Predstavitelia ministerstva aj zástupcovia biznisu a profesijných organizácií v cestovnom ruchu opäť hovoria o rekreačných poukážkach. Nie je to nová myšlienka, ale zdá sa, že tento krát bude snaha skutočne korunovaná úspechom.
Čo sú to rekreačné poukážky?
Nástroj ako stimulovať ľudí, aby prežili dovolenku vo svojej krajine. Nie je to slovenský objav, dovolenkové poukážky už dlhé roky využívajú občania viacerých krajín v Európe. Je pravda, v každom štáte si nastavili svoje vlastné kritéria a podmienky. Vo viacerých krajinách sa ich nazývajú rekreačné poukazy, rekreačné šeky, dovolenkové šeky.
Čo poskytujú rekreačné poukážky?
Uvedenie rekreačných poukážok v jednotlivých krajinách bolo viac alebo menej úspešné. Išlo vždy o finančnú podporu nakupovať služby cestovného ruchu v prostredí svojej krajiny, alebo pre určitý segment ľudí (napr. ubytovanie – viacero krajín, participácia zamestnávateľov na úhrade tzv. šekov – Švajčiarsko, doprava železnicou, prázdninové pobyty pre mladých – Francúzsko, kompletné zájazdy pre seniorov – Španielsko, 17 kategórií služieb vrátane nákupu pohonných hmôt – Maďarsko a pod. ).
V menšom finančnom aj teritoriálnom rozsahu exitujú rôzne tzv. karty (rodinná karta, regionálna karta, mestská karta a pod.). V tomto prípade ide skôr o zvýhodnený nákup služieb v cestovnom ruchu v určitej lokalite, alebo regióne. Nemožno hovoriť o systémovom nástroji na podporu spotreby domáceho obyvateľstva v cestovnom ruchu na území celého štátu. Tieto karty teda nemožno stotožňovať s typom rekreačných poukážok.
Ako budú fungovať?
Do akej miery budú v Slovenskej republike zainteresovaní zamestnávatelia, mestá a obce, či budú dobrovoľne alebo na základe právnej normy participovať v procese uvedenia rekreačných poukážok do života u nás, ukáže konečná verzia zákona.
Foto: autorka
Celá debata | RSS tejto debaty