Založ si blog

Čo je iné na vianočných trhoch v Záhrebe

Slováci obdivovali vianočné alebo adventné trhy v minulom storočí   v nemeckých a rakúskych mestách. Do Viedne cestovali za sladkou pochúťkou  tzv. šamrolky a neodmysliteľný punč.  V nemeckých mestách kupovali marcipánové sladkosti.

V súčasnosti je už adventný trh prakticky v každom meste v SR a aspoň vo všetkých  hlavných mestách v strednej a juhovýchodnej Európe. Kto má rád tieto podujatia má možnosť pocítiť predvianočnú atmosféru doma, kde ide hlavne o stretnutie s priateľmi. V  iných mestách určite aj porovnáva.

Čo ma zaujalo na adventných trhoch v Záhrebe?

Veľký počet  stánkov, v ktorých sa prezentovali výrobcovia gastronomických pochúťok a lahôdok z celého Chorvátska.  Svoju ponuku klobások, pljeskavice  a údenín priniesli z Istrie, vegánske  jedlá možno ochutnať od producentov reštaurácie   zo známej jadranskej destinácie, známej piesočnatej pláže Bol. Degustácia vína dáva možnosť spoznať nielen jednoduché stolové vína z rôznych lokalít Dalmácie, ale aj vysoko kvalitné, ktoré už nie sú za ľudovú cenu.  V Záhrebe ide o rozmanitosť ponuky.  Čo je však dôležité, títo „stánkari“  prichádzajú do Záhrebu z vnútrozemia aj od Jadranu. Vo svojich turistických destináciách majú momentálne  zimný pokoj. A tak prichádzajú nielen za vianočným biznisom, ale aj za potenciálnym hosťom, ktorý príde v lete k nim do ich reštaurácie.  Zaujal ma stánok s minerálkami a vodou. To som na našich trhoch skutočne nevidela.

Všetko na facebook

Informačné technológie na komunikáciu aj reklamu  využívajú viacerí podnikatelia úplne jednoduchou formou. Vytvárajú  relatívne príjemné, vhodné miesta priamo v blízkosti svojich stánkov  na fotografovanie. Samozrejme s cieľom aby  každý  zavesil svoju fotografiu na facebook. Pre  istotu ešte sľubujú aj výhru.

V jednom priestore v blízkosti luxusného hotela je časť adventného trhu, kde sú všetky nápisy v angličtine, hrá notoricky známa anglicky spievaná hudba, všetko pre zahraničného návštevníka. Čo je však pozitívne, aj  v tejto časti predávajú   lokálne chorvátske špeciality.

Foto: autorka

Obedy a nielen tie luxusné

15.10.2020

Dnes som videla vonku – pred jedálňou – robotníkov. Na schodíkoch alebo postojačky jedli svoje obedy, ktoré si prevzali v škatuľkách. Dnes nepršalo, ale počasie nebolo najvhodnejšie na polhodinovú obedňajšiu prestávku. Nepíšem však o probléme počasie. Píšem o probléme základného práva pracovníka na obed. Obed v normálnych podmienkach, aby si [...]

COVID 19 a tohtoročná dovolenka pri mori

13.09.2020

Prvá myšlienka – more je v podstate rovnaké každý rok. Jedine búrky, zelené riasy „kvitnúceho mora“ , tsunami alebo iné javy spojené s prírodou vnímame ako zmeny. Tento rok to však nebolo o prírodnom charaktere mora, ale o dostupnosti mora. Všeobecne známa skutočnosť, že more nie je luxus, sme mali možnosť počas slobody cestovania zistiť a užiť si. [...]

Dovolenková nálada v Česku

04.08.2020

V Českej republike prežíva leto 70 % dovolenkárov. Priemerné výdavky Čechov v Česku sú 690 Kč na osobu denne (cca 26 EUR), priemerná dĺžka pobytu je 8 dní. . K tomuto vyjadreniu dodáva Ján Herget, riaditeľ Czech Tourism informácie o najvyššej návštevnosti v regiónoch Južných Čiech, Južnej Moravy, Krkonôš, Jizerských hôr. Lokality, ktoré [...]

Donald Trump

Prepočítavanie vo Wisconsine stálo Trumpa milióny, pridalo hlasy Bidenovi

29.11.2020 23:42

Prepočítanie hlasov z prezidentských volieb v americkom štáte Wisconsin potvrdilo víťazstvo demokratického kandidáta Joea Bidena.

pocasie-30-11-2020

Teploty spadnú pod -10 °C, zaparkuje u nás tlaková výš

29.11.2020 23:00

Tlaková výš ochráni Slovensko pred zrážkami, ale zase prinesie so sebou mrazivé rána. Kde môžu teploty klesnúť pod -10 °C?

NIgéria

Džihádisti útočili v Nigérii: hlásia vyše sto obetí

29.11.2020 21:32

K brutálnemu útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil, pravdepodobne ho však spáchali miestni džihádisti zo skupiny Boko Haram, alebo zo súperiacej odštiepeckej frakcie ISWAP.

bielorusko

Na protestoch v Bielorusku zadržali vyše 320 ľudí, len v Minsku 250

29.11.2020 20:25

Protesty proti Lukašenkovmu spornému znovuzvoleniu trvajú už viac ako tri mesiace.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 152
Celková čítanosť: 622547x
Priemerná čítanosť článkov: 4096x

Autor blogu

Kategórie