Založ si blog

Pomáhať a chrániť

bolo to koncom novembra,  nemala som veľa času na obdivovanie trasy, napokon poznám ju celkom dobre. Zastávky ako vždy na rakúsko-slovinskej hranici. Natankovať, kúpiť diaľničnú známku aj  zajesť si pljeskavicu, alebo gulášovú polievku.  Nuž a potom už len zdravotné zastávky.  Všetko som stihla, fajn. Len maličkosť, niekde som zabudla  okuliare a peňaženku.  Poviem úprimne, nemala som čas rozmýšľať,  ani sa vracať späť hľadať tieto veci. Za novučkými optickými okuliarmi mi bolo ľúto,  zachránili ma  staršie, rezervné   a základ cestovania –  kreditka mimo peňaženky.

Dva týždne neskôr  som dostala e-mail zo slovinskej polície. Oznámili mi, že  moju peňaženku a okuliare posielajú na veľvyslanectvo SR v Ľubľane. E-mail bol kultivovaný a dobrá správa potešila.  Následne sa ozvalo naše veľvyslanectvo v Ľubľane,  s ktorým som mala možnosť odkomunikovať spôsob, ako sa dostanú  zabudnuté veci späť ku mne.

Prečo to píšem?

  1. Slovinská polícia si váži cestujúcich vo svojej krajine a pomáha im. Na základe karty, kde bolo uvedené moje meno vyhľadali môj email,  napísali mi a postúpili nájdené veci aj s celým  neporušeným finančným obnosom  peňaženky na veľvyslanectvo SR.
  2. Veľvyslanectvo SR mi zaslalo kompletný  balíček na  dohodnutú adresu.

Môžeme si povedať štandard.  Áno, tak to má byť, ale mňa to skutočne potešilo. Vážim, si vynaložené úsilie,  perfektnú spoluprácu  slovinskej polície aj veľvyslanectva SR v Ľubľane.

Šťastnú cestu do Slovinska….

foto: autorka

V čom je lepšia Malta ako Slovensko?

17.06.2022

Malta prežíva v týchto dňoch už top sezónu. Hotely sú plné, ulice žijú ešte aj po polnoci, disco-kluby sú nabité. Pravdu povediac, Malta je ostrovom prázdnin, dovoleniek, alebo víkendov hlavne pre mladých. Tomu sa už v minulosti prispôsobila ponuka a tento segment ľudí sa na Malte skutočne cíti dobre. Malta pre mladých Angličtinové kurzy majú tradíciu, [...]

V Prahe aj v Budapešti to išlo v Bratislave nie

07.06.2022

Veľké budovy alebo komplexy určené pre kultúru a vedomosti sú možno v našom ponímaní megalománske, zbytočné, málo efektívne. Stačí si zájsť ku susedom a tam vnímajú tieto budovy predsa len inak. Praha Kongresové centrum Praha je dominantou mesta. Pôvodná budova („Palác kultury“ postavený v r. 1981) bola rekonštruovaná a rozšírená v rokoch 1998 [...]

Vezmeme si príklad z Nemecka?

01.06.2022

Cestovanie na celom území za 9 EUR počas celého mesiaca bez obmedzenia Nový program podpory cestovania hromadnou regionálnou dopravou v Nemecku umožní cestovať za cenu 9 EUR/ osoba počas celého 1 mesiaca na území celej krajiny. Cestovný lístok je platný vo všetkých regionálnych a mestských dopravných prostriedkoch či spojoch vrátane metra. [...]

Nigéria, Boko Haram, vojaci

Nigérijská armáda viedla vo vojne proti Boko Haram tajný potratový program

08.12.2022 00:05

Armáda ukončila tisíce tehotenstiev dievčat a žien, ktoré uniesli a znásilnili islamistické skupiny. Mnohé zo žien s interrupciami nesúhlasili, niektoré podanie potratovej injekcie neprežili.

Pedro Castillo

Zatkli peruánskeho prezidenta Castilla. Mal sa pokúsiť o štátny prevrat

07.12.2022 23:17

Poslanci Pedra Castilla zbavili funkcie krátko po tom, čo hlava štátu oznámila zámer zákonodarný zbor rozpustiť a vyhlásiť predčasné voľby.

Štefan Hamran / Roman Mikulec /

Trenčianska prokuratúra preveruje pre nelegálnu migráciu Mikulca a Hamrana

07.12.2022 21:17

Prokuratúra koná na pokyn generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Pápež František

Vojna na Ukrajine pripomína pápežovi fázu holokaustu, operáciu Reinhard

07.12.2022 21:00

Operáciou Reinhard nacisti označovali svoje plány na vyhladenie Židov a Rómov na území Poľska počas druhej svetovej vojny.