Založ si blog

Keď bude pekne

Dni pred Veľkou nocou boli krásne.   Hneď na začiatku cesty smerom na Železnú studničku v Bratislave je pod Červeným mostom priestor pod názvom  Partizánska lúka.  Vidno, že sa mestská časť postarala  o preliezačky a  zariadenia na cvičenie. Bufety fungovali, dokonca aj zmrzlina. Príjemné bolo sledovať detský štebot a radosť rodičov.

Amfiteáter na Partizánskej lúke

Kúsok ďalej je  oplotený priestor s oznamom, že sa tu buduje environmentálne priateľský bufet. Plot je umiestnený  cca na 1/3  asfaltovej kruhovej plochy bývalého amfiteátra.  Stupňovité  hľadisko ešte existuje, ale je v zúboženom stave,  rozpadáva sa.

Amfiteátre v Bratislave sú už len spomienka

Začala som počítať. Amfiteáter  v areáli Bratislavského hradu, ktorý mal kapacitu 7000 divákov neobnovili, na jeho mieste je umelo vytvorená nová Hradná  záhrada. Amfiteáter na Devíne s prekrásnu panorámou na sútok Dunaja a Moravy síce fungoval za tvrdej totality aspoň raz do roka, kedy bolo treba priepustku na vstup do „prihraničnej obce Devín“.  Amfiteáter na Devíne,  mal v časoch jeho funkčnosti (1959, 1960) údajne kapacitu niekoľko desiatok tisíc divákov, niektoré zdroje uvádzajú počet 100 tisíc. V súčasnosti je hľadisko zarastené, rozbité. Budova s javiskom   je v takom dezolátnom  stave,  že ju prikryjú veľkoplošnou plachtou, aby  nebolo vidno túto hanbu z lodí na Dunaji. Amfiteáter na Búdkovej ceste s kapacitou 6650 miest na sedenie a 3000 miest na státie vyhorel, tiež už  neexistuje.

Súčasné  amfiteátre

Podľa dostupných informácií, v Bratislave ponúka  príležitosť   príjemného kultúrneho predstavenia či iného podujatia   v tzv.  „open-air“  podmienkach len   rekonštruovaný amfiteáter  v Sade Janka Kráľa,  ďalej  amfiteáter   v Rači (850 miest na sedenie a 300 na státie),  amfiteátre na Kuchajde  a pri Štrkoveckom jazere. Všetky majú skôr komornejší charakter,  štandard vybavenia je rôzny.

Čo z toho vyplýva:

Mladí ľudia nevedia o čom píšem, ale pravda je, že všetky menované  amfiteátre existovali,  tisícky návštevníkov si užívali kultúrne podujatia. Bol to štandardný „letný priestor“.   Hlavné mesto SR Bratislava má v súčasnosti len spomínané 4 milé ale malé amfiteátre. Provizórne  postavené pódium  (po novom už len stage)   počas Bratislavského kultúrneho leta nie je rovnocenná náhrada.

Malý dodatok

Ďalší príbeh je  o budovách.  Bratislava prišla v minulosti o priestory Parku kultúry a oddychu na nábreží Dunaja,  Bratislava nezachránila  Istropolis a je otázka, či sa bude vedieť postarať o dožívajúce kultúrne domy v Ružinove, v Ovsišti alebo v Dúbravke.

Očakávané  kongresové a kultúrne centrum  bez  sľúbených 60 miliónov zo štátneho rozpočtu asi tak rýchlo nebude a  je otázka koľko  bytov, kancelárií  a obchodov dostane v tejto stavbe prednosť na úkor plochy určenej na kultúrne účely.

 

V čom je lepšia Malta ako Slovensko?

17.06.2022

Malta prežíva v týchto dňoch už top sezónu. Hotely sú plné, ulice žijú ešte aj po polnoci, disco-kluby sú nabité. Pravdu povediac, Malta je ostrovom prázdnin, dovoleniek, alebo víkendov hlavne pre mladých. Tomu sa už v minulosti prispôsobila ponuka a tento segment ľudí sa na Malte skutočne cíti dobre. Malta pre mladých Angličtinové kurzy majú tradíciu, [...]

V Prahe aj v Budapešti to išlo v Bratislave nie

07.06.2022

Veľké budovy alebo komplexy určené pre kultúru a vedomosti sú možno v našom ponímaní megalománske, zbytočné, málo efektívne. Stačí si zájsť ku susedom a tam vnímajú tieto budovy predsa len inak. Praha Kongresové centrum Praha je dominantou mesta. Pôvodná budova („Palác kultury“ postavený v r. 1981) bola rekonštruovaná a rozšírená v rokoch 1998 [...]

Vezmeme si príklad z Nemecka?

01.06.2022

Cestovanie na celom území za 9 EUR počas celého mesiaca bez obmedzenia Nový program podpory cestovania hromadnou regionálnou dopravou v Nemecku umožní cestovať za cenu 9 EUR/ osoba počas celého 1 mesiaca na území celej krajiny. Cestovný lístok je platný vo všetkých regionálnych a mestských dopravných prostriedkoch či spojoch vrátane metra. [...]

Nigéria, Boko Haram, vojaci

Nigérijská armáda viedla vo vojne proti Boko Haram tajný potratový program

08.12.2022 00:05

Armáda ukončila tisíce tehotenstiev dievčat a žien, ktoré uniesli a znásilnili islamistické skupiny. Mnohé zo žien s interrupciami nesúhlasili, niektoré podanie potratovej injekcie neprežili.

Pedro Castillo

Zatkli peruánskeho prezidenta Castilla. Mal sa pokúsiť o štátny prevrat

07.12.2022 23:17

Poslanci Pedra Castilla zbavili funkcie krátko po tom, čo hlava štátu oznámila zámer zákonodarný zbor rozpustiť a vyhlásiť predčasné voľby.

Štefan Hamran / Roman Mikulec /

Trenčianska prokuratúra preveruje pre nelegálnu migráciu Mikulca a Hamrana

07.12.2022 21:17

Prokuratúra koná na pokyn generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Pápež František

Vojna na Ukrajine pripomína pápežovi fázu holokaustu, operáciu Reinhard

07.12.2022 21:00

Operáciou Reinhard nacisti označovali svoje plány na vyhladenie Židov a Rómov na území Poľska počas druhej svetovej vojny.