Dni pred Veľkou nocou boli krásne. Hneď na začiatku cesty smerom na Železnú studničku v Bratislave je pod Červeným mostom priestor pod názvom Partizánska lúka. Vidno, že sa mestská časť postarala o preliezačky a zariadenia na cvičenie. Bufety fungovali, dokonca aj zmrzlina. Príjemné bolo sledovať detský štebot a radosť rodičov.
Amfiteáter na Partizánskej lúke
Kúsok ďalej je oplotený priestor s oznamom, že sa tu buduje environmentálne priateľský bufet. Plot je umiestnený cca na 1/3 asfaltovej kruhovej plochy bývalého amfiteátra. Stupňovité hľadisko ešte existuje, ale je v zúboženom stave, rozpadáva sa.
Amfiteátre v Bratislave sú už len spomienka
Začala som počítať. Amfiteáter v areáli Bratislavského hradu, ktorý mal kapacitu 7000 divákov neobnovili, na jeho mieste je umelo vytvorená nová Hradná záhrada. Amfiteáter na Devíne s prekrásnu panorámou na sútok Dunaja a Moravy síce fungoval za tvrdej totality aspoň raz do roka, kedy bolo treba priepustku na vstup do „prihraničnej obce Devín“. Amfiteáter na Devíne, mal v časoch jeho funkčnosti (1959, 1960) údajne kapacitu niekoľko desiatok tisíc divákov, niektoré zdroje uvádzajú počet 100 tisíc. V súčasnosti je hľadisko zarastené, rozbité. Budova s javiskom je v takom dezolátnom stave, že ju prikryjú veľkoplošnou plachtou, aby nebolo vidno túto hanbu z lodí na Dunaji. Amfiteáter na Búdkovej ceste s kapacitou 6650 miest na sedenie a 3000 miest na státie vyhorel, tiež už neexistuje.
Súčasné amfiteátre
Podľa dostupných informácií, v Bratislave ponúka príležitosť príjemného kultúrneho predstavenia či iného podujatia v tzv. „open-air“ podmienkach len rekonštruovaný amfiteáter v Sade Janka Kráľa, ďalej amfiteáter v Rači (850 miest na sedenie a 300 na státie), amfiteátre na Kuchajde a pri Štrkoveckom jazere. Všetky majú skôr komornejší charakter, štandard vybavenia je rôzny.
Čo z toho vyplýva:
Mladí ľudia nevedia o čom píšem, ale pravda je, že všetky menované amfiteátre existovali, tisícky návštevníkov si užívali kultúrne podujatia. Bol to štandardný „letný priestor“. Hlavné mesto SR Bratislava má v súčasnosti len spomínané 4 milé ale malé amfiteátre. Provizórne postavené pódium (po novom už len stage) počas Bratislavského kultúrneho leta nie je rovnocenná náhrada.
Malý dodatok
Ďalší príbeh je o budovách. Bratislava prišla v minulosti o priestory Parku kultúry a oddychu na nábreží Dunaja, Bratislava nezachránila Istropolis a je otázka, či sa bude vedieť postarať o dožívajúce kultúrne domy v Ružinove, v Ovsišti alebo v Dúbravke.
Očakávané kongresové a kultúrne centrum bez sľúbených 60 miliónov zo štátneho rozpočtu asi tak rýchlo nebude a je otázka koľko bytov, kancelárií a obchodov dostane v tejto stavbe prednosť na úkor plochy určenej na kultúrne účely.
Celá debata | RSS tejto debaty