Generácia 30+ prežívala virtuálne dobrodružstvá prostredníctvom knižiek českého autora Jaroslava Foglara. Myslela som si, že to bola určitá forma prezentácie skautingu. Dnes som sa v istej relácii dozvedela, že to nebol skauting a že išlo o “plochých” hrdinov, ktorí všetko robili dobre a nemali žiadne negatíva.
Vedela som, že česká hudobná skupina Rangers sa musela premenovať a prijala názov Plavci. Vnímala som to v súvislosti so zákazom používať anglické názvy. Až neskôr som pochopila, že problematický názov bol spojený s vekovou kategóriou skautov, ktorá dodnes používa pomenovanie rangerky a rangeri.
Nepasujem sa za odborníka na skauting. Marek Steininger a Tomáš Vovsík hovoria o svojej budúcej komiksovej knihe „Skauting neglorifikujeme. I skautovi se může stát, že selže,“. Takže uvídíme, čo sa dozvieme o skautingu z tejto produkcie.
Prečo píšem o skautingu?
Je fakt, že počas socialistického Československa bol skauting zakázaný. V tomto roku ide o 30. výročie existencie obnoveného skautingu na Slovensku aj v Česku. Pôvodný skauting však datuje svoje 100. Výročie existencie. Prvé zviditeľnenie novodobého skautingu priniesla aktivita Betlehemské svetlo a jeho roznášanie. Tento rok slovenskí skauti odpália svetielko vo viedenskom kostole. 21. Decembra bude Betlehemské svetlo putovať do všetkých kútov Slovenska a 22. Decembra na Lomnický štít.
Skauting po novembri 1989
Formálny vývoj znamenal etablovanie nástupníckych organizácií pôvodného Zväzu skautov republiky Československej Junák na Slovenský skauting a český Junák. Na Slovensku skauting podporujú neziskové, mimovládne organizácie, ktoré sú v zmysle zákona registrované na MV SR. Slovenský skauting je členom medzinárodných a svetových skautských organizácií.
Väčšina registrovaných skautských organizácií sa orientuje na aktivity spojené s prírodou, dnes by sme múdro povedali, že sú environmentálne priateľskí a podporujú udržateľnosť. Mimoriadne významný je aj vplyv na osobnostný rozvoj.
Cestovanie skautov a ochrana spotrebiteľa
Cestovanie skautov po Slovensku (medzinárodné skautské tábory) alebo cestovanie do zahraničia na tzv. zbory je lákavé. Stimuluje základné idey spoznávať nových ľudí a nové krajiny. Súčasná právna úprava v SR umožňuje neziskovým organizáciám organizovať takéto cestovateľské aktivity. Je však pravda, že v prípade chyby organizátora alebo nesprávneho hospodárenia organizátora účastníci (cestovatelia) nie sú chránení. V zmysle zákona 170/2018 Z.z. o niektorých podmienkach podnikania cestovných kancelárií a cestovných agentúr… je ochrana účastníkov cestovného ruchu zabezpečená len prostredníctvom cestovných kancelárií, ktoré musia mať svoje zájazdy poistené pre prípad úpadku. Ďalšou alternatívou je ešte individuálny nákup tzv. spojených služieb, pri ktorých je tiež „spotrebiteľ, cestovateľ“ chránený.
Celosvetový charakter skautského hnutia
Podľa dostupných údajov je vo väčšine krajín sveta cca 40 miliónov skautov. Stále však v štátoch totalitných režimov nie je možné rozvíjať aktivity skautingu. Skauting, pôvodne vzniknuvší v Anglicku výrazne zdôrazňoval kresťanské hodnoty. V súčasnom skautingu vo svete už podmienka skautingu byť kresťanom nie je. Skauting sa vo svete otvára aj ľuďom s iným náboženským presvedčením.
Ľ.Nov.
Poznámka: vekové kategórie a aktivity skautov
Popri zábave a zážitkoch je skauting oveľa viac ako krúžok, kde sme sa naučili ako opiecť špekáčik a viazať uzly……... (www.delfiny.sk)
Predškoláci fungujú s rodičmi a len ojedinele sa stretávajú pod vedením školenej dospelej osoby. Pre vĺčatá a včielky (7-10 rokov) je dôležitá dobrá nálada, priateľstvá a získavanie nových zručností pomocou hier, výletov a táborov. Detská podstata je podporovaná využitím rozprávkových príbehov. Objavovanie nových území, ale aj nových priateľstiev, životných výziev a hodnôt patrí skautkám a skautom (10- 14 rokov) . Rangeri a rangerky už pomáhajú mladším členom na ich skautskej ceste a sústreďujú sa tiež na vlastný život a osobný rast. (15 – 18 rokov). Pre roverov je typické putovanie, cestovanie a hľadanie nových ciest životom. Rozprávky vymenia reálne príbehy a život (19 – 24 rokov). Dospelí skauti a skautky pôsobia často v pozícii dobrovoľníkov (25 rokov a viac). Podľa https://www.skauting.sk
v anglosaskej kulture skauting predstavoval ...
Celá debata | RSS tejto debaty