Založ si blog

Dovolenka na Slovensku

Raz hore, raz dole

Áno tento pojem  je známy už veľa rokov  z tvorby českých umelcov Voskovca a Wericha. Dokonca aj v cestovnom ruchu to platí stopercentne.

Pred rokom  destinácie cestovného ruchu riešili otázku tzv. „overtourism“ , čiže cestovného ruchu, ktorý presahuje svoje limity návtevnosti.  V tomto prípade išlo nielen o problém udržateľnosti  z aspektu životného prostredia, ale aj o pokoj a kvalitu života miestneho obyvateľstva.

Prišla korona,  dostali sme sa do druhého extrému, cestovný ruch zamrzol.  Doteraz nie je isté, či cestovať  a kam cestovať.  Preto všetky marketingové aktivity smerovali na získanie domáceho návštevníka, turistu, ktorý má prežiť  pekné dovolenkové dni na Slovensku  a tiež  aby  aj utratil tak potrebné peniažky v podnikoch, ktoré ponúkajú svoje služby.  Túto stratégiu  sme zaujali na Slovensku a podobne konali aj v susedných krajinách.

 

U nás na Slovensku

Ubytovanie na Slovensku je  podporované tzv. rekračnými poukazmi, resp. príspevkom zo strany zamestnávateľa v systéme a v podmienkach, ktoré boli schválené v minulosti. Snaha presadiť podporu domácej dovolenky  pre všetkých zamestnancov zo štátneho rozpočtu  sa nevydarila. Príspevok na dovolenku   na Slovensku aj tento rok  získajú len zamestnanci z podnikov, ktoré majú 49 zamestnancov a viac.

 

Ponuka láka

Toto leto Východné Slovensko pozýva na návštevu  jaskýň  s dôrazom na svetový unikát Ochtínsku aragonitovú jaskyňu. Na Gemeri funguje letný vlak podobne ako na Záhorí  letný  Záhoráčik tak ako aj tzv. Korýtko do Korytnice,  úvražová železnička Vychylovka  a renovovaná úzkokoľajná železnička  na Orave.  Tokajské vinárske pivnice ponúkajú degustáciu, tiež  Trnava a Malokarpatská oblasť.  Košice naznačujú   zaujímavú zábavu v módnej tvorivej dielni, Banská  Štiavnica otvorila prvú časť „staronovej“ pláže na tajchu,  Liptov  ponúka   800 km cyklotrás.  Wellness a akvaparky  sa tiahnu  od Popradu cez Bešeňovú  až po Senec, Veľký Meder, či Dunajskú Stredu.   Kultúra  v mestách  ponúka dovolenkárom  v Trnave organové koncerty, v Bratislave letné Shakespearovské slávnosti  a možno turistov zaujmú už tradičné  Korunovačné slávnosti.    Bratislava začala intenzívne promovať  „72 hodín v Bratislave“.  To je len krátky výpočet ponuky.

Pretlak turistov v určitých lokalitách

Hory ,  vodné plochy  aj kúpaliská na Slovensku v týchto dňoch praskajú vo švíkoch.   Zverejnené fotografie a videá v médiách a na sociálnych sieťach  ukazujú rady  čakajúcich na  lanovky,  alebo   davy oddychujúcich  v určitých lokalitách   pri vode.

Ceny?  

Tatry v médiách presviedčajú, že nie sú drahé. Ceny v bufetoch  za nealko 3 Eur a obyčajný lángoš  5 EUR však  predsa  len smerujú do „ vysokohorského levelu“.  V Bratislavskej tichej uličke neďaleko centra ponúkajú  najmenšie plechovkové nápoje za 3-násobnú cenu z veľkoobchodu bez možnosti nápoja v inom balení.  Vybrané hotely sa rozhodli pre marketingovú akciu 2+1.  Je potešiteľné,  že aj konkurenčné hotely začali spolupracovať.  Výborný nápad týmto spôsobom osloviť domácu klientelu.  Je však otázka, do akej miery  sú ceny týchto hotelov  akceptovateľné pre  slovenskú rodinu v počte 4 osôb. Takže ceny niekde primerané, niekde  predsa len vyššie.

 Dokedy? Bude to stačiť?

Táto otázka určite trápi všetkých, ktorí organizujú cestovný ruch alebo núkajú svoje  služby .   2 týždne, alebo jeden mesiac nenahradia   obdobie totálnej uzávery od marca 2020.  Treba však pamätať aj na druhú stranu mince momentálneho záujmu.  Nezvládnutý krátkodobý pretlak návštevníkov   v určitých lokalitách vytvára nespokojnosť na strane dovolenkárov.  Všetci si želajú čo najdlhšiu dovolenkovú sezónu a jej pokračovanie aj v jesenných mesiacoch.   Naplní sa?   To je otázka….

Keď sú informácie o cestovaní len poskladané slová bez pravdivého obsahu

02.07.2023

V dnešnom vysielaní Metropolitného rádia o 9,35 som si vypočula zmes informácií čo všetko bude platiť turista po príchode do zahraničia. Pani moderátorka čítala informácie rýchlo ale dosť neisto. Bolo zrejmé, že ani ona sama si nebola istá, či číta informácie pre individuálne cestujúceho alebo účastníka zájazdu. Neuvádzala ani prameň, z ktorého tieto [...]

Trojbalíček bez efektu, ITF Slovakiatour – labutia pieseň?

24.04.2023

Všetci poznáme marketingové balíčky 3 v jednom. V prípade ITF Slovakiatour (v minulosti veľtrhu cestovného ruchu) je to však naopak. Tento rok bol cestovný ruch len jednou minimálnou tretinkou celého podujatia. V bratislavskej Inchebe sa zmestili tri výstavy do komplexu areálu aj to ešte s veľkou časťou nevyužitého priestoru. Je otázka, či ide o postcovidový [...]

Nový down-town v Bratislave vyvára sociálnu priepasť

12.04.2023

Metropolitný inštitút Bratislava v rámci seriálu „Plánujeme Bratislavu“ zorganizoval podujatie s troma architektmi na tému: Ako vytvoriť obľúbenú ulicu. Pozvanie do diskusie prijal česko-japonský architekt, publicista a pedagóg Osamu Okamura, spoločne s architektkou Natáliou Puschmannovou zo Sekcie tvorby mestských priestorov MIB a architektom a riaditeľom [...]

francúzsko, polícia

V Bordeaux zadržali muža, ktorý vraj plánoval útok počas olympijských hier

23.07.2024 23:14

Na letnú olympiádu, ktorú metropola Francúzska hostí prvýkrát za storočie, bude dozerať približne 45-tisíc policajtov a 10-tisíc vojakov.

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.