Založ si blog

Prvé pocity z cestovania

Včera som sa neubránila spomienke  na detstvo, kedy sme s rodičmi cestovali  vlakom na dovolenku do vytúženej bývalej Juhoslávie do Splitu.

Cestovanie na začiatku sezóny 2021

Cca o 4. Hodine ráno  vlakový rozhlas upozorňuje na  hraničnú kontrolu dokladov.   Maďarská strana si načíta cestovné doklady a chorvátski  príslušníci polície   ich opäť  vizuálne prekontrolujú. Pokiaľ si cestujúci splnil všetky ohlasovacie povinnosti  pred nástupom do vlaku a v časovom predstihu pred  vstupom na chorvátske územie, tak kontrola prebieha rýchlo a bez problémov. To znamená povinnosť, vyplniť online vstupný formulár do Chorvátska na www.entercroatia.mup.cr.   Pri vypisovaní tohto dokumentu je potrebné mať  k dispozícii elektronickú formu certifikátu o teste, alebo o očkovaní – v anglickom jazyku.  Spomínané certifikáty  si systém vyžaduje a po vložení ho automaticky prenáša do evidencie  pre potreby vstupu do Chorvátska.  Železničná spoločnosť  však  cestujúceho žiada vyplniť  ešte jeden formulár, ktorý je jednoduchší, ale tiež potrebný  v zmysle požiadavky   pre  vstup do krajiny.

Cestovanie vlakom

Možnosť  cestovať  v lehátkovom  vagóne prežila do súčasnosti a je zaujímavá nielen z dôvodu prepravy do dovolenkového cieľa. Úsmevný je pohľad, ako v prvých chvíľach pobytu v kupé,   každý oblieka pripravenú  bielučkú posteľnú bielizeň na vankúš a deku.  Momentálne  si cestujúci pochvaľujú  perfektný servis. Čistota  má  byť samozrejmosť.  Mám na mysli   hlavne  jedlo.  Už  netreba doma v predstihu vysmážať  rezne, ani nabaliť do batožiny  klobásy. Kontinentálne raňajky (káva, čaj,  kroasanka) je v cene cestovného lístka.   Počas dňa  pozorujem cestujúcich, ktorí už išli naisto, vedeli že si objednajú suši.   Teplé aj studené  kvalitné jedlá  za prijateľné ceny  tvoria pridanú hodnotu,  ktorá  spríjemní hodiny cestovania vo vlaku typickej žltej farby.  Ten  vychádza z Prahy cez Bratislavu a na území Chorvátska sa  rozčlení do dvoch smerov, jeden   do  Rijeky, kde  možno využiť autobusové prípoje do Kvarnerskej oblasti, alebo na severne položenú Istriu. Druhý  variant smeruje  do  Splitu, ktorý je východiskom pre celú Dalmáciu.

 

Najdlhšie 1500 km dlhé železničné spojenie v Európe  bez prestupu  sa končí  po cca 15 hodinovej ceste  do Splitu  bez stresov a v pohodlí.

Dnešný Split

Slnečný Split je pripravený na turistov. Mesto si  užíva  otvorené reštaurácie,  prvý deň  v tomto roku do 23. hodiny.  Plné uličky a námestia  v Diokleciánovom paláci,  zmes domácich aj turistov. Všetci  sa prechádzajú, alebo si užívajú príjemné chvíle na  nábreží. Kaviarne, reštaurácie s výhľadom na prístav, aj  nová časť nábrežia s pohľadom na zakotvené luxusné jachty. „Riva“ ponúka koncerty, alebo len tak možnosť  neformálne si zatancovať.  Vrava, úsmev, očakávanie letnej sezóny. To je dnešný Split.

Foto: autorka

Kedy si všimnú zodpovedné marketingové inštitúcie cestovného ruchu, že máme nové pamiatky zapísané do UNESCO?

23.08.2021

Gerulata v Rusovciach (Bratislava) a a Kelamantia v Iži (Komárno) Denné periodikum v dnešnom podcaste a odborný časopis v článku informujú o tom, že rímske vojenské tábory Gerulata Rusovce (Bratislava) a Kamantia v Iži (Komárno) boli zapísané do svetového zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. V rozhovore s archeológmi Jaroslavou Schmidtovou a [...]

Opýtajte sa ministra

15.08.2021

Snažím sa pozorne sledovať verejne dostupnú diskusiu s ministrom dopravy a výstavby SR Andrejom Doležalom “Opýtajte sa ministra”. Minister v rozhovore vždy tak trochu presviedča alebo vysvetľuje svojmu pýtajúcemu sa spoločníkovi, čím dáva verejnosti najavo, čo chce vlastne povedať. Bolo tmu tak aj v ostatnom vysielaní 05.08.2021. Popri základných témach dopravy [...]

Maďarsko je pripravené privítať v tomto roku 1 milión zahraničných návštevníkov

10.07.2021

Čísla dokumentujú určitý výsledok, ale ako sa k tým výsledkom dostať, to je predsa len dôležitejšie. A hlavne v cestovnom ruchu. Čo urobili Maďari pre tento predpokladaný výsledok? “Bojujú” o každého zahraničného návštevníka WOW Hungary Snahu sme videli aj v Bratislave, kam prišli predstavitelia maďarskej agentúry pre cestovný ruch VISIT [...]

Robert Fico / Peter Pellegrini /

Politológ: Pozvanie Hegera, Kollára aj Fica s Pellegrinim je od prezidentky vyvážené

28.09.2021 09:54

Politológ Michal Cirner považuje zloženie pozvaných k prezidentke na diskusiu o bezpečnostných zložkách za vyvážené a nadstranícke.

Rusko Magnitogorsk plyn výbuch dom zrútenie obete

V Göteborgu vybuchol dom, najmenej 25 ľudí utrpelo zranenia

28.09.2021 09:10

Príčina explózie nebola bezprostredne známa. Záchranári na mieste evakuujú ľudí a pokúšajú sa uhasiť požiar.

Zuzana Čaputová

Poslanci si dnes od prezidentky vypočujú správu o stave republiky

28.09.2021 08:21

Členovia zákonodarného orgánu sa dnes budú zaoberať aj novelou zákona, ktorá má za cieľ zrýchliť a zjednodušiť postup verejného obstarávania.

South Korea North Korea Projectile

Severná Kórea odpálila do Japonského mora najmenej jednu neidentifikovanú strelu

28.09.2021 06:41, aktualizované: 08:50

Rezolúcie OSN pritom zakazujú Severnej Kórei uskutočňovať skúšky balistických rakiet, ktoré by mohli v závislosti od svojej konštrukcie niesť aj jadrovú hlavicu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 158
Celková čítanosť: 716178x
Priemerná čítanosť článkov: 4533x

Autor blogu

Kategórie