Bogota – prvý dojem
Moja prvá návšteva Kolumbie bola tak trochu skok do neznáma. Informácie som mala, ale predsa realita je vždy trochu iná. Ubytovanie v severnej časti mesta bola dobrá voľba. Pomerne bezpečne v blízkosti rýchlostnej autobusovej dopravy „transmilénia“. V hoteli sa mi prihovorila pani Anamaria. Pochádza z Budapešti a život ju zavial do Bogoty, kde pôsobí v pozícii manažérky už desiatku rokov. Bratislavu si pamätala a zjavne ju príchod hosťa zo strednej Európy potešil. Jej rady, ako sa pohybovať po meste a čo navštíviť v rámci našich časových možností boli veľmi osožné. Skutočne sme sa nimi riadili.
Turista si určite prezrie Zlaté múzeum s historickým zlatým pokladom z viacerých krajín Južnej Ameriky. Poprechádza sa v koloniálnej štvrti La Candelaria, dá si kvalitnú večeru, navštívi planetárium alebo užije si nočný život diskoték v štvrti Chapinero. Kresťansky založený návštevník sa možno rozhodne pre duševnú očistu výstupom ku kresťanskému pútnickemu miestu na hore a sopke Monserrate.
Lekárska starostlivosť a cestovný ruch
V Kolumbii je však zaujímavý aj iný cestovný ruch, spojený s lekárskou starostlivosťou. V severnej časti mesta ma prekvapil vysoký počet polikliník. Tie sa orientujú hlavne na kardioviskulárne a cievne ochorenia. Zastúpenie majú aj „okrášľovacie“ kliniky. Podľa vyjadrenia domácich, však na plastiky treba ísť do mesta Medelin, kde vykonávajú operácie vysoko profesionálne. Neviem to posúdiť, ale je pravda, že na klinike denne uskutočnia 60 operácií. Profesionalitu a skúsenosti lekárov podporuje vysoká frekvencia operácií. Modernizácia odborných postupov je permanentná, nákup nových technológií a materiálov nevyhnutný. Kto využíva služby plastických operácií? Klientky prichádzajú zo západnej Európy aj severnej Ameriky. Domáce Kolumbijčanky myslia hlavne na svoje prsia, Angličanky aj na pozadie. Ceny sú samozrejme rozdielne. Domáce krásavice zaplatia o 20 % menej ako zahraničná klientka.
Osem a pol miliónové hlavné mesto Bogota prežíva investičný boom, budujú novú cestnú infraštruktúru. Domy starej Bogoty ustupujú novej výstavbe. V tzv. bezpečnejších častiach sú domy s bytovkami aj iné objekty často obkolesené plotom, alebo múrom. Nad vstupnou bránou sú pre istotu ešte ostnaté drôty. Štvrte v chudobnejšej južnej časti si žijú svojim životom gangov. Tam nie je bezpečné ísť ani cez deň.
Sociálne rozdiely sú markantné. Reštaurácie, kde stojí večera 300 USD sú plné a istá vrstva domáceho obyvateľstva na to má. V gangoch sa žije zo dňa na deň. Súčasný prezident Kolumbie Juan Manuel Santos, nositeľ Nobelovej ceny, podporuje rozvoj strednej vrstvy. Naopak študenti propagujú myšlienky Chavizmu, ktorý vanie z Venezuely. Na vidieku sú tiež populárne myšlienky socializmu. To je rozmanitosť v krajine, ktorá je v rámci Južnej Ameriky najpravicovejšia.
Útek ku Karibiku
Prečítala som si, že hlavné mesto Bogota je tretie najvyššie položené mesto na svete, nachádza sa v nadmorskej výške 2640 m nad úrovňou mora. Priamo na mieste som si daný fenomén uvedomila. V tejto nadmorskej výške, v prepojení s intenzívnym smogom, som jednoducho nevládala. Veľmi som si vážila možnosť nadýchať sa čerstvejšieho vzduchu aspoň v botanickej záhrade. Možnosť zmeniť prostredie mesta za pobrežie Karibiku bola pre mňa jednoznačná voľba. Dĺžka letu 45 minút moje rozhodnutie podporila.
Celá debata | RSS tejto debaty