Založ si blog

Dobrá správa

Slovensko zaznamenalo úspech  v medzinárodnom  vyhodnotení udržateľnosti cestovného ruchu pod názvom „Sustainable travel index“. Ide o vyhodnotenie indexu udržateľnosti v cestovaní, ktoré   za rok 2021  výskumníci realizovali v 99 krajinách sveta. Najnovšie výsledky prezentovala Caroline Bremmer  na on-line diskusii ITB Berlin  11. marca 2022.  zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=yXBq8TXDO4c

Najdôležitejšie  informácie zo správy

spočívajú v konštatovaní,  že udržateľné cestovanie má mimoriadny význam aj v postpandemickom období; spotrebitelia v cestovnom ruchu vnímajú značku ako významný  činiteľ pri rozhodovaní o tom kam budú cestovať a ktoré služby budú využívať; udržateľné cestovanie však nie je adekvátne proklamovanému odhodlaniu konať s cieľom udržateľnosti.

Potvrdzuje sa, že  ničivé dopady pandémie na cestovný ruch zmenili myslenie ľudí,  ktoré smeruje ku kvalite a nie kvantite, pričom predpokladom kvality je  do ponuky „vkladať hodnotu “ udržateľnosti. Významné je zistenie  o súčasnom dopyte vo svete. 60 %   spotrebiteľov v cestovnom ruchu chce mať počas každodenného života pozitívny vplyv na svoje životné prostredie.

V dôsledku kolapsu cestovného ruchu sa destinácie  preorientovali na ponuku pre domáci cestovný ruch. Najlepšie výsledky dosahovali Island, Austrália, Nórsko ktoré vytvárajú vysokú pridanú hodnotu pre miestne obyvateľstvo.

Európska zelená dohoda prináša ovocie. Dokumentuje to  20 európskych krajín, ktoré sú v top rebríčku indexu udržateľného cestovania. Ďalší rok si svoju prvú pozíciu udržiava Švédsko, ktoré  rozvíja eko-štýlovú ponuku  zážitkov v podmienkach udržateľného cestovného ruchu.

Spracované podľa: https://www.euromonitor.com/events/tourism-2030-and-beyond-new-normal-or-total-transformation

Potreba štandardných geopolitických a ekonomických podmienok

Optimistické a čiastočne diskutabilné  sú tvrdenia, že „počas pandémie sa do popredia dostali pozitívne sociálne vplyvy cestovného ruchu, ktoré sú životne dôležité pre pracovné miesta, rovnosť, vzdelanie a odstránenie chudoby.“  Snaha podnikov prechádzať na tvorbu pozitívnych vplyvov cestovného ruchu je podľa môjho názoru podmienená oživením cestovného ruchu v štandardných geopolitických a ekonomických podmienkach.

Podobne možno  vnímať aj problém palív v leteckej doprave, ktorá v zmysle záverov  „ nespĺňa parametre Parížskej dohody. Nádeje sa upínajú na budúci pokrok v oblasti biopalív, hybridných elektrických lietadiel a lietadiel poháňaných vodíkom, aby sa splnili priemyselne regulované ciele CORSIA.“ Tieto závery sú pravdivé, avšak je otázka časového horizontu, kedy bude reálne naplniť ciele  programu CORSIA.

Slovensko a rebríček  indexu udržateľného cestovania

Údaje 56  ukazovateľov (indikátorov)  v rámci 7 pilierov udržateľnosti tvoria základ pre každoročné vyhodnotenie indexu udržateľnosti v cestovnom ruchu.   V roku 2021 bola dôležitosť jednotlivých pilierov nastavená  do  20% podielov (udržateľný dopyt, udržateľná doprava a udržateľné ubytovanie)  a   10% podielov ( environmentálna, spoločenská-sociálna , ekonomická udržateľnosť  a riziká). V každom pilieri je vyhodnotenie poradia top 10 krajín  a vyhodnotenie odkiaľ cestovatelia prichádzajú (zdrojové trhy).

Slovensko sa v roku 2021 dostalo na druhú priečku  hneď za Švédskom, ktoré svoje vedúce postavenie malo aj v roku 2020. Slovensko si polepšilo v porovnaní s r. 2020, kedy zaujalo 6. miesto.  Škoda, že Caroline Bremmer nevenovala Slovensku viac pozornosti,  v prezentácii  sa upriamila na Estónsko, ktoré  zaujalo 5. miesto.

Rečníčka upozornila aj na nový model udržateľnosti v cestovnom ruchu, ktorý sa osvedčil na Novom Zélande. Tento sa orientuje na oživenie, regeneráciu cestovného ruchu  s cieľom bezpečného, bezproblémového a udržateľného cestovania. Dlhodobo je vysoko efektívny prístup Mozambiku, ktorý je na vrchole environmentálneho piliera. Je to výsledok transformácie cestovného ruchu, ktorú Mozambik postupne rozvíja už viac ako, 20 rokov.

Záverom:

Správa, že Slovensko je úspešné z aspektu ponuky udržateľného cestovného ruchu je dobrá, potešila. Teraz je však otázka,  či išlo skutočne o pozitívne kroky všetkých aktérov v cestovnom ruchu na Slovensku, alebo je to aj výsledok znížených výkonov cestovného ruchu, kedy sa  automaticky  prejavuje aj zníženie negatívnych dopadov.  Dúfam, že   príslušné ministerstvá budú  predmetný dokument analyzovať. 

Foto: printscreen autorka

V čom je lepšia Malta ako Slovensko?

17.06.2022

Malta prežíva v týchto dňoch už top sezónu. Hotely sú plné, ulice žijú ešte aj po polnoci, disco-kluby sú nabité. Pravdu povediac, Malta je ostrovom prázdnin, dovoleniek, alebo víkendov hlavne pre mladých. Tomu sa už v minulosti prispôsobila ponuka a tento segment ľudí sa na Malte skutočne cíti dobre. Malta pre mladých Angličtinové kurzy majú tradíciu, [...]

V Prahe aj v Budapešti to išlo v Bratislave nie

07.06.2022

Veľké budovy alebo komplexy určené pre kultúru a vedomosti sú možno v našom ponímaní megalománske, zbytočné, málo efektívne. Stačí si zájsť ku susedom a tam vnímajú tieto budovy predsa len inak. Praha Kongresové centrum Praha je dominantou mesta. Pôvodná budova („Palác kultury“ postavený v r. 1981) bola rekonštruovaná a rozšírená v rokoch 1998 [...]

Vezmeme si príklad z Nemecka?

01.06.2022

Cestovanie na celom území za 9 EUR počas celého mesiaca bez obmedzenia Nový program podpory cestovania hromadnou regionálnou dopravou v Nemecku umožní cestovať za cenu 9 EUR/ osoba počas celého 1 mesiaca na území celej krajiny. Cestovný lístok je platný vo všetkých regionálnych a mestských dopravných prostriedkoch či spojoch vrátane metra. [...]

Nigéria, Boko Haram, vojaci

Nigérijská armáda viedla vo vojne proti Boko Haram tajný potratový program

08.12.2022 00:05

Armáda ukončila tisíce tehotenstiev dievčat a žien, ktoré uniesli a znásilnili islamistické skupiny. Mnohé zo žien s interrupciami nesúhlasili, niektoré podanie potratovej injekcie neprežili.

Pedro Castillo

Zatkli peruánskeho prezidenta Castilla. Mal sa pokúsiť o štátny prevrat

07.12.2022 23:17

Poslanci Pedra Castilla zbavili funkcie krátko po tom, čo hlava štátu oznámila zámer zákonodarný zbor rozpustiť a vyhlásiť predčasné voľby.

Štefan Hamran / Roman Mikulec /

Trenčianska prokuratúra preveruje pre nelegálnu migráciu Mikulca a Hamrana

07.12.2022 21:17

Prokuratúra koná na pokyn generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Pápež František

Vojna na Ukrajine pripomína pápežovi fázu holokaustu, operáciu Reinhard

07.12.2022 21:00

Operáciou Reinhard nacisti označovali svoje plány na vyhladenie Židov a Rómov na území Poľska počas druhej svetovej vojny.