Založ si blog

Klis znamená aj tajomnú krajinu Stredozemie

Krátky výlet  zo Splitu do Klisu  je príjemný, nevyžaduje si dlhý presun, do cieľa je možné dostať sa po diaľnici  za 15 – 20 minút.

Prečo Klis?

História – možno

Áno, je to pevnosť  ktorá   sa  majestátne  týči  na skalnatom brale. Možno ju vidieť  už  v predstihu,  počas jazdy  na diaľnici z východného aj severného smeru. Pamiatka, ktorá má svoju históriu viacerých období, spojených s funkciou obytného hradu, sídla vlády a nakoniec obrannej pevnosti.  Týmto účelom vlastníci vždy podriaďovali aktuálnu prestavbu.

Pečať  pôvodných stredovekých staviteľov , neskôr Benátčanov v 17. storočí či  Rakúšanov v 19. storočí je zmiešaná  v rôznych prvkoch  viacerých  prestavieb troch vstupných brán.   Majitelia prebudovali aj svätostánky. Na mieste starokatolíckeho kostolíka, neskôr v  16. storočí Osmani  postavili mešitu s malým minaretom  a po ich porážke ju v r. 1648 Benátčania  opäť prestavali  a posvätili sv. Vidovi.  Nad vchodom do kostola je latinský názov z r. 1743  (čo zbožnosť buduje, to zbožnosť aj zachová).

Súčasná necitlivá inštalácia  zariadení informačných technológií asi nepotrebuje žiaden komentár.

Expozícia v rekonštruovaných priestoroch zaujme aj menej pozorného návštevníka. Videoprojekcia na obrazovkách upúta v každej miestnosti. Malé tablety pri exponátoch  poskytnú nielen základný komentár, ale aj možnosť preklikov na ďalšie informácie.

Bojové umenia – asi hej

Na ukážky bojových umení z histórie hradov a zámkov sme zvyknutí aj u nás. Na Klise sú však spojené s konkrétnymi bojovníkmi Uskokmi. (Uskoci – prebehlíci, kresťania, ktorí utekali z Bosnianského územia pred  Osmanmi)  Tí v čase   bojov s Osmanmi  dokonca prijali čestný kódex “Uskok”, ktorý zdôrazňoval obranu kresťanských dejín, starostlivosť o ranených alebo zabitých spolubojovníkov aj ich rodiny a zákaz obchodu s poddanými Osmanskej brány.   V roku 1537 v Klise nevydržali nápor Osmanov, ale Uskoci ďalších 100 rokov ešte pôsobili v oblasti Senj,  kde stale zohrávali významnú úlohu vo vzťahoch medzi Osmanskou ríšou, Benátskou republikou a Habsburgskou monarchiou. Uskoci žijú v legendách, zvyklostiach, tradíciách aj  piesňach dodnes. Na pevnosti Klis “posúvajú” svoje tradičné bojové umenie aj návštevníkom, ktorí si môžu vyskúšať lukostreľbu z rôznych typov lukov.

Pán prsteňov – určite áno

Kniha, neskôr  animované filmy  a v r. 2001  filmová trilógia sa stali už klasikou.  Viacero sekvencií  tohto filmu nakrútili  práve na hrade Klis. Z tohto dôvodu boli dokonca určité časti hradieb aj pristavené, aby vyhovovali potrebám filmu.   Kto film pozná,  zaspomína na postavu hobbita Froda Bublika a  na  krajinu  Stredozem. Samozrejme prekrásny výhľad na okolité skalnaté kopce, či južne položené Jadranské more s pobrežným mestom Split vo  filme nie sú.  Anglická,  slovenská ba ani chorvátska wikipédia sa o filmovaní na pevnosti Klis  nezmieňuje, ale na Klise to tvrdia celkom presvedčivo.

Foto: autorka

Kedy si všimnú zodpovedné marketingové inštitúcie cestovného ruchu, že máme nové pamiatky zapísané do UNESCO?

23.08.2021

Gerulata v Rusovciach (Bratislava) a a Kelamantia v Iži (Komárno) Denné periodikum v dnešnom podcaste a odborný časopis v článku informujú o tom, že rímske vojenské tábory Gerulata Rusovce (Bratislava) a Kamantia v Iži (Komárno) boli zapísané do svetového zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. V rozhovore s archeológmi Jaroslavou Schmidtovou a [...]

Opýtajte sa ministra

15.08.2021

Snažím sa pozorne sledovať verejne dostupnú diskusiu s ministrom dopravy a výstavby SR Andrejom Doležalom “Opýtajte sa ministra”. Minister v rozhovore vždy tak trochu presviedča alebo vysvetľuje svojmu pýtajúcemu sa spoločníkovi, čím dáva verejnosti najavo, čo chce vlastne povedať. Bolo tmu tak aj v ostatnom vysielaní 05.08.2021. Popri základných témach dopravy [...]

Maďarsko je pripravené privítať v tomto roku 1 milión zahraničných návštevníkov

10.07.2021

Čísla dokumentujú určitý výsledok, ale ako sa k tým výsledkom dostať, to je predsa len dôležitejšie. A hlavne v cestovnom ruchu. Čo urobili Maďari pre tento predpokladaný výsledok? “Bojujú” o každého zahraničného návštevníka WOW Hungary Snahu sme videli aj v Bratislave, kam prišli predstavitelia maďarskej agentúry pre cestovný ruch VISIT [...]

Rusko Magnitogorsk plyn výbuch dom zrútenie obete

V Göteborgu vybuchol dom, najmenej 25 ľudí utrpelo zranenia

28.09.2021 09:10

Príčina explózie nebola bezprostredne známa. Záchranári na mieste evakuujú ľudí a pokúšajú sa uhasiť požiar.

Zuzana Čaputová

Poslanci si dnes od prezidentky vypočujú správu o stave republiky

28.09.2021 08:21

Členovia zákonodarného orgánu sa dnes budú zaoberať aj novelou zákona, ktorá má za cieľ zrýchliť a zjednodušiť postup verejného obstarávania.

South Korea North Korea Projectile

Severná Kórea odpálila do Japonského mora najmenej jednu neidentifikovanú strelu

28.09.2021 06:41, aktualizované: 08:50

Rezolúcie OSN pritom zakazujú Severnej Kórei uskutočňovať skúšky balistických rakiet, ktoré by mohli v závislosti od svojej konštrukcie niesť aj jadrovú hlavicu.

očkovanie, Moderna, koronavírus

ONLINE: EMA nepovažuje tretiu vakcínu za nutnú, ale posudzuje žiadosti výrobcov

28.09.2021 06:15, aktualizované: 07:30

Pre bežnú populáciu nie je podľa Európskej liekovej agentúry nutná tretia posilňovacia dávka vakcíny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 158
Celková čítanosť: 716176x
Priemerná čítanosť článkov: 4533x

Autor blogu

Kategórie