alebo: neber si nič len spomienky, nezanechaj nič, len svoje stopy, uži si návštevu ….…, také odporúčania možno nájsť pre návštevníkov tejto krajiny na viacerých miestach, kam prichádzajú turisti. Motívom mojej cesty do Ománu bolo príjemné teplo a oddych. Moje očakávania sa splnili a možno preto aj 2 týždne po návrate spomínam “ v dobrom“. Nie je to len o teplom mori, ale aj o zaujímavej krajine a kvalite služieb.
V počiatkoch okolie Muscatu, teraz Salalah
Napriek skutočnosti, že Muscat je hlavné mesto a v počiatočných rokoch rozvoja cestovného ruchu smerovali zahraniční návštevníci tam, v súčasnosti sú už vybudované a rozvíjajú sa ďalšie strediská pri mori, ktoré kombinujú ponuku oddychu s výletmi do vnútrozemia.
Domáci pochopili, že treba vytvoriť podmienky aj pre záujemcov so špeciálnymi požiadavkami. Necelých 30 kilometrov od hlavného mesta je Jebel Sifah, ktoré začali turisti navštevovať už v r. 2008. Toto stredisko ponúka marínu so štandardom porovnateľným v marínach kdekoľvek vo svete. Podmienky sú splnené aj pre vyznávačov triatlonu rôznych vekových kategórií. Pre mladých aj seniorov sú pripravené možnosti súťažiť v plávaní na 750 metrov, 20 km dlhé cyklostrasy a 5 km dlhé bežecké trate.
Zoltán Kali pôsobí v manažmente spoločného podniku významného rozvojového holdingu a vlády sultanátu Omán. Zdôrazňuje stabilitu v Ománe a vhodné podmienky pre podnikanie. Výsledkom je výstavba vyše 1000 hotelových izieb v Ománe práve v spoločných projektoch ekonomického prepojenia a spolupráce holdingu s vládou.
Samozrejme prílivu dovolenkárov pomáha nielen výstavba hotelov, ale aj súčasná ponuka predaja letných domov, alebo apartmánov vo viacerých strediskách v Ománskom zálive aj na pobreží Arabského mora.
Ďalšie významné stredisko, ktoré je zaujímavé nielen pre hotelových dovolenkárov, ale aj majiteľov nových letných domov a apartmánov je HAWANA pri meste Salalah. Pokiaľ štruktúra obyvateľstva v Muscate je pomerne jednoliata, naopak mesto Salalah začína byť viac otvorené aj cudzincom, ktorí chcú prežiť v Ománe dlhšiu dobu ako len počas dovolenky.
Dovolenka v hotelových komplexoch
Vybrala som si dobre, alebo lepšie povedané HYDROTOUR našiel dobré hotely. Prepojenie troch hotelov, možnosť jesť či konzumovať nápoje v reštauráciách a baroch všetkých hotelov vytváralo možnosť spoznať ponuku rôznych typov gastronómie. Voľné rozhodovanie pohyb po veľkom areáli úplne potlačil pocit izolácie, ktorý máva dovolenkár často v hermeticky uzavretých rezortoch. Aj najväčší hotel s kapacitou 800 izieb vďaka veľkému priestoru okolo hotela, vďaka pokojným plážam v dvoch zálivoch a cca 600 m dlhej pláže na otvorenom mori, dokázal vytvoriť pre hosťa príjemnú atmosféru bez masového pohybu ľudí alebo obsadzovania lehátok. Presun na bicykloch v celom areáli systémom hop-on hop-off si užívali mladí i starší. Hotely v Ománe nie sú najlacnejšie, ale tomu zodpovedá vysoká kvalita, perfektná čistota a permanentná starostlivosť o hosťa.
Pre menej scestovaného hosťa je možno v prvých chvíľach trošku prekvapením veľký počet zahraničných pracovníkov v pozíciách chyžných, udržby, obsluhy. Neviem, ako spolunažívajú, ale pracovali všetci veľmi precízne a tvárili sa voči sebe v pohode. Aj tu funguje tzv. „International English“ a komunikácia prebieha medzi nimi aj v kontakte s hosťami bez problémov.
Cestovanie po krajine
Prenajať auto nie je problém. Terénne autá sú nové v dobrom technickom stave. Kto rád objavuje všetko bez sprievodcu, tak má možnosti si užiť tento spôsob spoznávania. Programy organizovaných výletov sú nastavené podľa rôznych záujmov. Dobrodružstvo noci na púšti, spoznávanie monzúnového vnútrozemia na džipoch a nakoniec aj jednoduché návštevy mesta s nákupmi.
Karel je delegát a sprievodca v Ománe. Vyštudoval arabčinu a tak sa v tejto destinácii cíti ako ryba vo vode. Jeho rozprávanie o ére bohatstva krajiny v časoch hodvábnej cesty vďaka kadidlu, ktoré sa vyrába zo živice tohto stromu bolo určite zaujímavé.
Karel možno nachytal kľudné tempo od domácich hostiteľov, ale v prípade výletu počas dovolenky mi to vyhovovalo. V rámci výletu bolo miesto s gejzírom. Ten v čase prílivu údajne dosahuje výšku 10 metrov. Karel s úsmevom skonštatoval, že je odliv a my sme bez problému akceptovali, že gejzír sa nekoná. Veď kto chcel tak si odfotil aspoň mriežku, cez ktorú gejzír z mora vytryskuje.
Suché korytá vytvárajú priam kaňony. Tieto počas monzúnových dažďov čiastočne regulujú tok vody, ktorý si aj tak robí čo chce a často zaplavuje aj vybudovanú cestu do Jemenu.
Pohľad na stáda tiav je zaujímavý už len z toho dôvodu, že voľne žijúce ťavy majú krásnu hustú srsť, a mláďatká vyvolajú úsmev aj u skúsených „svetaznalých“ turistov.
Pri organizovanom výlete kontakt s miestnymi ľuďmi je minimálny. Vodič auta, ktorý sa dorozumie aj po anglicky je len tak trošku náhradou za tento deficit. Jeho ochota komunikovať a odovzdať čo najviac informácií s úsmevom na tvári tvorili v aute dobrú náladu počas celého dňa. . Trochu ma prekvapilo, že počas cesty zaspieval hymnu Ománu. Možno išlo o pocit vlastenectva, alebo to má tak nacvičené. Či skutočne manažuje svoje stádo tiav a popri tom jazdí na koňoch pod kapotou sme si nemohli overiť. Ale podľa toho, s akou láskou hovoril o ťavách mu možno aj uveriť, že ťavy sú stále súčasťou jeho života aj zdrojom príjmov.
Foto: autorka
Celá debata | RSS tejto debaty