Založ si blog

Čo je iné na vianočných trhoch v Záhrebe

Slováci obdivovali vianočné alebo adventné trhy v minulom storočí   v nemeckých a rakúskych mestách. Do Viedne cestovali za sladkou pochúťkou  tzv. šamrolky a neodmysliteľný punč.  V nemeckých mestách kupovali marcipánové sladkosti.

V súčasnosti je už adventný trh prakticky v každom meste v SR a aspoň vo všetkých  hlavných mestách v strednej a juhovýchodnej Európe. Kto má rád tieto podujatia má možnosť pocítiť predvianočnú atmosféru doma, kde ide hlavne o stretnutie s priateľmi. V  iných mestách určite aj porovnáva.

Čo ma zaujalo na adventných trhoch v Záhrebe?

Veľký počet  stánkov, v ktorých sa prezentovali výrobcovia gastronomických pochúťok a lahôdok z celého Chorvátska.  Svoju ponuku klobások, pljeskavice  a údenín priniesli z Istrie, vegánske  jedlá možno ochutnať od producentov reštaurácie   zo známej jadranskej destinácie, známej piesočnatej pláže Bol. Degustácia vína dáva možnosť spoznať nielen jednoduché stolové vína z rôznych lokalít Dalmácie, ale aj vysoko kvalitné, ktoré už nie sú za ľudovú cenu.  V Záhrebe ide o rozmanitosť ponuky.  Čo je však dôležité, títo „stánkari“  prichádzajú do Záhrebu z vnútrozemia aj od Jadranu. Vo svojich turistických destináciách majú momentálne  zimný pokoj. A tak prichádzajú nielen za vianočným biznisom, ale aj za potenciálnym hosťom, ktorý príde v lete k nim do ich reštaurácie.  Zaujal ma stánok s minerálkami a vodou. To som na našich trhoch skutočne nevidela.

Všetko na facebook

Informačné technológie na komunikáciu aj reklamu  využívajú viacerí podnikatelia úplne jednoduchou formou. Vytvárajú  relatívne príjemné, vhodné miesta priamo v blízkosti svojich stánkov  na fotografovanie. Samozrejme s cieľom aby  každý  zavesil svoju fotografiu na facebook. Pre  istotu ešte sľubujú aj výhru.

V jednom priestore v blízkosti luxusného hotela je časť adventného trhu, kde sú všetky nápisy v angličtine, hrá notoricky známa anglicky spievaná hudba, všetko pre zahraničného návštevníka. Čo je však pozitívne, aj  v tejto časti predávajú   lokálne chorvátske špeciality.

Foto: autorka

Marek Hamšík versus Zlatan Ibrahimovič

31.12.2019

Obaja výborní futbalisti. 10.decembra prišiel na štadión CSC Neapol Marek Hamšík. Konala sa skupinová fáza Ligy majstrov. Celý štadión (60 tisíc divákov) „povstal“ a skandovaním Hamsik, viac »

Predvianočné zakopnutie

24.12.2019

Úplne jednoducho na nerovnom chodníku. Po krátkom čase boleli obe ruky. Otočiť kľúč a naštartovať auto? To bol len neúspešný pokus. Už neposlúchali ani prsty. Dobre, na pohotovosť sa dá viac »

Skauting je nielen o prírode

01.12.2019

Generácia 30+ prežívala virtuálne dobrodružstvá prostredníctvom knižiek českého autora Jaroslava Foglara. Myslela som si, že to bola určitá forma prezentácie skautingu. Dnes som sa v istej viac »

Trump donald

Demokrati končia so zdôvodňovaním impeachmentu

24.01.2020 22:55

Zdôvodnenie žaloby je na programe impeachmentu od stredy.

Donald Trump

Trump obvinil demokratov z radikálneho postoja k interrupciám

24.01.2020 22:25

Pochod za život je neodmysliteľnou súčasťou diania vo Washingtone od 70. rokov 20. storočia.

Turecko, zemetrasenie

Turecko zasiahlo silné zemetrasenie, zomrelo najmenej 14 ľudí

24.01.2020 22:15, aktualizované: 23:58

Otrasy zeme postihli oblasť neďaleko mesta Sivrice vo východotureckej provincii Elazi.

Agentúra Standard & Poor's potvrdila Slovensku rating A+

24.01.2020 22:07

Vďaka domácemu dopytu sa podľa S&P nemusí Slovensko obávať výrazného spomalenia ekonomiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 138
Celková čítanosť: 461514x
Priemerná čítanosť článkov: 3344x

Autor blogu

Kategórie