Založ si blog

Skauting je nielen o prírode

Generácia 30+ prežívala virtuálne dobrodružstvá  prostredníctvom knižiek  českého autora Jaroslava Foglara. Myslela som si, že to bola určitá forma  prezentácie skautingu. Dnes som sa v istej relácii dozvedela, že to nebol skauting a že išlo o “plochých” hrdinov, ktorí všetko robili dobre a nemali žiadne negatíva.

Vedela som, že česká hudobná skupina Rangers sa musela premenovať a prijala názov Plavci. Vnímala som to v súvislosti so zákazom používať anglické názvy. Až neskôr som pochopila, že problematický názov bol spojený s vekovou kategóriou  skautov, ktorá  dodnes používa pomenovanie  rangerky a rangeri.

Nepasujem sa za odborníka na skauting.  Marek Steininger a Tomáš Vovsík hovoria  o svojej budúcej komiksovej knihe  „Skauting neglorifikujeme. I skautovi se může stát, že selže,“. Takže uvídíme, čo sa dozvieme o skautingu z tejto produkcie.

 

Prečo píšem o skautingu?

Je fakt, že  počas socialistického Československa bol skauting zakázaný.  V tomto roku ide o 30. výročie existencie obnoveného skautingu  na Slovensku aj v Česku. Pôvodný skauting však datuje svoje 100. Výročie existencie. Prvé zviditeľnenie novodobého skautingu priniesla aktivita Betlehemské svetlo a jeho roznášanie. Tento rok slovenskí skauti  odpália svetielko vo viedenskom kostole. 21. Decembra bude Betlehemské svetlo putovať do všetkých kútov Slovenska a 22. Decembra na  Lomnický štít.   

 

Skauting  po novembri 1989

Formálny vývoj znamenal etablovanie nástupníckych organizácií pôvodného Zväzu skautov republiky Československej Junák na Slovenský skauting a český Junák.  Na Slovensku skauting podporujú neziskové, mimovládne organizácie, ktoré sú  v zmysle zákona registrované na MV SR. Slovenský skauting je členom medzinárodných a svetových skautských organizácií.

Väčšina registrovaných skautských organizácií  sa orientuje na aktivity spojené s prírodou, dnes by sme múdro povedali, že sú environmentálne priateľskí a podporujú udržateľnosť.  Mimoriadne významný  je aj  vplyv na osobnostný rozvoj.

 

Cestovanie skautov a ochrana spotrebiteľa

Cestovanie  skautov po Slovensku (medzinárodné skautské tábory)  alebo cestovanie do zahraničia na tzv. zbory je lákavé. Stimuluje základné idey spoznávať nových ľudí a nové krajiny.  Súčasná právna úprava v SR umožňuje neziskovým organizáciám organizovať takéto  cestovateľské aktivity.  Je však pravda, že v prípade chyby organizátora alebo nesprávneho hospodárenia organizátora účastníci (cestovatelia) nie sú chránení. V zmysle zákona 170/2018 Z.z. o niektorých podmienkach podnikania cestovných kancelárií a cestovných agentúr…  je ochrana účastníkov cestovného ruchu  zabezpečená len prostredníctvom cestovných kancelárií, ktoré musia mať  svoje zájazdy poistené pre prípad úpadku. Ďalšou  alternatívou je  ešte  individuálny nákup  tzv. spojených služieb,  pri ktorých je tiež „spotrebiteľ, cestovateľ“ chránený.

 

Celosvetový charakter  skautského hnutia

Podľa dostupných údajov je vo  väčšine krajín sveta cca 40 miliónov skautov.  Stále však v štátoch   totalitných  režimov nie je možné rozvíjať aktivity skautingu.  Skauting,  pôvodne vzniknuvší  v Anglicku  výrazne zdôrazňoval  kresťanské hodnoty. V súčasnom skautingu vo svete  už podmienka skautingu byť kresťanom nie je. Skauting sa vo svete  otvára aj  ľuďom s iným náboženským presvedčením.

Ľ.Nov.

 

Poznámka: vekové kategórie a aktivity skautov

Popri zábave a zážitkoch je skauting oveľa viac ako krúžok, kde sme sa naučili ako opiecť špekáčik a viazať uzly……... (www.delfiny.sk)

Predškoláci fungujú s rodičmi a len ojedinele sa  stretávajú pod vedením školenej dospelej osoby. Pre vĺčatá a včielky  (7-10 rokov) je dôležitá dobrá nálada, priateľstvá a získavanie  nových zručností  pomocou hier, výletov a táborov. Detská podstata je podporovaná využitím rozprávkových príbehov. Objavovanie nových území, ale aj nových priateľstiev, životných výziev a hodnôt patrí skautkám a skautom (10- 14 rokov) . Rangeri a rangerky už pomáhajú mladším členom na ich skautskej ceste a sústreďujú sa tiež na vlastný život a osobný rast.  (15 – 18 rokov). Pre roverov je typické putovanie, cestovanie a hľadanie nových ciest životom. Rozprávky vymenia   reálne príbehy a život (19 – 24 rokov).  Dospelí skauti a skautky pôsobia často v pozícii  dobrovoľníkov (25 rokov a viac). Podľa https://www.skauting.sk

Marek Hamšík versus Zlatan Ibrahimovič

31.12.2019

Obaja výborní futbalisti. 10.decembra prišiel na štadión CSC Neapol Marek Hamšík. Konala sa skupinová fáza Ligy majstrov. Celý štadión (60 tisíc divákov) „povstal“ a skandovaním Hamsik, viac »

Predvianočné zakopnutie

24.12.2019

Úplne jednoducho na nerovnom chodníku. Po krátkom čase boleli obe ruky. Otočiť kľúč a naštartovať auto? To bol len neúspešný pokus. Už neposlúchali ani prsty. Dobre, na pohotovosť sa dá viac »

Čo je iné na vianočných trhoch v Záhrebe

15.12.2019

Slováci obdivovali vianočné alebo adventné trhy v minulom storočí v nemeckých a rakúskych mestách. Do Viedne cestovali za sladkou pochúťkou tzv. šamrolky a neodmysliteľný punč. V nemeckých viac »

Trump donald

Demokrati končia so zdôvodňovaním impeachmentu

24.01.2020 22:55

Zdôvodnenie žaloby je na programe impeachmentu od stredy.

Donald Trump

Trump obvinil demokratov z radikálneho postoja k interrupciám

24.01.2020 22:25

Pochod za život je neodmysliteľnou súčasťou diania vo Washingtone od 70. rokov 20. storočia.

Turecko, zemetrasenie

Turecko zasiahlo silné zemetrasenie, zomrelo najmenej 14 ľudí

24.01.2020 22:15, aktualizované: 23:58

Otrasy zeme postihli oblasť neďaleko mesta Sivrice vo východotureckej provincii Elazi.

Agentúra Standard & Poor's potvrdila Slovensku rating A+

24.01.2020 22:07

Vďaka domácemu dopytu sa podľa S&P nemusí Slovensko obávať výrazného spomalenia ekonomiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 138
Celková čítanosť: 461515x
Priemerná čítanosť článkov: 3344x

Autor blogu

Kategórie