Založ si blog

Čo je iné na vianočných trhoch v Záhrebe

Slováci obdivovali vianočné alebo adventné trhy v minulom storočí   v nemeckých a rakúskych mestách. Do Viedne cestovali za sladkou pochúťkou  tzv. šamrolky a neodmysliteľný punč.  V nemeckých mestách kupovali marcipánové sladkosti.

V súčasnosti je už adventný trh prakticky v každom meste v SR a aspoň vo všetkých  hlavných mestách v strednej a juhovýchodnej Európe. Kto má rád tieto podujatia má možnosť pocítiť predvianočnú atmosféru doma, kde ide hlavne o stretnutie s priateľmi. V  iných mestách určite aj porovnáva.

Čo ma zaujalo na adventných trhoch v Záhrebe?

Veľký počet  stánkov, v ktorých sa prezentovali výrobcovia gastronomických pochúťok a lahôdok z celého Chorvátska.  Svoju ponuku klobások, pljeskavice  a údenín priniesli z Istrie, vegánske  jedlá možno ochutnať od producentov reštaurácie   zo známej jadranskej destinácie, známej piesočnatej pláže Bol. Degustácia vína dáva možnosť spoznať nielen jednoduché stolové vína z rôznych lokalít Dalmácie, ale aj vysoko kvalitné, ktoré už nie sú za ľudovú cenu.  V Záhrebe ide o rozmanitosť ponuky.  Čo je však dôležité, títo „stánkari“  prichádzajú do Záhrebu z vnútrozemia aj od Jadranu. Vo svojich turistických destináciách majú momentálne  zimný pokoj. A tak prichádzajú nielen za vianočným biznisom, ale aj za potenciálnym hosťom, ktorý príde v lete k nim do ich reštaurácie.  Zaujal ma stánok s minerálkami a vodou. To som na našich trhoch skutočne nevidela.

Všetko na facebook

Informačné technológie na komunikáciu aj reklamu  využívajú viacerí podnikatelia úplne jednoduchou formou. Vytvárajú  relatívne príjemné, vhodné miesta priamo v blízkosti svojich stánkov  na fotografovanie. Samozrejme s cieľom aby  každý  zavesil svoju fotografiu na facebook. Pre  istotu ešte sľubujú aj výhru.

V jednom priestore v blízkosti luxusného hotela je časť adventného trhu, kde sú všetky nápisy v angličtine, hrá notoricky známa anglicky spievaná hudba, všetko pre zahraničného návštevníka. Čo je však pozitívne, aj  v tejto časti predávajú   lokálne chorvátske špeciality.

Foto: autorka

Keď sú informácie o cestovaní len poskladané slová bez pravdivého obsahu

02.07.2023

V dnešnom vysielaní Metropolitného rádia o 9,35 som si vypočula zmes informácií čo všetko bude platiť turista po príchode do zahraničia. Pani moderátorka čítala informácie rýchlo ale dosť neisto. Bolo zrejmé, že ani ona sama si nebola istá, či číta informácie pre individuálne cestujúceho alebo účastníka zájazdu. Neuvádzala ani prameň, z ktorého tieto [...]

Trojbalíček bez efektu, ITF Slovakiatour – labutia pieseň?

24.04.2023

Všetci poznáme marketingové balíčky 3 v jednom. V prípade ITF Slovakiatour (v minulosti veľtrhu cestovného ruchu) je to však naopak. Tento rok bol cestovný ruch len jednou minimálnou tretinkou celého podujatia. V bratislavskej Inchebe sa zmestili tri výstavy do komplexu areálu aj to ešte s veľkou časťou nevyužitého priestoru. Je otázka, či ide o postcovidový [...]

Nový down-town v Bratislave vyvára sociálnu priepasť

12.04.2023

Metropolitný inštitút Bratislava v rámci seriálu „Plánujeme Bratislavu“ zorganizoval podujatie s troma architektmi na tému: Ako vytvoriť obľúbenú ulicu. Pozvanie do diskusie prijal česko-japonský architekt, publicista a pedagóg Osamu Okamura, spoločne s architektkou Natáliou Puschmannovou zo Sekcie tvorby mestských priestorov MIB a architektom a riaditeľom [...]

parlament, PVV, rokovanie, Robert Fico, Peter Pellegrini, Milan Majerský, Tomáš Taraba

Smutná vizitka NAKA a ÚŠP, uviedol ku Kuciakovi Taraba. Prokurátori sa ohradili

21.02.2024 23:25

ÚŠP v reakcii na ministrove vyjadrenia pripomenul, že obžaloba bola podaná len o niečo viac ako rok a pol po vražde dvojice.

gaza

Šéf WHO: Z Gazy je zóna smrti, situácia je nehumánna. V akom svete to žijeme?

21.02.2024 22:57

Potrebujeme prímerie. Potrebujeme prepustiť rukojemníkov. Ľudskosť musí zvíťaziť, uviedol Tedros.

Marko Rupnik

Svätá trojica inak a porno na duševný rast. Mníšky zverejnili podrobnosti o zneužívaní slovinským kňazom

21.02.2024 22:18

Vatikán aj jezuitský rád vnímali Rupnikov prípad veľmi citlivo. Pápež František je totiž jezuita.

SR Vrátna lyžovačka jarné prázdniny crtur ZAX

Slovensko zažíva extrémne dlhú sériu veľmi teplých dní. SHMÚ varuje pred vetrom

21.02.2024 19:12, aktualizované: 20:28

Podľa meteorológov je vysoko pravdepodobné, že vo štvrtok padne nový rekord.