Založ si blog

Kedy si všimnú zodpovedné marketingové inštitúcie cestovného ruchu, že máme nové pamiatky zapísané do UNESCO?

Gerulata v Rusovciach (Bratislava)  a  a Kelamantia  v Iži (Komárno)

Denné periodikum  v dnešnom podcaste  a odborný časopis v článku informujú o tom, že  rímske vojenské tábory Gerulata Rusovce (Bratislava) a Kamantia v Iži  (Komárno) boli zapísané do svetového zoznamu kultúrneho  dedičstva UNESCO. V rozhovore s archeológmi Jaroslavou Schmidtovou a Ľudovítom Mathedészom z Múzea mesta Bratislava Antická Gerulata. si možno vypočuť (prečítať) skúsenosti z výskumu a zaujímavé poznatky zo života v období rímskeho impéria vo vojenskom tábore i v celej lokalite Gerulaty a okolia pozdĺž Dunaja. Ide o lokality a pamiatky, zaujímavé pre cestovný ruch.

 

Ako prezentujú Gerulatu  inštitúcie zodpovedné za marketing a medializáciu cestovného ruchu?

 

Slovakia travel   je bohatá stránka. Treba mať  však dávku   trpezlivosti ako sa dopátrať ku týmto pamiatkam.

V rámci informácíí o pamiatkach UNESCO sa zmieňuje o kandidatúre Limes Romanus  v povodí Dunaja.

https://slovakia.travel/kam-ist/pamiatky-unesco

V informáciách o kultúre, hradoch zámkoch je Gerulata na 131. mieste.  Kalemantia v Iži absentuje.

Filrovaním cez „monumenty a architektúra“    nájdeme Gerulatu  na 42. mieste. Aj tu Kalemantia v Iži nie je zaradená.

https://trip.slovakia.travel/explore?lang=sk&categories=7021bab6-5362-4964-bb2a-f13afe84aa0d,e0b137aa-fa59-4490-9a8c-26020a9daae0,034141c5-728f-48d6-a608-50eff8c046ba,b9796bf8-2483-495b-9cb4-862b4532a85e,56e523d0-42ec-4f67-807a-36fe989761f4&center=17.2160,48.2489&accommodationPersons=2&zoom=8.0&showResults=144

Oblastná organizácia CR  BTB  a Gerulata

Záujemca o pamiatky v Bratislave sa len tak náhodou o  Gerulate nedozvie. Stránka visit Bratislava  popisuje  možnosti návštevy historických pamiatok s textom z ktorého vyplýva, že história Bratislavy začína v 20. storočí….

https://www.visitbratislava.com/sk/co-robit/kultura-a-umenie/muzea-a-galerie/

Pokiaľ to turistu neodradí, tak poctivým rolovaním sa dostane na 49 obrázok s Gerulatou  a kliknutím  automaticky prechádza   na web  múzea Gerulata.

Toto múzeum poskytuje držiteľom Bratislava card bezplatný vstup.  Počas leta  organizujú kreatívne podujatia  pre rodiny s deťmi.

Medializácia Gerulaty je zo strany oblastnej organizácie BTB  je však skromná,  nenápadná.

Možno by bolo treba trochu upratať obsah aj poradie  informácií podľa abecedy a nastaviť filter napr. podľa možnosti „bezplatnej“ návštevy cez Bratislava card.

Oblastná organizácia CR Podunajsko a Kelamantia

Zmienka  o Iži ako obci je na web Podunajska hneď na lište. Ku informáciám o rímskom tábore sa treba preklikať cez pamiatky, kde  z celkového počtu 13 obrázkov sú na 10. a 11. mieste pohľady na priestor Kelamantie a budovu múzea. Preklikom cez obrázok sa záujemca dostáva ku spracovanému textu v jazykových mutáciách, ktorý dokumentujú viaceré fotografie. https://www.visitdanube.eu/sk/pamatihodnosti-3

 

Pamiatka UNESCO je značka

Nielen pre odborníkov a študentov,  ale aj pre bežných návštevníkov bez rozdielu, či ide o domácich, alebo  zahraničných.

Naše „cestovno-ruchárske“  marketingové inštitúcie  si to asi ešte nevšimli.  Oblastné organizácie  nepovažujú za potrebné upozorniť na skutočnosť, že „ich“  rímske pamiatky boli kandidátmi na ocenenie touto značkou. V súčasnosti by sa žiadalo, urobiť z tejto novinky   daných pamiatok  „TOP“ aj s logom UNESCO na celoslovenskej úrovni aj na úrovni oboch oblastných organizácii cestovného ruchu.   Nehovoriac o krátkom niekoľkosekundovom videu na úvod  Veď každá pamiatka zapísaná do zoznamu UNESCO  je  pre destináciu úspech!!!!

Keď sú informácie o cestovaní len poskladané slová bez pravdivého obsahu

02.07.2023

V dnešnom vysielaní Metropolitného rádia o 9,35 som si vypočula zmes informácií čo všetko bude platiť turista po príchode do zahraničia. Pani moderátorka čítala informácie rýchlo ale dosť neisto. Bolo zrejmé, že ani ona sama si nebola istá, či číta informácie pre individuálne cestujúceho alebo účastníka zájazdu. Neuvádzala ani prameň, z ktorého tieto [...]

Trojbalíček bez efektu, ITF Slovakiatour – labutia pieseň?

24.04.2023

Všetci poznáme marketingové balíčky 3 v jednom. V prípade ITF Slovakiatour (v minulosti veľtrhu cestovného ruchu) je to však naopak. Tento rok bol cestovný ruch len jednou minimálnou tretinkou celého podujatia. V bratislavskej Inchebe sa zmestili tri výstavy do komplexu areálu aj to ešte s veľkou časťou nevyužitého priestoru. Je otázka, či ide o postcovidový [...]

Nový down-town v Bratislave vyvára sociálnu priepasť

12.04.2023

Metropolitný inštitút Bratislava v rámci seriálu „Plánujeme Bratislavu“ zorganizoval podujatie s troma architektmi na tému: Ako vytvoriť obľúbenú ulicu. Pozvanie do diskusie prijal česko-japonský architekt, publicista a pedagóg Osamu Okamura, spoločne s architektkou Natáliou Puschmannovou zo Sekcie tvorby mestských priestorov MIB a architektom a riaditeľom [...]

vojna na Ukrajine, Charkov

Poľsko chce poslať Ukrajincov domov bojovať. Podľa ministra sú Poliaci pobúrení, keď vidia mladých z Ukrajiny vysedávať v ich kaviarňach

25.04.2024 06:24

Poľsko je pripravené pomôcť Ukrajine pri návrate mužov vo vojenskom veku, uviedol poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

SR ÚV MZ Fico Dolinková rokovanie kontrola TK BAX

Kontrolóri o stave zdravotníctva: Štát na jeho riadenie rezignoval, dôsledky pre pacientov sú alarmujúce

25.04.2024 06:05

Nemáme prehľad o financiách, nemodernizujeme a najakútnejším problémom je chýbajúci lekársky a ošetrovateľský personál.

vojna na Ukrajine, Bachmut

ONLINE: Pistorius: Rusi už vyrábajú viac zbraní, než potrebujú proti Ukrajine

25.04.2024 06:00

Veľká časť toho, čo sa vyrobí v ruských vojenských závodoch, nemieri na front na Ukrajine, ale končí v skladoch, tvrdí nemecký minister obrany Boris Pistorius.

Špióni

Kradnuté technológie, sabotáže aj plánované útoky. Európu zaplavujú čínski a ruskí špióni

25.04.2024 06:00

Špiónov, ktorí pracovali pre Čínu, zadržali v Británii aj v Nemecku. Ruských, ktorí pripravovali aj útoky, odhalila nemecká polícia.