Založ si blog

Využije Slovensko možnosť prezentovať cestovný ruch na EXPO v Dubaji?

Včera začala svetová výstava EXPO 2020 v Dubaji,  na ktorej 192 vystavovateľov bude  pol roka (do 31. marca 2022)   prezentovať  verejnosti svoje expozície.  Momentálne je v Dubaji veľmi teplo,  horúčavy dosahujú cca 40 º C a návštevníci sú hlavne domáci.  Očakáva sa, že približne od novembra prídu do Dubaja na EXPO  v prevažnej miere  zahraniční návštevníci. Treba povedať, že EXPO je aj veľmi významná príležitosť pre prezentáciu ponuky cestovného ruchu danej krajiny.

Ministerstvo hospodárstva SR na svojej web stránke https://www.mhsr.sk/expo/aktualne-informacie zdôrazňuje,  že ide o prvú  svetovú výstavu v regióne Blízkeho Východu, Afriky a Ázie a zároveň prvú v arabskom svete.  Hlavnú tému výstavy  „Spájanie myšlienok, vytváranie budúcnosti“ („Connecting Minds, Creating the Future“)  podporujú  tri subtémy „Príležitosť“, „Mobilita“ a „Udržateľnosť“.  Ministerstvo informuje, že Slovenská republika sa bude prezentovať na Expo  v Dubaji v rámci tematickej zóny „Mobilita“.

 

„Mobilita“  – priam ušitá téma aj pre cestovný ruch

Aké máme informácie o prezentácii cestovného ruchu v slovenskom pavilóne,  ktorý má byť otvorený  v priebehu konania výstavy?  Hľadala som, pátrala som, ale zatiaľ Slovakia  Travel,  marketingová inštitúcia, ktorá bola v apríli 2021  zriadená v kompetencii Ministerstva dopravy a výstavby SR  zverejnila len základnú myšlienku. Slovensko bude prezentovať kúpeľníctvo.  Konkrétne informácie Travel Slovakia zatiaľ nemedializuje, žiaden koncept príspevku cestovného ruchu do slovenského pavilónu nie je verejnosti známy.

 

Čo naši západní susedia z Českej republiky?

Podľa dnešných informácií  českej marketingovej agentúry pre cestovný ruch Czech tourism, táto krajina v svojom  pavilóne, ktorý bol včera v deň otvorenia  svetovej výstavy sprístupnený,  prezentuje  tri české destinácie cestovného ruchu, ktoré majú osloviť návštevníka.

Kúpele „Mariánske Lázně“  Česi virtuálne prezentujú  aj hravým spôsobom. Návštevník má možnosť naplniť si bazén, zjesť oplátky. „Prachovské  skály“  svojou prezentáciou stimulujú filatelistov. Tretia destinácia  „Južná Morava“ ponúka virtuálnu ochutnávku  hrozna vypestovaného v juhomoravských vinohradoch a dokonca  návštevníci  majú možnosť virtuálne tancovať  s tanečnicou v Kyjovskom kroji.

 

Slovakia Travel

Slovakia Travel možno  pripravuje v súvislosti s témou „ Kúpeľníctvo“   niečo úžasné, čo poteší celý svet.   Dúfajme, že pôjde o príjemné prekvapenie. Predsa je však hrozba,     aby     Slovakia  Travel nezaspala ako tá zakliata princezná hlbokým spánkom. V konkurencii 129 krajín   aj téma kúpeľníctva si  bude vyžadovať  výnimočné, nadčasové, zaujímavé, progresívne prvky výstavníctva a  marketingovej komunikácie s návštevníkmi. Tak aby   pred Slovenským pavilónom boli zástupy návštevníkov, chtivých  dozvedieť sa všetko o slovenských kúpeľoch.   Video, fotografie, cimbalová muzika  a bryndzové halušky  asi nepostačia…….

Keď sú informácie o cestovaní len poskladané slová bez pravdivého obsahu

02.07.2023

V dnešnom vysielaní Metropolitného rádia o 9,35 som si vypočula zmes informácií čo všetko bude platiť turista po príchode do zahraničia. Pani moderátorka čítala informácie rýchlo ale dosť neisto. Bolo zrejmé, že ani ona sama si nebola istá, či číta informácie pre individuálne cestujúceho alebo účastníka zájazdu. Neuvádzala ani prameň, z ktorého tieto [...]

Trojbalíček bez efektu, ITF Slovakiatour – labutia pieseň?

24.04.2023

Všetci poznáme marketingové balíčky 3 v jednom. V prípade ITF Slovakiatour (v minulosti veľtrhu cestovného ruchu) je to však naopak. Tento rok bol cestovný ruch len jednou minimálnou tretinkou celého podujatia. V bratislavskej Inchebe sa zmestili tri výstavy do komplexu areálu aj to ešte s veľkou časťou nevyužitého priestoru. Je otázka, či ide o postcovidový [...]

Nový down-town v Bratislave vyvára sociálnu priepasť

12.04.2023

Metropolitný inštitút Bratislava v rámci seriálu „Plánujeme Bratislavu“ zorganizoval podujatie s troma architektmi na tému: Ako vytvoriť obľúbenú ulicu. Pozvanie do diskusie prijal česko-japonský architekt, publicista a pedagóg Osamu Okamura, spoločne s architektkou Natáliou Puschmannovou zo Sekcie tvorby mestských priestorov MIB a architektom a riaditeľom [...]

Izrael, Palestína, Chán Junis, Pásmo Gazy,

Šéf OSN žiada prímerie v Gaze. Izraelský minister ho nazval hrozbou pre svetový mier

07.12.2023 06:40

Izraelský minister zahraničných vecí Eli Kohen ostro kritizoval generálneho tajomníka OSN Antonia Guterresa, ktorý varoval pred situáciou v Pásme Gazy.

náboje, zbraň, poprava

Streľba v centre Bruselu si vyžiadala štyroch zranených

07.12.2023 06:04

Pri streľbe na hlavnej nákupnej ulici v centre Bruselu boli v stredu večer zranení štyria ľudia, informovala polícia belgického hlavného mesta.

Delegácia EÚ v Číne

Čína žiada od EÚ spoluprácu na zabezpečení stability a vyhnúť sa zasahovaniu

07.12.2023 06:00

Čínsky prezident Si Ťin-pching vyzval EÚ, aby spolupracovala s Čínou na zabezpečení globálnej stability a vyhla sa zasahovaniu.

šimkovičová

Šimkovičová a Remišová v Rakúsku, Taraba v Kanade, Sulík v Austrálii. Majetkové priznania ukázali zahraničné majetky politikov

07.12.2023 06:00

Niektorí sa chystajú v zahraničných domoch stráviť dôchodok, iní preferujú mimoslovenské bývanie už dnes.