislava to znamenalo únik na miestnej dani cca 0,5 mil. EUR. Ekonomické úniky na daniach z príjmu, či miestnych daniach  väčšinou zákazníkov nezaujímajú. Majú pravdu, to je problém, ktorý musia riešiť zodpovedné inštitúcie na medzinárodnej a štátnej úrovni.

Čo by  však malo zaujímať hostí aj miestnych obyvateľov, tak je ochrana ich zdravia.

Bude záujem o pôvodne česko-slovenskú značku v novom šate?

01.02.2023

Čedok je historicky najstaršia cestovná kancelária v strednej Európe, kde pôsobí od roku 1920. Po rozdelení Česko-Slovenska značku Čedok používa cestovná kancelária v Českej republike. Na Slovensku značku nebolo možné používať. Na území Česka Čedok pôsobí nepretržite, od svojho vzniku, avšak vlastnícke vzťahy a kapitálové zabezpečenie sa po r. 1990 [...]

V čom je lepšia Malta ako Slovensko?

17.06.2022

Malta prežíva v týchto dňoch už top sezónu. Hotely sú plné, ulice žijú ešte aj po polnoci, disco-kluby sú nabité. Pravdu povediac, Malta je ostrovom prázdnin, dovoleniek, alebo víkendov hlavne pre mladých. Tomu sa už v minulosti prispôsobila ponuka a tento segment ľudí sa na Malte skutočne cíti dobre. Malta pre mladých Angličtinové kurzy majú tradíciu, [...]

V Prahe aj v Budapešti to išlo v Bratislave nie

07.06.2022

Veľké budovy alebo komplexy určené pre kultúru a vedomosti sú možno v našom ponímaní megalománske, zbytočné, málo efektívne. Stačí si zájsť ku susedom a tam vnímajú tieto budovy predsa len inak. Praha Kongresové centrum Praha je dominantou mesta. Pôvodná budova („Palác kultury“ postavený v r. 1981) bola rekonštruovaná a rozšírená v rokoch 1998 [...]

Varín, Tiso

Obce nebudú povinné zmeniť neprípustný názov ulice. Poslanci odmietli novelu

01.02.2023 12:53

Predkladateľ Valášek chcel, aby sa názov ulice alebo iného verejného priestranstva zmenil, pokiaľ ide o pomenovanie po exponentoch zločineckých režimov.

Progresívne Slovensko Šimečka

Hnutie Progresívne Slovensko pôjde do volieb samostatne

01.02.2023 12:25

Šéf hnutia Michal Šimečka chce, aby bolo PS samostatne ako liberálna strana súčasťou férovej súťaže strán.

Mestská poliklinika Trnava

Zomrel im lekár a pacientom zostáva už len čakať. Počet zdravotníkov v dôchodkovom veku nebezpečne rastie

01.02.2023 11:50

Na problémy so starnutím lekárov sa poukazuje roky. Pomôcť má aj kompletná reforma ambulantného sektora.

Markéta Pekarová Adamová

Predsedníčka českej snemovne telefonovala na Taiwan, v marci tam vycestuje

01.02.2023 11:15

Markéta Pekarová Adamová sa prostredníctvom videohovoru spojila s ministrom zahraničných vecí Taiwanu Wu Čao-siem.