Založ si blog

Skauting je nielen o prírode

Generácia 30+ prežívala virtuálne dobrodružstvá  prostredníctvom knižiek  českého autora Jaroslava Foglara. Myslela som si, že to bola určitá forma  prezentácie skautingu. Dnes som sa v istej relácii dozvedela, že to nebol skauting a že išlo o “plochých” hrdinov, ktorí všetko robili dobre a nemali žiadne negatíva.

Vedela som, že česká hudobná skupina Rangers sa musela premenovať a prijala názov Plavci. Vnímala som to v súvislosti so zákazom používať anglické názvy. Až neskôr som pochopila, že problematický názov bol spojený s vekovou kategóriou  skautov, ktorá  dodnes používa pomenovanie  rangerky a rangeri.

Nepasujem sa za odborníka na skauting.  Marek Steininger a Tomáš Vovsík hovoria  o svojej budúcej komiksovej knihe  „Skauting neglorifikujeme. I skautovi se může stát, že selže,“. Takže uvídíme, čo sa dozvieme o skautingu z tejto produkcie.

 

Prečo píšem o skautingu?

Je fakt, že  počas socialistického Československa bol skauting zakázaný.  V tomto roku ide o 30. výročie existencie obnoveného skautingu  na Slovensku aj v Česku. Pôvodný skauting však datuje svoje 100. Výročie existencie. Prvé zviditeľnenie novodobého skautingu priniesla aktivita Betlehemské svetlo a jeho roznášanie. Tento rok slovenskí skauti  odpália svetielko vo viedenskom kostole. 21. Decembra bude Betlehemské svetlo putovať do všetkých kútov Slovenska a 22. Decembra na  Lomnický štít.   

 

Skauting  po novembri 1989

Formálny vývoj znamenal etablovanie nástupníckych organizácií pôvodného Zväzu skautov republiky Československej Junák na Slovenský skauting a český Junák.  Na Slovensku skauting podporujú neziskové, mimovládne organizácie, ktoré sú  v zmysle zákona registrované na MV SR. Slovenský skauting je členom medzinárodných a svetových skautských organizácií.

Väčšina registrovaných skautských organizácií  sa orientuje na aktivity spojené s prírodou, dnes by sme múdro povedali, že sú environmentálne priateľskí a podporujú udržateľnosť.  Mimoriadne významný  je aj  vplyv na osobnostný rozvoj.

 

Cestovanie skautov a ochrana spotrebiteľa

Cestovanie  skautov po Slovensku (medzinárodné skautské tábory)  alebo cestovanie do zahraničia na tzv. zbory je lákavé. Stimuluje základné idey spoznávať nových ľudí a nové krajiny.  Súčasná právna úprava v SR umožňuje neziskovým organizáciám organizovať takéto  cestovateľské aktivity.  Je však pravda, že v prípade chyby organizátora alebo nesprávneho hospodárenia organizátora účastníci (cestovatelia) nie sú chránení. V zmysle zákona 170/2018 Z.z. o niektorých podmienkach podnikania cestovných kancelárií a cestovných agentúr…  je ochrana účastníkov cestovného ruchu  zabezpečená len prostredníctvom cestovných kancelárií, ktoré musia mať  svoje zájazdy poistené pre prípad úpadku. Ďalšou  alternatívou je  ešte  individuálny nákup  tzv. spojených služieb,  pri ktorých je tiež „spotrebiteľ, cestovateľ“ chránený.

 

Celosvetový charakter  skautského hnutia

Podľa dostupných údajov je vo  väčšine krajín sveta cca 40 miliónov skautov.  Stále však v štátoch   totalitných  režimov nie je možné rozvíjať aktivity skautingu.  Skauting,  pôvodne vzniknuvší  v Anglicku  výrazne zdôrazňoval  kresťanské hodnoty. V súčasnom skautingu vo svete  už podmienka skautingu byť kresťanom nie je. Skauting sa vo svete  otvára aj  ľuďom s iným náboženským presvedčením.

Ľ.Nov.

 

Poznámka: vekové kategórie a aktivity skautov

Popri zábave a zážitkoch je skauting oveľa viac ako krúžok, kde sme sa naučili ako opiecť špekáčik a viazať uzly……... (www.delfiny.sk)

Predškoláci fungujú s rodičmi a len ojedinele sa  stretávajú pod vedením školenej dospelej osoby. Pre vĺčatá a včielky  (7-10 rokov) je dôležitá dobrá nálada, priateľstvá a získavanie  nových zručností  pomocou hier, výletov a táborov. Detská podstata je podporovaná využitím rozprávkových príbehov. Objavovanie nových území, ale aj nových priateľstiev, životných výziev a hodnôt patrí skautkám a skautom (10- 14 rokov) . Rangeri a rangerky už pomáhajú mladším členom na ich skautskej ceste a sústreďujú sa tiež na vlastný život a osobný rast.  (15 – 18 rokov). Pre roverov je typické putovanie, cestovanie a hľadanie nových ciest životom. Rozprávky vymenia   reálne príbehy a život (19 – 24 rokov).  Dospelí skauti a skautky pôsobia často v pozícii  dobrovoľníkov (25 rokov a viac). Podľa https://www.skauting.sk

Obedy a nielen tie luxusné

15.10.2020

Dnes som videla vonku – pred jedálňou – robotníkov. Na schodíkoch alebo postojačky jedli svoje obedy, ktoré si prevzali v škatuľkách. Dnes nepršalo, ale počasie nebolo najvhodnejšie na polhodinovú obedňajšiu prestávku. Nepíšem však o probléme počasie. Píšem o probléme základného práva pracovníka na obed. Obed v normálnych podmienkach, aby si [...]

COVID 19 a tohtoročná dovolenka pri mori

13.09.2020

Prvá myšlienka – more je v podstate rovnaké každý rok. Jedine búrky, zelené riasy „kvitnúceho mora“ , tsunami alebo iné javy spojené s prírodou vnímame ako zmeny. Tento rok to však nebolo o prírodnom charaktere mora, ale o dostupnosti mora. Všeobecne známa skutočnosť, že more nie je luxus, sme mali možnosť počas slobody cestovania zistiť a užiť si. [...]

Dovolenková nálada v Česku

04.08.2020

V Českej republike prežíva leto 70 % dovolenkárov. Priemerné výdavky Čechov v Česku sú 690 Kč na osobu denne (cca 26 EUR), priemerná dĺžka pobytu je 8 dní. . K tomuto vyjadreniu dodáva Ján Herget, riaditeľ Czech Tourism informácie o najvyššej návštevnosti v regiónoch Južných Čiech, Južnej Moravy, Krkonôš, Jizerských hôr. Lokality, ktoré [...]

Donald Trump

Prepočítavanie vo Wisconsine stálo Trumpa milióny, pridalo hlasy Bidenovi

29.11.2020 23:42

Prepočítanie hlasov z prezidentských volieb v americkom štáte Wisconsin potvrdilo víťazstvo demokratického kandidáta Joea Bidena.

pocasie-30-11-2020

Teploty spadnú pod -10 °C, zaparkuje u nás tlaková výš

29.11.2020 23:00

Tlaková výš ochráni Slovensko pred zrážkami, ale zase prinesie so sebou mrazivé rána. Kde môžu teploty klesnúť pod -10 °C?

NIgéria

Džihádisti útočili v Nigérii: hlásia vyše sto obetí

29.11.2020 21:32

K brutálnemu útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil, pravdepodobne ho však spáchali miestni džihádisti zo skupiny Boko Haram, alebo zo súperiacej odštiepeckej frakcie ISWAP.

bielorusko

Na protestoch v Bielorusku zadržali vyše 320 ľudí, len v Minsku 250

29.11.2020 20:25

Protesty proti Lukašenkovmu spornému znovuzvoleniu trvajú už viac ako tri mesiace.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 152
Celková čítanosť: 622549x
Priemerná čítanosť článkov: 4096x

Autor blogu

Kategórie