Viaceré stránky a portály pozývajú do príjemného prostredia jazera Pieskovňa, obklopeného borovicovým lesom. Miesto rýchlo dostupné pre Malačanov aj Bratislavčanov.
Áno tak som si pamätala jazero medzi borovicami aj ja. Návšteva po niekoľkých rokoch však potvrdzuje niečo iné. Presne to, čo som našla na stránke obce Plavecký Štvrtok: “V našej obci sa nachádzajú dve chatové oblasti. Jedna pri jazere Pieskovňa ……..”
Jazero Pieskovňa a chatová oblasť
Čo to znamená? V minulosti (ešte v minulom storočí) stavali chatky typu drevených zrubov cca 50-100 m od brehu jazera s tým, že vyrúbali skutočne len stromy, ktoré bolo nutné odstrániť na pôde, kde stojí chatka. Chatky zapadli do lesa príjemne, nepôsobia rušivo a stoja na západnom brehu jazera dodnes.
Neskôr začala výstavba na severnom brehu. V tejto lokalite už ide o domčeky, niekde dokonca so samostatnými stavanými prístreškami na auto. Ale ešte stále boli domy v určitej vzdialenosti od jazera. Najnovšie výkopy na základy stavby však naznačujú rúbanie stromov vo veľkom a výstavbu nehnuteľnosti priamo na brehu jazera.
V súčasnosti prebieha výstavba na južnom brehu (bližšie ku železničnej trati. Tu už ide o výstavbu aj viacúrovňových poschodových budov priamo na brehu jazera. Výstavba domov ide veľkoryso, časť borovicového lesa padla, veď treba stavať na rozsiahlej ploche , ktorá je okolo domov. Ku každej vile treba samostatný prístup cez les pre auto. Vyhradené priestory s rampami a tabuľami upozorňujú na súkromný pozemok a oznamujú, že pohyb pozdĺž jazera už nie je pre všetkých.
Pýtam sa
Neodsudzujem vlastníkov. Ak sú to skutočne vlastníci a za pozemok riadne zaplatili, tak sa chovajú tak ako uznajú za vhodné. Pôvodní vlastníci extravilánu v lese sa asi rozhodli, že treba rýchlo krátkodobo zarobiť. Predsa mi však nedá a pýtam sa
- Ak sa obec Plavecký Štvrtok rozhodla, že z prírodného prostredia bude chatová oblasť, prečo neprijali urbanistickú štúdiu, ktorá by nastavila určité parametre a pravidlá pre stavebníkov?
- Prečo chatová oblasť nemôže mať určitý vzhľad, ktorý by nerušil prírodný charakter jazera a lesného prostredia?
- Prečo pozemky prideľujú až ku vode jazera, aby nebolo možné prejsť popri brehu aj pre obyčajného smrteľníka?
Nakoniec – jazero aj les
Ak v jazere neprežili staršie kaprovité ryby lebo rybári prehnali zarybňovanie, je to smutné, stáva sa. Príroda si poradí. S egoistickou výstavbou si však les ani jazero rady nedá. Opäť jedna pekná prírodná lokalita, ktorá končí. Na prechádzku pozdĺž jazera zabudnite.
Foto: autorka
Tento režim porodil najväčších architektov ...
nici sa vsetko treba radikalnu zmenu rezimu ...
Celá debata | RSS tejto debaty