Založ si blog

Zaručené údaje z agentúr

Prieskumné agentúry začínajú prezentovať rôzne „zaručené“ údaje z prieskumov o plánoch ľudí, ako budú tráviť dovolenku. Predpokladajme, že  napriek sociálnym dopadom súčasnej zdravotnej krízy  bude časť  obyvateľstva schopná zaplatiť si dovolenku.

Dovolenka doma alebo v zahraničí?

Súhlasím, že cestovný ruch treba oživiť a pripravovať už teraz.  Súhlasím, že treba komunikovať  ponuku cestovného ruchu už teraz.  Je však otázka, do akej  miery sú ľudia informovaní a či skutočne už teraz vedia hodnoverne odpovedať na otázky, kam a ako  pocestujú.

Je isté, že vo viacerých krajinách  vrátane  Slovenska budú   prvé predpoklady pre  účastníkov cestovného ruchu vytvorené v rámci domáceho cestovného ruchu.

Na druhej strane krajiny, ktoré doslova „žijú“ z cestovného ruchu (Chorvátsko, Turecko, Grécko, Rakúsko, Česko)   sa pripravujú na otvorenie hraníc a na príjazdy zahraničných dovolenkárov.

Vycestovanie našich ľudí do zahraničia a príjazdy zahraničných turistov na Slovensko je v každom prípade určené podmienkami otvorenia hraníc. Dúfajme, že rozhodnutia kompetentných inštitúcií budú rozumné a ústretové.  Ďalším dôležitým faktorom je spôsob dopravy.

Výhody a nevýhody  variantov  dopravy počas cestovania Slovákov do zahraničia

Varianty cestovania Slovákov do zahraničia  úzko súvisia so spôsobom dopravy.  Samozrejme majú svoje výhody aj nevýhody.

 

Variant  – Letecká doprava

+:  priama doprava  z bodu A  do bodu B – cieľovej dovolenkovej destinácie (hlavne u organizovaných zájazdov s charterovou dopravou)

+: tento trend bude pokračovať aj po  otvorení osobnej leteckej dopravy.

 

:  v minulosti vysoký počet cestujúcich v malom priestore

+: očakáva sa zníženie kapacity cestujúcich, aby bol vytvorený dostatočný,   zdravotne bezpečný priestor pre každého.

 

+ prijateľná cena  v rámci individuálnej nizkonákladovej leteckej dopravy aj  v rámci organizovaných  zájazdov (charterová)

-: v súvislosti so zníženou obsadenosťou lietadiel je možné zvýšenie ceny. Všetko však závisí od cenovej politiky leteckých prepravcov.

 

+:  charterová  letecká  doprava v rámci zájazdov   aj na tie letiská v zahraničí , ktoré  nemajú priame spojenie zo Slovenska.

+: tento trend bude pokračovať aj po  otvorení osobnej leteckej dopravy

 

Variant –železničná,  autobusová doprava, vlastná automobilová  doprava

+:  výber termínu  a organizácia dopravy podľa vlastných predstáv (prerušenie cesty,  zastávky)

: zavedenie zdravotných bezpečnostných opatrení  môžu zasiahnuť  aj rozsah individuálneho výberu a možností   neplánovaných aktivít počas cesty

-: tranzit cez jeden  alebo viac  štátov, spojený so  špecifickými zdravotnými bezpečnostnými opatreniami jednotlivých štátov  (testy, karanténa a pod.) môže byť stresový

 

+ cenová prijateľnosť (nižšia celková cena) pre viac členné rodiny

:  náklady spojené so zdravotnými opatreniami môžu navýšiť  cenu dopravy

 

Tak ako?

Samozrejme,  časom  sa  ukáže, či pribudnú  výhody alebo nevýhody. Tento  výpočet  len naznačujú vybrané  kritériá,  ktoré budú  ľudia pri plánovaní svojej dovolenky do zahraničia zvažovať. Ale    teraz prezentované názory na dovolenkové cestovanie asi nie sú  zaručené.

 

 

 

V čom je lepšia Malta ako Slovensko?

17.06.2022

Malta prežíva v týchto dňoch už top sezónu. Hotely sú plné, ulice žijú ešte aj po polnoci, disco-kluby sú nabité. Pravdu povediac, Malta je ostrovom prázdnin, dovoleniek, alebo víkendov hlavne pre mladých. Tomu sa už v minulosti prispôsobila ponuka a tento segment ľudí sa na Malte skutočne cíti dobre. Malta pre mladých Angličtinové kurzy majú tradíciu, [...]

V Prahe aj v Budapešti to išlo v Bratislave nie

07.06.2022

Veľké budovy alebo komplexy určené pre kultúru a vedomosti sú možno v našom ponímaní megalománske, zbytočné, málo efektívne. Stačí si zájsť ku susedom a tam vnímajú tieto budovy predsa len inak. Praha Kongresové centrum Praha je dominantou mesta. Pôvodná budova („Palác kultury“ postavený v r. 1981) bola rekonštruovaná a rozšírená v rokoch 1998 [...]

Vezmeme si príklad z Nemecka?

01.06.2022

Cestovanie na celom území za 9 EUR počas celého mesiaca bez obmedzenia Nový program podpory cestovania hromadnou regionálnou dopravou v Nemecku umožní cestovať za cenu 9 EUR/ osoba počas celého 1 mesiaca na území celej krajiny. Cestovný lístok je platný vo všetkých regionálnych a mestských dopravných prostriedkoch či spojoch vrátane metra. [...]

Policajné oddelenie

Opitý muž narazil autom do dverí policajného oddelenia v Medzilaborciach

05.07.2022 13:41

Vozidlo, ktoré muž riadil, mu nepatrilo.

Ladislav Kukolík

Lunter: Strategické podniky krvácajú, treba im pomôcť

05.07.2022 13:19

Energetická kríza ohrozuje fungovanie veľkých závodov, ktoré zamestnávajú stovky ľudí. Banskobystrická župa vyzýva vládu, aby zakročila.

Romania NATO Chief

Spojenci podpísali prístupové protokoly Fínska a Švédska o vstupe do NATO

05.07.2022 12:01, aktualizované: 12:19

Na tlačovej konferencii v Bruseli to oznámil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Zuzana Čaputová

Čaputová: Posolstvo sv. Cyrila a sv. Metoda je nadčasové a univerzálne

05.07.2022 11:04

Prezidentka pripomenula, že svätý Cyril a svätý Metod sprostredkovali našim predkom vieru a vzdelanosť, teda základné hodnoty, na ktorých dodnes stojí naša civilizácia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 167
Celková čítanosť: 761294x
Priemerná čítanosť článkov: 4559x

Autor blogu

Kategórie