Založ si blog

Zaručené údaje z agentúr

Prieskumné agentúry začínajú prezentovať rôzne „zaručené“ údaje z prieskumov o plánoch ľudí, ako budú tráviť dovolenku. Predpokladajme, že  napriek sociálnym dopadom súčasnej zdravotnej krízy  bude časť  obyvateľstva schopná zaplatiť si dovolenku.

Dovolenka doma alebo v zahraničí?

Súhlasím, že cestovný ruch treba oživiť a pripravovať už teraz.  Súhlasím, že treba komunikovať  ponuku cestovného ruchu už teraz.  Je však otázka, do akej  miery sú ľudia informovaní a či skutočne už teraz vedia hodnoverne odpovedať na otázky, kam a ako  pocestujú.

Je isté, že vo viacerých krajinách  vrátane  Slovenska budú   prvé predpoklady pre  účastníkov cestovného ruchu vytvorené v rámci domáceho cestovného ruchu.

Na druhej strane krajiny, ktoré doslova „žijú“ z cestovného ruchu (Chorvátsko, Turecko, Grécko, Rakúsko, Česko)   sa pripravujú na otvorenie hraníc a na príjazdy zahraničných dovolenkárov.

Vycestovanie našich ľudí do zahraničia a príjazdy zahraničných turistov na Slovensko je v každom prípade určené podmienkami otvorenia hraníc. Dúfajme, že rozhodnutia kompetentných inštitúcií budú rozumné a ústretové.  Ďalším dôležitým faktorom je spôsob dopravy.

Výhody a nevýhody  variantov  dopravy počas cestovania Slovákov do zahraničia

Varianty cestovania Slovákov do zahraničia  úzko súvisia so spôsobom dopravy.  Samozrejme majú svoje výhody aj nevýhody.

 

Variant  – Letecká doprava

+:  priama doprava  z bodu A  do bodu B – cieľovej dovolenkovej destinácie (hlavne u organizovaných zájazdov s charterovou dopravou)

+: tento trend bude pokračovať aj po  otvorení osobnej leteckej dopravy.

 

:  v minulosti vysoký počet cestujúcich v malom priestore

+: očakáva sa zníženie kapacity cestujúcich, aby bol vytvorený dostatočný,   zdravotne bezpečný priestor pre každého.

 

+ prijateľná cena  v rámci individuálnej nizkonákladovej leteckej dopravy aj  v rámci organizovaných  zájazdov (charterová)

-: v súvislosti so zníženou obsadenosťou lietadiel je možné zvýšenie ceny. Všetko však závisí od cenovej politiky leteckých prepravcov.

 

+:  charterová  letecká  doprava v rámci zájazdov   aj na tie letiská v zahraničí , ktoré  nemajú priame spojenie zo Slovenska.

+: tento trend bude pokračovať aj po  otvorení osobnej leteckej dopravy

 

Variant –železničná,  autobusová doprava, vlastná automobilová  doprava

+:  výber termínu  a organizácia dopravy podľa vlastných predstáv (prerušenie cesty,  zastávky)

: zavedenie zdravotných bezpečnostných opatrení  môžu zasiahnuť  aj rozsah individuálneho výberu a možností   neplánovaných aktivít počas cesty

-: tranzit cez jeden  alebo viac  štátov, spojený so  špecifickými zdravotnými bezpečnostnými opatreniami jednotlivých štátov  (testy, karanténa a pod.) môže byť stresový

 

+ cenová prijateľnosť (nižšia celková cena) pre viac členné rodiny

:  náklady spojené so zdravotnými opatreniami môžu navýšiť  cenu dopravy

 

Tak ako?

Samozrejme,  časom  sa  ukáže, či pribudnú  výhody alebo nevýhody. Tento  výpočet  len naznačujú vybrané  kritériá,  ktoré budú  ľudia pri plánovaní svojej dovolenky do zahraničia zvažovať. Ale    teraz prezentované názory na dovolenkové cestovanie asi nie sú  zaručené.

 

 

 

Bude záujem o pôvodne česko-slovenskú značku v novom šate?

01.02.2023

Čedok je historicky najstaršia cestovná kancelária v strednej Európe, kde pôsobí od roku 1920. Po rozdelení Česko-Slovenska značku Čedok používa cestovná kancelária v Českej republike. Na Slovensku značku nebolo možné používať. Na území Česka Čedok pôsobí nepretržite, od svojho vzniku, avšak vlastnícke vzťahy a kapitálové zabezpečenie sa po r. 1990 [...]

V čom je lepšia Malta ako Slovensko?

17.06.2022

Malta prežíva v týchto dňoch už top sezónu. Hotely sú plné, ulice žijú ešte aj po polnoci, disco-kluby sú nabité. Pravdu povediac, Malta je ostrovom prázdnin, dovoleniek, alebo víkendov hlavne pre mladých. Tomu sa už v minulosti prispôsobila ponuka a tento segment ľudí sa na Malte skutočne cíti dobre. Malta pre mladých Angličtinové kurzy majú tradíciu, [...]

V Prahe aj v Budapešti to išlo v Bratislave nie

07.06.2022

Veľké budovy alebo komplexy určené pre kultúru a vedomosti sú možno v našom ponímaní megalománske, zbytočné, málo efektívne. Stačí si zájsť ku susedom a tam vnímajú tieto budovy predsa len inak. Praha Kongresové centrum Praha je dominantou mesta. Pôvodná budova („Palác kultury“ postavený v r. 1981) bola rekonštruovaná a rozšírená v rokoch 1998 [...]

Mestská poliklinika Trnava

Zomrel im lekár a pacientom zostáva už len čakať. Počet zdravotníkov v dôchodkovom veku nebezpečne rastie

01.02.2023 11:50

Na problémy so starnutím lekárov sa poukazuje roky. Pomôcť má aj kompletná reforma ambulantného sektora.

Markéta Pekarová Adamová

Predsedníčka českej snemovne telefonovala na Taiwan, v marci tam vycestuje

01.02.2023 11:15

Markéta Pekarová Adamová sa prostredníctvom videohovoru spojila s ministrom zahraničných vecí Taiwanu Wu Čao-siem.

budaj

Našli Budajov podpis pre ŠtB, zaviazal sa oznamovať 'protispoločenskú činnosť'

01.02.2023 10:27, aktualizované: 11:45

Pri práci na dokumente pre RTVS našiel český historik dokument s podpisom Jána Budaja, v ktorom sa zaviazal spolupracovať s ŠtB.

polícia dunaj breh pátranie policajt

V Dunaji našli ženské telo. Má ísť o nezvestnú Teréziu

01.02.2023 10:10, aktualizované: 12:01

Pohotovostný pátrací tím potvrdil, že nájdené telo patrí 18-ročnej Terézii, po ktorej pátrali niekoľko dní.