Založ si blog

Zaručené údaje z agentúr

Prieskumné agentúry začínajú prezentovať rôzne „zaručené“ údaje z prieskumov o plánoch ľudí, ako budú tráviť dovolenku. Predpokladajme, že  napriek sociálnym dopadom súčasnej zdravotnej krízy  bude časť  obyvateľstva schopná zaplatiť si dovolenku.

Dovolenka doma alebo v zahraničí?

Súhlasím, že cestovný ruch treba oživiť a pripravovať už teraz.  Súhlasím, že treba komunikovať  ponuku cestovného ruchu už teraz.  Je však otázka, do akej  miery sú ľudia informovaní a či skutočne už teraz vedia hodnoverne odpovedať na otázky, kam a ako  pocestujú.

Je isté, že vo viacerých krajinách  vrátane  Slovenska budú   prvé predpoklady pre  účastníkov cestovného ruchu vytvorené v rámci domáceho cestovného ruchu.

Na druhej strane krajiny, ktoré doslova „žijú“ z cestovného ruchu (Chorvátsko, Turecko, Grécko, Rakúsko, Česko)   sa pripravujú na otvorenie hraníc a na príjazdy zahraničných dovolenkárov.

Vycestovanie našich ľudí do zahraničia a príjazdy zahraničných turistov na Slovensko je v každom prípade určené podmienkami otvorenia hraníc. Dúfajme, že rozhodnutia kompetentných inštitúcií budú rozumné a ústretové.  Ďalším dôležitým faktorom je spôsob dopravy.

Výhody a nevýhody  variantov  dopravy počas cestovania Slovákov do zahraničia

Varianty cestovania Slovákov do zahraničia  úzko súvisia so spôsobom dopravy.  Samozrejme majú svoje výhody aj nevýhody.

 

Variant  – Letecká doprava

+:  priama doprava  z bodu A  do bodu B – cieľovej dovolenkovej destinácie (hlavne u organizovaných zájazdov s charterovou dopravou)

+: tento trend bude pokračovať aj po  otvorení osobnej leteckej dopravy.

 

:  v minulosti vysoký počet cestujúcich v malom priestore

+: očakáva sa zníženie kapacity cestujúcich, aby bol vytvorený dostatočný,   zdravotne bezpečný priestor pre každého.

 

+ prijateľná cena  v rámci individuálnej nizkonákladovej leteckej dopravy aj  v rámci organizovaných  zájazdov (charterová)

-: v súvislosti so zníženou obsadenosťou lietadiel je možné zvýšenie ceny. Všetko však závisí od cenovej politiky leteckých prepravcov.

 

+:  charterová  letecká  doprava v rámci zájazdov   aj na tie letiská v zahraničí , ktoré  nemajú priame spojenie zo Slovenska.

+: tento trend bude pokračovať aj po  otvorení osobnej leteckej dopravy

 

Variant –železničná,  autobusová doprava, vlastná automobilová  doprava

+:  výber termínu  a organizácia dopravy podľa vlastných predstáv (prerušenie cesty,  zastávky)

: zavedenie zdravotných bezpečnostných opatrení  môžu zasiahnuť  aj rozsah individuálneho výberu a možností   neplánovaných aktivít počas cesty

-: tranzit cez jeden  alebo viac  štátov, spojený so  špecifickými zdravotnými bezpečnostnými opatreniami jednotlivých štátov  (testy, karanténa a pod.) môže byť stresový

 

+ cenová prijateľnosť (nižšia celková cena) pre viac členné rodiny

:  náklady spojené so zdravotnými opatreniami môžu navýšiť  cenu dopravy

 

Tak ako?

Samozrejme,  časom  sa  ukáže, či pribudnú  výhody alebo nevýhody. Tento  výpočet  len naznačujú vybrané  kritériá,  ktoré budú  ľudia pri plánovaní svojej dovolenky do zahraničia zvažovať. Ale    teraz prezentované názory na dovolenkové cestovanie asi nie sú  zaručené.

 

 

 

Keď sú informácie o cestovaní len poskladané slová bez pravdivého obsahu

02.07.2023

V dnešnom vysielaní Metropolitného rádia o 9,35 som si vypočula zmes informácií čo všetko bude platiť turista po príchode do zahraničia. Pani moderátorka čítala informácie rýchlo ale dosť neisto. Bolo zrejmé, že ani ona sama si nebola istá, či číta informácie pre individuálne cestujúceho alebo účastníka zájazdu. Neuvádzala ani prameň, z ktorého tieto [...]

Trojbalíček bez efektu, ITF Slovakiatour – labutia pieseň?

24.04.2023

Všetci poznáme marketingové balíčky 3 v jednom. V prípade ITF Slovakiatour (v minulosti veľtrhu cestovného ruchu) je to však naopak. Tento rok bol cestovný ruch len jednou minimálnou tretinkou celého podujatia. V bratislavskej Inchebe sa zmestili tri výstavy do komplexu areálu aj to ešte s veľkou časťou nevyužitého priestoru. Je otázka, či ide o postcovidový [...]

Nový down-town v Bratislave vyvára sociálnu priepasť

12.04.2023

Metropolitný inštitút Bratislava v rámci seriálu „Plánujeme Bratislavu“ zorganizoval podujatie s troma architektmi na tému: Ako vytvoriť obľúbenú ulicu. Pozvanie do diskusie prijal česko-japonský architekt, publicista a pedagóg Osamu Okamura, spoločne s architektkou Natáliou Puschmannovou zo Sekcie tvorby mestských priestorov MIB a architektom a riaditeľom [...]

zuby, zubár, čeľustný ortopéd, strojček, zubný strojček

Najvychytenejšie destinácie zubnej turistiky: Hrozí exodus Slovákov za lacnejším chrupom? Pozor na riziká, hovoria experti

25.04.2024 05:00

Kým pre našincov sú často výhodnejšie ceny za hranicami, za slovenskými zubármi cestujú pacienti aj z USA.

Matúš Šutaj Eštok, Vianoce, hasiči, policajti, Štedrý deň

Policajti vo veľkom odchádzajú do civilu. Šutaj Eštok ich chce udržať tisícovými odmenam

25.04.2024 04:00

Kým financmajster uťahuje opasok, minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) sľubuje policajtom nové finančné príspevky, ako aj valorizáciu tých, čo už dostávajú

gangy, švédsko

Na podujatie švédskej Ľavicovej strany vtrhli útočníci, hlásia troch zranených

24.04.2024 23:24

Večerné podujatie v Štokholme malo byť o rastúcom fašizme vo Švédsku.