Založ si blog

Problém hotelov nie je len COVID

Situácia v hoteloch  sa nezlepšuje

To je vyjadrenie Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska. Na základe ich vlastného prieskumu konštatujú, že  aj napriek otvoreniu hotelov v závere decembra 2021 a otvoreniu reštaurácií začiatkom januára 2022, sa situácia v gastro sektore a hotelierstve zásadne nezlepšila. Práve naopak. Viac ako 40% opýtaných prevádzok aj po uvoľnení opatrení a otvorení muselo svoje prevádzky znova zatvoriť. „Hlavným dôvodom zatvárania prevádzok je pokles dopytu a chýbajúci hostia“.

Až tri štvrtiny opýtaných manažérov prevádzok uviedlo, že v januári 2022 zaznamenali pokles tržieb o viac ako 40% v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019. V mesiaci január dosiahlo 60% hotelov a penziónov vyťaženosť svojich kapacít do 20%. Len necelých 12% hotelov a penziónov malo obsadenosť vyššiu ako 40%, čo predstavuje úroveň, pri ktorej tržby zvyčajne pokryjú náklady.

Hlavné dôvody poklesu v r. 2022

uvádzajú prevádzkovatelia meniace sa opatrenia, predovšetkým podmienky pre vstup hostí do prevádzok zariadení (51% prevádzkovateľov). Iba 12% z nich vidí ako hlavnú príčinu poklesu obavu hostí z možného nakazenia sa ochorením COVID- 19.

Poznámka autorky – ďalší problém

Uvedené údaje prezentujú názory hotelov z pohľadu ich  doterajších ekonomických výsledkov.    Znižovanie dopytu hostí však možno očakávať aj v ďalších mesiacoch. Raketové zvyšovanie cien základných potravín a energií predstavuje pre obyvateľov Slovenska ďalší životný problém. Z uvedených dôvodov sa dostáva do popredia nielen ekonomická situácia hotelov ale aj ekonomická situácia obyvateľov Slovenska. Pokiaľ  na Slovensku nebudú prijaté systémové opatrenia, sociálne nožnice sa budú výrazne otvárať a je otázka, kto si bude môcť dovoliť bývať v hoteli, ísť do reštaurácie, alebo s rodinou prežiť dovolenkový víkend.

Inaugurácia v RTVS

09.03.2023

Slovenská RTVS vysielala priamy prenos z inaugurácie nového prezidenta ČR Petra Pavla. Moderátor RTVS rozhovore s protokolistkou breptal, ale to sa stáva. Čo však prekvapilo, že nemá ani len základnú vedomosť, kto bol autorom opery Libuše. Asi B. Smetana mu nič nehovorí a tak stále hovoril o A. Dvořákovi. Fanfáry z opery Libuše sú vždy súčasťou inaugurácie, pán [...]

To nie je zaujímavé. . . . .

07.02.2023

Dnes, 17,53 hod. v Bratislave. Potešilo ma, že dosť veľká skupina mladých anglicky hovoriacich ľudí ide so svojim sprievodcom po námestí SNP. Fajn, že sú tu, milí usmievaví. Všetci idú ku budove nemocnice Milosrdných bratov. Rýchlejší chlapci smerom ku pamätnej tabuli VPN. Sprievodca v čiapočke kričí, to nie je zaujímavé a rukou im ukazuje, aby sa presunuli [...]

Bude záujem o pôvodne česko-slovenskú značku v novom šate?

01.02.2023

Čedok je historicky najstaršia cestovná kancelária v strednej Európe, kde pôsobí od roku 1920. Po rozdelení Česko-Slovenska značku Čedok používa cestovná kancelária v Českej republike. Na Slovensku značku nebolo možné používať. Na území Česka Čedok pôsobí nepretržite, od svojho vzniku, avšak vlastnícke vzťahy a kapitálové zabezpečenie sa po r. 1990 [...]

B.Štiavnica požiar ZUŠ MŽP  SVP

B. Štiavnica dostala prvú pomoc po požiari, envirorezort venuje pre ZUŠ bývalú budovu vodohospodárov

20.03.2023 14:20

Pri záchranných prácach sa podarilo uchrániť všetky hodnotné a zbierkové predmety.

petržalka polícia bratislava

Tragédia v Petržalke: Policajti nedokázali nájsť byt, z ktorého muž vypadol. Začali trestné stíhanie

20.03.2023 13:30

Polícia poskytla viac informácií o tragickej smrti troch ľudí. Prípad mŕtveho dieťaťa vyšetrujú ako obzvlášť závažný zločin vraždy.

Richard Rybníček

Rybníček nebude kandidovať v parlamentných voľbách, chce pokračovať ako prezident Únie miest

20.03.2023 13:08

Prioritou je pre neho projekt Európske hlavné mesto kultúry 2026, ktorý udelili Trenčínu.

Austrália Afganistan zločiny vojnové vojak obvinenie

Austrálske úrady obvinili prvého bývalého vojaka z vojnových zločinov v Afganistane

20.03.2023 13:03

Austrálske úrady obvinili prvého austrálskeho veterána z vojnového zločinu v súvislosti s údajnou vraždou spáchanou v Afganistane.