Založ si blog

Problém hotelov nie je len COVID

Situácia v hoteloch  sa nezlepšuje

To je vyjadrenie Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska. Na základe ich vlastného prieskumu konštatujú, že  aj napriek otvoreniu hotelov v závere decembra 2021 a otvoreniu reštaurácií začiatkom januára 2022, sa situácia v gastro sektore a hotelierstve zásadne nezlepšila. Práve naopak. Viac ako 40% opýtaných prevádzok aj po uvoľnení opatrení a otvorení muselo svoje prevádzky znova zatvoriť. „Hlavným dôvodom zatvárania prevádzok je pokles dopytu a chýbajúci hostia“.

Až tri štvrtiny opýtaných manažérov prevádzok uviedlo, že v januári 2022 zaznamenali pokles tržieb o viac ako 40% v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019. V mesiaci január dosiahlo 60% hotelov a penziónov vyťaženosť svojich kapacít do 20%. Len necelých 12% hotelov a penziónov malo obsadenosť vyššiu ako 40%, čo predstavuje úroveň, pri ktorej tržby zvyčajne pokryjú náklady.

Hlavné dôvody poklesu v r. 2022

uvádzajú prevádzkovatelia meniace sa opatrenia, predovšetkým podmienky pre vstup hostí do prevádzok zariadení (51% prevádzkovateľov). Iba 12% z nich vidí ako hlavnú príčinu poklesu obavu hostí z možného nakazenia sa ochorením COVID- 19.

Poznámka autorky – ďalší problém

Uvedené údaje prezentujú názory hotelov z pohľadu ich  doterajších ekonomických výsledkov.    Znižovanie dopytu hostí však možno očakávať aj v ďalších mesiacoch. Raketové zvyšovanie cien základných potravín a energií predstavuje pre obyvateľov Slovenska ďalší životný problém. Z uvedených dôvodov sa dostáva do popredia nielen ekonomická situácia hotelov ale aj ekonomická situácia obyvateľov Slovenska. Pokiaľ  na Slovensku nebudú prijaté systémové opatrenia, sociálne nožnice sa budú výrazne otvárať a je otázka, kto si bude môcť dovoliť bývať v hoteli, ísť do reštaurácie, alebo s rodinou prežiť dovolenkový víkend.

Keď sú informácie o cestovaní len poskladané slová bez pravdivého obsahu

02.07.2023

V dnešnom vysielaní Metropolitného rádia o 9,35 som si vypočula zmes informácií čo všetko bude platiť turista po príchode do zahraničia. Pani moderátorka čítala informácie rýchlo ale dosť neisto. Bolo zrejmé, že ani ona sama si nebola istá, či číta informácie pre individuálne cestujúceho alebo účastníka zájazdu. Neuvádzala ani prameň, z ktorého tieto [...]

Trojbalíček bez efektu, ITF Slovakiatour – labutia pieseň?

24.04.2023

Všetci poznáme marketingové balíčky 3 v jednom. V prípade ITF Slovakiatour (v minulosti veľtrhu cestovného ruchu) je to však naopak. Tento rok bol cestovný ruch len jednou minimálnou tretinkou celého podujatia. V bratislavskej Inchebe sa zmestili tri výstavy do komplexu areálu aj to ešte s veľkou časťou nevyužitého priestoru. Je otázka, či ide o postcovidový [...]

Nový down-town v Bratislave vyvára sociálnu priepasť

12.04.2023

Metropolitný inštitút Bratislava v rámci seriálu „Plánujeme Bratislavu“ zorganizoval podujatie s troma architektmi na tému: Ako vytvoriť obľúbenú ulicu. Pozvanie do diskusie prijal česko-japonský architekt, publicista a pedagóg Osamu Okamura, spoločne s architektkou Natáliou Puschmannovou zo Sekcie tvorby mestských priestorov MIB a architektom a riaditeľom [...]

Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Zelenskyj bude na samite krajín G7, svoj prejav pre amerických senátorov nečakane zrušil

06.12.2023 06:00

Jedno virtuálne stretnutie zrušil, na druhom sa zúčastní. Zelenskyj prekvapujúco nevystúpil v americkom Senáte, ale bude hovoriť s lídrami G7.

zostreleny dron Sahid 136

Drony Šáhid im na Ukrajine chystajú cestu: na čo si Rusi šetria rakety?

06.12.2023 05:55

November priniesol zvýšený počet útokov dronmi Šáhid 131 a 136 na ukrajinskú infraštruktúru. Rusko napriek očakávaniam nenasadilo strely s plochou dráhou letu. Na čo si ich šetrí?

zmena klimy  klimaticka zmena  klima

November bol najteplejší v histórii, rekordný bude aj celý rok 2023

06.12.2023 05:43

Priemerná novembrová teplota bola 14,22 stupňa Celzia, čo je o 0,85 stupňa viac, ako predstavuje priemer posledných troch desaťročí

húfnica

Húfnice dostane ukrajinská armáda skôr ako tá slovenská. Rozhodol o tom Naď, Kaliňák žiada audit

06.12.2023 05:30

„Všetko mešká, neexistuje zbrojná výroba, ktorá by nemeškala. Je to rozbité. Diali sa tu neuveriteľné veci a Zuzana prejde auditom,“ zdôraznil Kaliňák.