Kúpeľníctvo, fenomén, na ktorý sa spoliehajú všetky lokality s termálnymi prameňmi, bahnom, či výbornými klimatickými podmienkami. Veľa sa hovorí o regeneračnej, rekreačnej a liečebnej funkcii kúpeľov. Aká je realita? Situáciu v kúpeľníctve komentovali odborníci z Českej republiky, Maďarska, Poľska a domáceho Slovenska v Piešťanoch. Prezentovali údaje, ukazovateľ kvality zdravia „healthy life year“, ktorý vyjadruje, do akej výšky veku žijú ľudia relatívne kvalitný život bez výrazných zdravotných ťažkostí.
Občania SR si vybojovali nelichotivé posledné miesto v porovnaní s našimi susedmi. Bez výrazných zdravotných problémov žijeme len do veku 53,7 roka. Naši českí susedia si vylepšili svoj život až do veku 64 rokov, Maďari do 60 tich rokov života.
Regeneračná a rekreačná funkcia by sa mala premietnuť do tzv. primárnej prevencie. Podľa vyjadrenia MUDr. Janky Zálešákovej, prezidentky Asociácie slovenských kúpeľov, umožní primárna prevencia predĺžiť život bez zdravotných ťažkostí až o dva roky.
Ako dosiahnuť tento cieľ?
Maďarskí a poľskí odborníci zdôrazňovali možnosti finančnej podpory kúpeľníctva prostredníctvom kúpeľného poplatku. Tejto zaplatí každý hosť v kúpeľoch a štát prispeje adekvátnou sumou nastavenou v určitom koeficiente podľa výšky vybraného kúpeľného poplatku. Kúpeľný poplatok (v minulosti existoval aj na území Slovenska) je významný preto, že peniaze sa vracajú do rozpočtu mesta a ich využitie musí smerovať zásadne pre potreby rozvoja kúpeľov. Snaha o opätovné zavedenie kúpeľného poplatku na Slovensku je podľa môjho názoru málo reálna. Slovensko nabehlo na model podpory rozvoja cestovného ruchu prostredníctvom výšky vybranej dane z ubytovania. Tento ukazovateľ tvorí jedno z kritérií na stanovenie výšky podpory činnosti oblastných organizácií cestovného ruchu, v ktorých by mali participovať v pozícii členov aj kúpeľné podniky a kúpeľné mestá.
Ďalšia možnosť sa javí prostredníctvom príspevku zdravotnej poisťovne. Skúsenosti s tzv. edukatívnymi pobytmi pre zdravotne rizikové skupiny obyvateľstva z Islandu, Maďarska, či Rakúska potvrdzujú správnu cestu.
Nemecký model financovania hovorí o podpore primárnej prevencie zdravia v kúpeľoch s finančnou podporou sociálnej poisťovne. Možno stojí na zváženie a ekonomickú analýzu tento prístup aj u nás. Slovenská sociálna poisťovňa by mohla opätovne pôsobiť aj v pozícii pomoci s cieľom preventívne zlepšiť kvalitu zdravia slovenského obyvateľstva. Jej precízny postoj ku výberu sociálneho poistenia od občanov SR by sa mohol osvedčiť a premietnuť aj v precíznom postoji podpory zdravia týchto občanov.
Kúpele by mohli zabezpečiť dlhší ...
Celá debata | RSS tejto debaty