ESPERANTO v Nitre

Otvorenie 101. svetového kongresu ESPERANTO  v Nitre  ma prekvapilo.

Milé prekvapenie – 1400 účastníkov z celého sveta, zo všetkých kontinentov.  Fantastická  atmosféra, príjemná, hravá.  Ľudia, ktorí prišli sa jednoducho radovali, že sa opäť stretli,  že sa porozprávajú vo svojom  medzinárodnom jazyku  ESPERANTO  a že budú debatovať na témy, ktoré ich najviac zaujímajú.  Dokonca aj oficiálne príhovory, nevyhnutné pre slávnostné otvorenie boli  prednesené s úsmevom a prijaté s úsmevom.  Primátor mesta  Jozef Dvonč  ukázal, že sa dá osloviť  ľudí rozdielnych kultúr, veku či národnosti s príjemnou odozvou.    Každá krajina pozdravila kongres. Zástup predstaviteľov s podmienkou jednej vety predstavoval minimálne polhodinu. Pozdravy  zaujali, boli o ľuďoch, o ich spoločnej  komunikácii  so zmienkou  svojej krajiny, niekedy aj  prezentácie oblečenia odkiaľ prichádzajú.

Svetový kongres, ktorý sa koná v Nitre je pre slovenský kongresový cestovný ruch  úspechom.  Program nastavený na niekoľko dní dá určite zabrať organizátorom aj  prevádzkovateľom služieb.  Ľudia, ktorí prichádzajú na kongres sú „scestovaní“. Nielen preto, že prišli z Kanady,  Kene,  Číny, Japonska, Austrálie či všetkých štátov Európy.  Cestovný ruch je pre nich dokonca aj téma, ktorá sa dostala do programu.

Je pravda, cestovný ruch a spoločný jazyk ESPERANTO  môžu mať krásne prepojenie.   Ten turistický (sprievodný) program počas kongresu  je určite dobre pripravený.  Aj rokovanie na univerzite je  iste perfektne zabezpečené. Klimatizovaná  Mestská hala v prvom momente vytvárala pocit  pre úspešný priebeh.  Ale prečo organizátori kongresu akosi pozabudli, že 1400 ľudí  si vyžaduje  komplexnú kvalitu aj počas slávnostného otvorenia?     V mestskej hale prístupných osem  nie úplne funkčných toaliet  pre takúto masu znižuje celú snahu o kvalitu podujatia.  Zatvorený bufet (kaviareň), kde by si prítomní mohli kúpiť aspoň vodu je opäť veľký otáznik.  Špeciálne objednané autobusy, ktoré odvážali z tohto podujatia účastníkov do mesta asi chceli  ukázať „retro  cestovanie v hromadnej doprave“, kedy treba natlačiť do autobusu toľko ľudí, pokiaľ  dopravný prostriedok nepraskne…. V kongresovom cestovnom ruchu existujú už niekoľko desaťročí  nastavené štandardy. Prečo na ne v prvé doobedie  kongresu  pozabudli?

Milých prekvapení bude počas kongresu ESPERANTO určite veľa. Nedeľné večerné predstavenie Lúčnice v centre mesta   potvrdili tento názor.  Avšak   uvedené  „malé  nemilé  prekvapenia “   vôbec nemuseli byť.

 

Silvester, ktorý zostal v srdci

01.01.2025

V čase môjho študentského života som pôsobila aj ako sprievodkyňa cestovného ruchu. Silvester vo Vysokých Tatrách, mala som na starosti 3 autobusy z bývalej Juhoslávie. Každý z inej republiky vtedajšej federácie (v súčasnosti už samostatné štáty). Všetky tri skupiny ubytované v jednom hoteli. Trochu som mala obavy z nespokojnosti z dôvodu bazéna, bol to [...]

Keď sú informácie o cestovaní len poskladané slová bez pravdivého obsahu

02.07.2023

V dnešnom vysielaní Metropolitného rádia o 9,35 som si vypočula zmes informácií čo všetko bude platiť turista po príchode do zahraničia. Pani moderátorka čítala informácie rýchlo ale dosť neisto. Bolo zrejmé, že ani ona sama si nebola istá, či číta informácie pre individuálne cestujúceho alebo účastníka zájazdu. Neuvádzala ani prameň, z ktorého tieto [...]

Trojbalíček bez efektu, ITF Slovakiatour – labutia pieseň?

24.04.2023

Všetci poznáme marketingové balíčky 3 v jednom. V prípade ITF Slovakiatour (v minulosti veľtrhu cestovného ruchu) je to však naopak. Tento rok bol cestovný ruch len jednou minimálnou tretinkou celého podujatia. V bratislavskej Inchebe sa zmestili tri výstavy do komplexu areálu aj to ešte s veľkou časťou nevyužitého priestoru. Je otázka, či ide o postcovidový [...]

SR polícia Martin prepadnutie sudkyňa ZAX

Osobu zadržanú po lúpežnom prepadnutí sudkyne prepustili na slobodu

09.05.2025 20:47

Po vykonaní potrebných procesných úkonov bola osoba prepustená na slobodu, bez vznesenia obvinenia, uviedla polícia.

Bratislavský protest 'Slovensko je Európa'

Vo viacerých mestách v SR a zahraničí sa konali protesty 'Slovensko je Európa'

09.05.2025 19:00

Boli napríklad v Bratislave, Poprade, Námestove, Martine či v Michalovciach. V zahraničí sa protesty konajú v Krakove, Amsterdame, Londýne či Madride.

Robert Francis Prevost / Lev XIV. /

Nový pápež kryl sexuálne násilie na deťoch, tvrdí americká organizácia. Vatikánu poslala na Prevosta oficiálnu sťažnosť

09.05.2025 17:19

Organizácia poslala Vatikánu oficiálnu sťažnosť na kardinála Prevosta iba krátko pred úmrtím pápeža Františka.

Vatican Pope

Prevost tušil, že by ho mohli zvoliť za pápeža. Kto prezradil to, že sa s ním americký kardinál pred konkláve radil o výbere mena?

09.05.2025 17:15

S kým telefonoval Robert Prevost deň pred začiatkom voľby pápeža, aby sa s ním porozprával o tom, ako by sa volal on ako nový pontifex?