Založ si blog

Klis znamená aj tajomnú krajinu Stredozemie

Krátky výlet  zo Splitu do Klisu  je príjemný, nevyžaduje si dlhý presun, do cieľa je možné dostať sa po diaľnici  za 15 – 20 minút.

Prečo Klis?

História – možno

Áno, je to pevnosť  ktorá   sa  majestátne  týči  na skalnatom brale. Možno ju vidieť  už  v predstihu,  počas jazdy  na diaľnici z východného aj severného smeru. Pamiatka, ktorá má svoju históriu viacerých období, spojených s funkciou obytného hradu, sídla vlády a nakoniec obrannej pevnosti.  Týmto účelom vlastníci vždy podriaďovali aktuálnu prestavbu.

Pečať  pôvodných stredovekých staviteľov , neskôr Benátčanov v 17. storočí či  Rakúšanov v 19. storočí je zmiešaná  v rôznych prvkoch  viacerých  prestavieb troch vstupných brán.   Majitelia prebudovali aj svätostánky. Na mieste starokatolíckeho kostolíka, neskôr v  16. storočí Osmani  postavili mešitu s malým minaretom  a po ich porážke ju v r. 1648 Benátčania  opäť prestavali  a posvätili sv. Vidovi.  Nad vchodom do kostola je latinský názov z r. 1743  (čo zbožnosť buduje, to zbožnosť aj zachová).

Súčasná necitlivá inštalácia  zariadení informačných technológií asi nepotrebuje žiaden komentár.

Expozícia v rekonštruovaných priestoroch zaujme aj menej pozorného návštevníka. Videoprojekcia na obrazovkách upúta v každej miestnosti. Malé tablety pri exponátoch  poskytnú nielen základný komentár, ale aj možnosť preklikov na ďalšie informácie.

Bojové umenia – asi hej

Na ukážky bojových umení z histórie hradov a zámkov sme zvyknutí aj u nás. Na Klise sú však spojené s konkrétnymi bojovníkmi Uskokmi. (Uskoci – prebehlíci, kresťania, ktorí utekali z Bosnianského územia pred  Osmanmi)  Tí v čase   bojov s Osmanmi  dokonca prijali čestný kódex “Uskok”, ktorý zdôrazňoval obranu kresťanských dejín, starostlivosť o ranených alebo zabitých spolubojovníkov aj ich rodiny a zákaz obchodu s poddanými Osmanskej brány.   V roku 1537 v Klise nevydržali nápor Osmanov, ale Uskoci ďalších 100 rokov ešte pôsobili v oblasti Senj,  kde stale zohrávali významnú úlohu vo vzťahoch medzi Osmanskou ríšou, Benátskou republikou a Habsburgskou monarchiou. Uskoci žijú v legendách, zvyklostiach, tradíciách aj  piesňach dodnes. Na pevnosti Klis “posúvajú” svoje tradičné bojové umenie aj návštevníkom, ktorí si môžu vyskúšať lukostreľbu z rôznych typov lukov.

Pán prsteňov – určite áno

Kniha, neskôr  animované filmy  a v r. 2001  filmová trilógia sa stali už klasikou.  Viacero sekvencií  tohto filmu nakrútili  práve na hrade Klis. Z tohto dôvodu boli dokonca určité časti hradieb aj pristavené, aby vyhovovali potrebám filmu.   Kto film pozná,  zaspomína na postavu hobbita Froda Bublika a  na  krajinu  Stredozem. Samozrejme prekrásny výhľad na okolité skalnaté kopce, či južne položené Jadranské more s pobrežným mestom Split vo  filme nie sú.  Anglická,  slovenská ba ani chorvátska wikipédia sa o filmovaní na pevnosti Klis  nezmieňuje, ale na Klise to tvrdia celkom presvedčivo.

Foto: autorka

Bude záujem o pôvodne česko-slovenskú značku v novom šate?

01.02.2023

Čedok je historicky najstaršia cestovná kancelária v strednej Európe, kde pôsobí od roku 1920. Po rozdelení Česko-Slovenska značku Čedok používa cestovná kancelária v Českej republike. Na Slovensku značku nebolo možné používať. Na území Česka Čedok pôsobí nepretržite, od svojho vzniku, avšak vlastnícke vzťahy a kapitálové zabezpečenie sa po r. 1990 [...]

V čom je lepšia Malta ako Slovensko?

17.06.2022

Malta prežíva v týchto dňoch už top sezónu. Hotely sú plné, ulice žijú ešte aj po polnoci, disco-kluby sú nabité. Pravdu povediac, Malta je ostrovom prázdnin, dovoleniek, alebo víkendov hlavne pre mladých. Tomu sa už v minulosti prispôsobila ponuka a tento segment ľudí sa na Malte skutočne cíti dobre. Malta pre mladých Angličtinové kurzy majú tradíciu, [...]

V Prahe aj v Budapešti to išlo v Bratislave nie

07.06.2022

Veľké budovy alebo komplexy určené pre kultúru a vedomosti sú možno v našom ponímaní megalománske, zbytočné, málo efektívne. Stačí si zájsť ku susedom a tam vnímajú tieto budovy predsa len inak. Praha Kongresové centrum Praha je dominantou mesta. Pôvodná budova („Palác kultury“ postavený v r. 1981) bola rekonštruovaná a rozšírená v rokoch 1998 [...]

Parlament / NR SR /

Poslanec odpadol počas rozpravy, musela zasahovať záchranka

01.02.2023 13:40

Poslanec je stabilizovaný a pri vedomí.

Varín, Tiso

Obce nebudú povinné zmeniť neprípustný názov ulice. Poslanci odmietli novelu

01.02.2023 12:53

Predkladateľ Valášek chcel, aby sa názov ulice alebo iného verejného priestranstva zmenil, pokiaľ ide o pomenovanie po exponentoch zločineckých režimov.

Progresívne Slovensko Šimečka

Hnutie Progresívne Slovensko pôjde do volieb samostatne

01.02.2023 12:25

Šéf hnutia Michal Šimečka chce, aby bolo PS samostatne ako liberálna strana súčasťou férovej súťaže strán.

Mestská poliklinika Trnava

Zomrel im lekár a pacientom zostáva už len čakať. Počet zdravotníkov v dôchodkovom veku nebezpečne rastie

01.02.2023 11:50

Na problémy so starnutím lekárov sa poukazuje roky. Pomôcť má aj kompletná reforma ambulantného sektora.