Založ si blog

Prvé pocity z cestovania

Včera som sa neubránila spomienke  na detstvo, kedy sme s rodičmi cestovali  vlakom na dovolenku do vytúženej bývalej Juhoslávie do Splitu.

Cestovanie na začiatku sezóny 2021

Cca o 4. Hodine ráno  vlakový rozhlas upozorňuje na  hraničnú kontrolu dokladov.   Maďarská strana si načíta cestovné doklady a chorvátski  príslušníci polície   ich opäť  vizuálne prekontrolujú. Pokiaľ si cestujúci splnil všetky ohlasovacie povinnosti  pred nástupom do vlaku a v časovom predstihu pred  vstupom na chorvátske územie, tak kontrola prebieha rýchlo a bez problémov. To znamená povinnosť, vyplniť online vstupný formulár do Chorvátska na www.entercroatia.mup.cr.   Pri vypisovaní tohto dokumentu je potrebné mať  k dispozícii elektronickú formu certifikátu o teste, alebo o očkovaní – v anglickom jazyku.  Spomínané certifikáty  si systém vyžaduje a po vložení ho automaticky prenáša do evidencie  pre potreby vstupu do Chorvátska.  Železničná spoločnosť  však  cestujúceho žiada vyplniť  ešte jeden formulár, ktorý je jednoduchší, ale tiež potrebný  v zmysle požiadavky   pre  vstup do krajiny.

Cestovanie vlakom

Možnosť  cestovať  v lehátkovom  vagóne prežila do súčasnosti a je zaujímavá nielen z dôvodu prepravy do dovolenkového cieľa. Úsmevný je pohľad, ako v prvých chvíľach pobytu v kupé,   každý oblieka pripravenú  bielučkú posteľnú bielizeň na vankúš a deku.  Momentálne  si cestujúci pochvaľujú  perfektný servis. Čistota  má  byť samozrejmosť.  Mám na mysli   hlavne  jedlo.  Už  netreba doma v predstihu vysmážať  rezne, ani nabaliť do batožiny  klobásy. Kontinentálne raňajky (káva, čaj,  kroasanka) je v cene cestovného lístka.   Počas dňa  pozorujem cestujúcich, ktorí už išli naisto, vedeli že si objednajú suši.   Teplé aj studené  kvalitné jedlá  za prijateľné ceny  tvoria pridanú hodnotu,  ktorá  spríjemní hodiny cestovania vo vlaku typickej žltej farby.  Ten  vychádza z Prahy cez Bratislavu a na území Chorvátska sa  rozčlení do dvoch smerov, jeden   do  Rijeky, kde  možno využiť autobusové prípoje do Kvarnerskej oblasti, alebo na severne položenú Istriu. Druhý  variant smeruje  do  Splitu, ktorý je východiskom pre celú Dalmáciu.

 

Najdlhšie 1500 km dlhé železničné spojenie v Európe  bez prestupu  sa končí  po cca 15 hodinovej ceste  do Splitu  bez stresov a v pohodlí.

Dnešný Split

Slnečný Split je pripravený na turistov. Mesto si  užíva  otvorené reštaurácie,  prvý deň  v tomto roku do 23. hodiny.  Plné uličky a námestia  v Diokleciánovom paláci,  zmes domácich aj turistov. Všetci  sa prechádzajú, alebo si užívajú príjemné chvíle na  nábreží. Kaviarne, reštaurácie s výhľadom na prístav, aj  nová časť nábrežia s pohľadom na zakotvené luxusné jachty. „Riva“ ponúka koncerty, alebo len tak možnosť  neformálne si zatancovať.  Vrava, úsmev, očakávanie letnej sezóny. To je dnešný Split.

Foto: autorka

V čom je lepšia Malta ako Slovensko?

17.06.2022

Malta prežíva v týchto dňoch už top sezónu. Hotely sú plné, ulice žijú ešte aj po polnoci, disco-kluby sú nabité. Pravdu povediac, Malta je ostrovom prázdnin, dovoleniek, alebo víkendov hlavne pre mladých. Tomu sa už v minulosti prispôsobila ponuka a tento segment ľudí sa na Malte skutočne cíti dobre. Malta pre mladých Angličtinové kurzy majú tradíciu, [...]

V Prahe aj v Budapešti to išlo v Bratislave nie

07.06.2022

Veľké budovy alebo komplexy určené pre kultúru a vedomosti sú možno v našom ponímaní megalománske, zbytočné, málo efektívne. Stačí si zájsť ku susedom a tam vnímajú tieto budovy predsa len inak. Praha Kongresové centrum Praha je dominantou mesta. Pôvodná budova („Palác kultury“ postavený v r. 1981) bola rekonštruovaná a rozšírená v rokoch 1998 [...]

Vezmeme si príklad z Nemecka?

01.06.2022

Cestovanie na celom území za 9 EUR počas celého mesiaca bez obmedzenia Nový program podpory cestovania hromadnou regionálnou dopravou v Nemecku umožní cestovať za cenu 9 EUR/ osoba počas celého 1 mesiaca na území celej krajiny. Cestovný lístok je platný vo všetkých regionálnych a mestských dopravných prostriedkoch či spojoch vrátane metra. [...]

Kapitol

Ozbrojený muž nabúral autom do zátarás pri Kapitole, následne sa zastrelil

14.08.2022 19:01

K incidentu došlo v čase, keď americké úrady v celej krajine čelia zvýšenému počtu vyhrážok po prehliadke FBI v sídle exprezidenta Donalda Trumpa.

Hungary Migrant Tunnels

Zlodeja v Ríme zasypal tunel, ktorý si hĺbil. Vyslobodili ho až hasiči

14.08.2022 16:52

Muž ostal uväznený v hĺbke asi šesť metrov osem hodín. Tunel, ktorý kriminalisti objavili, viedol z opusteného obchodu smerom k neďalekej banke.

rakva Tomka v Košiciach

Pozostatky kardinála Tomka sú v Košiciach, posledné zbohom bude v utorok

14.08.2022 16:45

Posledné zbohom mu dajú veriaci v utorok o 11. hodine v Dóme sv. Alžbety.

Zločinec / Zločinci / Putá / Zatknutie /

Brazílska polícia zatkla ženu, ktorá okradla vlastnú matku s pomocou podvodných veštcov

14.08.2022 15:50

Dcéra pripravila svoju matku o umelecké predmety, hotovosť a šperky v hodnote viac ako 140 miliónov dolárov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 167
Celková čítanosť: 767164x
Priemerná čítanosť článkov: 4594x

Autor blogu

Kategórie